تابلویی ناشناخته از ولاسکز، نقاش اسپانیایی، پیدا شد

هویت شخصی که در این تابلو دیده می‌شود،  روشن نیست، اما احتمال می‌رود که خوان ماتئوس، رئيس دربار فیلیپ چهارم باشد
توضیح تصویر،

هویت شخصی که در این تابلو دیده می‌شود، روشن نیست، اما احتمال می‌رود که خوان ماتئوس، رئيس دربار فیلیپ چهارم باشد

تابلویی که به تازگی در لندن به نام ولاسکز، نقاش اسپانیایی، رقم خورده است، پیش از این ناشناخته بود.

تابلوی پرتره رنگ و روغن، مردی اشرافی را با جامه سیاه و یقه بلند سفید نشان می‌دهد.

تابلو پیش از این به ماتیو شپرسون، نقاش قرن نوزدهم بریتانیا تعلق داشت. سال گذشته که مجموعه‌ای از کارهای شپرسون به فروش گذاشته شد، تابلوی ولاسکز نیز در میان آنها بود.

دارنده کنونی تابلو که یکی از نوادگان شپرسون است، که تابلو را برای شناسایی به حراجی بونهامس تحویل داده بود. کارشناسان این بنگاه دریافتند که سبک تابلو با آثار ولاسکز شباهت دارد.

آزمون‌های بعدی با استفاده از اشعه ایکس حدس کارشناسان بنگاه حراجی را تائید کرد.

تحقیقات مفصل بعدی زیر نظر کارشناسانی مانند دکتر پیتر چری انجام گرفت، که یکی از صاحب‌نظران در زمینه آثار ولاسکز است. موزه هنری پرادو در مادرید نیز با تحلیل‌های فنی این امر را به اثبات رساند.

هویت شخصی که در تابلوی هنرمند بزرگ اسپانیا دیده می‌شود، کاملا روشن نشده، اما احتمال می‌رود که او خوان ماتئوس، رئيس دربار فیلیپ چهارم باشد.

تابلوی نویافته قرار است در ماه دسامبر در لندن زیر چوب حراج برود و انتظار می‌رود که تا سه میلیون پوند (بیش از پنج میلیون دلار) به فروش برسد.

انتقاد زیرکانه از دربار

آندرو مکنزی، از مسئولان حراجی بونهامس می‌گوید: "این تابلو پرتره‌ای بی‌نهایت زیباست که تحقیقات فراوان نشان داد واقعا از زیر دست ولاسکز بیرون آمده است."

او می‌افزاید: "انتظار می‌رود که عرضه این تابلو برای فروش توجه زیادی برانگیزد، زیرا به ندرت تابلویی از این هنرمند بزرگ به بازار عرضه شده است."

دیگو رودریگوئز د سیلوا ای ولاسکز (۱۵۹۹ – ۱۶۶۰) نقاش بزرگ قرن هفدهم اسپانیاست که او را "رامبرانت جنوب" هم خوانده‌اند.

نقاشان بزرگ اسپانیا مانند فرانسیسکو گویا در اوایل قرن هجدهم، پابلو پیکاسو و سالوادور دالی در قرن بیستم، همواره از ولاسکز به عنوان استادی بزرگ و با احترام فراوان یاد کرده‌اند.

ولاسکز هنرمند بزرگ دربار "فیلیپ چهارم" پادشاه اسپانیا بود، هرچند در آثار خود با تکیه به رئالیسمی عمیق و افشاگر، با تیزهوشی و زیرکی انتقاد خود از مناسبات حاکم بر دربار را گنجانده است.

بیشتر آثار مهم ولاسکز در موزه هنری پرادو در پایتخت اسپانیا نگه‌داری می‌شود.