'تن تن و میلو' به دادگاه می روند

یک دانشجوی کنگویی تبار در بلژیک، از دادگاهی در این کشور خواسته که به خاطر نژادپرستانه بودن نگاه داستان "تن تن در کنگو" به سیاه پوستان، چاپ و توزیع این کتاب ممنوع شود.

امبوتو موندوندو، روز جمعه ۳۰ سپتامبر (هشتم مهر) و همزمان با برگزاری نخستین جلسه رسیدگی به شکایتش گفت: "بدیهی است که در قرن بیست و یکم دیگر چنین عقایدی پذیرفتنی نیست. آنچه من به دنبالش هستم این است که ما دیگر نمی توانیم چنین دیدگاه‌های نژادپرستانه ای را تحمل کنیم و باید در برابر آن بایستیم تا جامعه از این بابت احساس آرامش کند".

داستان های "تن تن و میلو" یکی از معروف ترین داستان های مصور تاریخ است که هنوز هم در قالب کتاب، فیلم و بازی کامپیوتری باز تولید می شود.

حق نشر عکس na
Image caption داستان های "تن تن و میلو" یکی از معروف ترین داستان های مصور تاریخ است

ماجراهای تن‌تن و میلو، درباره اتفاقاتی است که برای یک خبرنگار ماجراجو و دوستانش می‌افتد. کتاب های مصور این مجموعه تاکنون به بیش از ۱۵۰ زبان دنیا، از جمله زبان فارسی ترجمه شده و بیش از ۱۰۰ میلیون نسخه کتاب از سری ماجراهای آن در سراسر دنیا به فروش رفته ‌است.

اثر تازه هالیوود هم تحت عنوان "ماجراجویی های تن تن" (ساخته استیون اسپیلبرگ) با اقتباس از این اثر ادبی، در روزهای پایانی ماه دسامبر (دی ماه) امسال بر روی پرده خواهد رفت.

نخستین بخش از رشته ماجراهای تن‌تن در سال ۱۹۲۹ در روزنامه‌ای در بروکسل بلژیک چاپ شد.

نویسنده ماجراهای تن‌تن، ژرژ رمی، نویسنده بلژیکی بود که با نام هنری هرژه آثارش را منتشر می کرد.

در همان اوایل دهه ۳۰ میلادی هم هرژه با انتقادات تندی در ارتباط با تظاهرات نژاد پرستانه، یهودی ستیزی و نگاه جنسیتی به مرد و زن در داستانهایش مواجه شد.

موج انتقادها از این نویسنده بلژیکی، موجب شد که مجموعه های بعدی تن تن حامل پیام های انساندوستانه برای مخاطبانش شود.

اکنون وکیل ناشر کتاب های تن تن معتقد است که هرگونه حذف یا توقف این اثر می تواند مصداق بارزی از سانسور تلقی شود.

آلیان برنبوم، وکیل ناشر کتاب های تن تن می گوید اگر حالا اثر تن تن را ممنوع الچاپ کنیم، فردا نوبت چارلز دیکنز، مارک توآین و حتی انجیل (کتاب مقدس مسیحیان) هم فرا خواهد رسید.

آقای امبوتو، طرح اولیه شکایت خود از داستان "تن تن در کنگو" را برای نخستین بار در سال ۲۰۰۷ به دادگاه برد اما تنها دیروز (جمعه) پس از گذشت ۴ سال نوبت رسیدگی به این پرونده در یک دادگاه بلژیکی فراهم شد.

شاید هم این تاخیر که خواسته یا ناخواسته همزمان با آغاز تبلیغات برای فیلم جدید استیون اسپیلبرگ از داستان های تن تن شده، به نفع یا ضرر سینمای هالیوود تمام شود.

باید دیددر روزهایی که همگان نژادپرستی را تقبیح می کنند، این بار "تن تن روزنامه نگار" با چه دردسرهایی روبرو خواهد شد.

مطالب مرتبط