برنامه موسیقی بی بی سی به خاطر تظاهرات ضداسرائیلی مختل شد

اعتراض علیه اسرائیل در کنسرت بی بی سی

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

کار ارکستر چند بار به خاطر اعتراضات مختل شد

یک برنامه کنسرت که توسط بی‌بی‌سی در تالار "رویال آلبرت هال" لندن برگزار شده بود، به خاطر اعتراض گروه‌های طرفدار فلسطینی ها متوقف شد.

برنامه شامگاه پنجشنبه (اول سپتامبر) به اجرایی از "ارکستر فیلارمونیک اسرائیل" با رهبری زوبین مهتا اختصاص داشت.

زمانی که ارکستر قصد داشت "کنسرتو ویولون شماره یک" اثر ماکس بروخ را با تک‌نوازی گیل شاهام، ویولونیست نامدار آمریکایی - اسرائیلی، را شروع کند، عده‌ای با راه انداختن سروصدا در سالن مانع از اجرای ارکستر شدند.

کانال سه رادیو بی‌بی‌سی که برنامه را به صورت زنده پخش می‌کرد، دو بار ناچار شد برنامه را متوقف کند.

پیش از این، انجمن "کارزار همبستگی با فلسطین" خواهان لغو این برنامه از سوی بی‌بی‌سی و تحریم آن از سوی مردم شده بود.

این گروه هوادار فلسطینی‌ها "ارکستر فیلارمونی اسرائیل" را متهم می‌کند که "از اقدامات دولت اسرائیل در نقض قوانین بین‌المللی و اصول حقوق بشر حمایت می‌کند".

برگزارکنندگان برنامه‌های موسیقی کلاسیک Proms در این رابطه گفتند: "متأسفانه پخش برنامه از رادیو با اخلال روبرو شد، اما مردم توانستند تمام برنامه‌های کنسرت را در تالار بشنوند."

کنسرت در فضایی پرتنش

اغتشاشات درون تالار پانزده دقیقه قبل از ساعت هشت شب صورت گرفت و چند بار کار ارکستر را مختل کرد.

یکی از گزارشگران بی‌بی‌سی که در سالن حضور داشت می‌گوید: "هر بار که زوبین مهتا، رهبر ارکستر، قصد داشت قطعه‌ای را اجرا کند، گروه کوچکی در سالن با جنجال و سر و صدا مانع می‌شدند. آنها با جیغ و سوت کشیدن تالار را به هم ریختند تا سرانجام مأموران انتظامات آنها را بیرون بردند."

گفته می‌شود این اولین بار است که پخش موسیقی کلاسیک از کانال سه رادیو بی‌بی‌سی به خاطر اعتراضات سیاسی متوقف می‌شود.

در بیرون تالار "رویال آلبرت هال" نیز تجمع اعتراضی به برنامه "ارکستر فیلارمونی اسرائیل" ادامه داشت. حدود ۲۰ نفر با اهتزاز پرچم "فلسطین" و خواندن آواز و سرود به نوازندگان اسرائیلی اعتراض می‌کردند.

به گفته گزارشگر بی‌بی‌سی، چند گروه هوادار اسرائیل نیز در برابر معترضان به شعارگویی پرداختند.

گفته می‌شود با این که این اعتراضات برنامه ارکستر را با اخلال روبرو کرد، اما اعضای ارکستر خونسردی و آرامش خود را از دست ندادند.

پیش از آغاز کنسرت و هنگام ورود مردم به سالن، مأموران با دقت و مراقبت بیشتری برای تأمین امنیت برنامه تلاش می‌کردند.

به گفته پلیس در این بی‌نظمی کسی دستگیر نشد، اما در سالن و بیرون آن فضایی تنش‌آلود پدید آمده بود، هم در میان دو گروه موافق و مخالف اسرائیل و هم در میان دوستداران موسیقی که انتقاد می‌کردند برنامه کنسرت را از دست داده‌اند.