هدیه یک میلیون پوندی به موزه بریتانیا برای خرید گراوورهای پیکاسو

Image caption این مجموعه تابستان سال آینده در موزه بریتانیا به نمایش درخواهد آمد

هدیه یک میلیون پوندی یک تاجر به موزه بریتانیا، به این موزه امکان داد که مجموعه کاملی از ۱۰۰ لوح گراوور (طرح ها و الگوهای سیاه و سفید برای چاپ و تکثیر) اثر پابلو پیکاسو را که تاکنون در معرض دید عموم قرار نگرفته بود، خریداری کند.

موزه بریتانیا می گوید این گراوورها که "در طول یک دوره حساس از کار پیکاسو" خلق شده، تنها مجموعه کاملی است که یک موزه عمومی در بریتانیا در اختیار دارد.

این آثار در پی اهدای مبلغ یک میلیون پوند از سوی همیش پارکر، مدیر عملیات سرمایه گذاری یک بانک مستقر در لندن به یادبود پدر تازه درگذشته اش خریداری شده است.

این مجموعه که تخمین زده می شود که در سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۷ خلق شده باشند برای نخستین بار در ۵۰ سال گذشته در بریتانیا به نمایش در می آیند.

پیکاسو این گراوورها را "یادداشت های مصور روزانه" می نامید و آن را راهی برای دنبال کردن ایده هایی می دید که در ذهن می پروراند.

این مجموعه شامل چند گراوور از معشوقه ۱۷ ساله اش، ماری ترز والتر نیز هست.

موزه بریتانیا که پیش از این تنها هفت گراوور از پیکاسو را در اختیار داشت، اعلام کرده است که مجموعه "ولار" تا حدی فرایند خلاقیت پیکاسو را نشان می دهد.

نام این مجموعه از یک دلال هنری و ناشر پاریسی به نام امبرواز ولار گرفته شده است که این گراوورها را به پیکاسو سفارش داد و در عوض، یک تابلو از رنوار و یک تابلو از سزان به او داد.

آقای ولار با این گراوورها ۳۱۳ مجموعه منتشر کرد ولی پیش از اینکه بتواند آنها را توزیع کند، از دنیا رفت.

استیون کاپل، مسئول بخش طراحی و کلیشه موزه بریتانیا گفت که در ماه آوریل ایمیلی از آقای پارکر گرفت که سبب شگفتی اش شد. همیش پارکر در این ایمیل گفته بود که می خواهد به یادبود پدر درگذشته اش که از دوستداران موزه بریتانیا بوده است این مبلغ را اهدا کند.

این موزه هفت اثر را از سال ۱۹۷۹ در اختیار داشت و آقای کاپل پیش از این در مراسمی اظهار امیدواری کرده بود که موزه بتواند همه این مجموعه را خریداری کند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست