کمونیست های شیلی خواستار نبش قبر نرودا شدند

پابلو نرودا
Image caption پابلو نرودا در سال ۱۹۷۳ در سن ۶۹ سالگی درگذشت

حزب کمونیست شیلی خواستار آن شده است که قبر پابلو نرودا شاعر مشهور نبش شود تا به ادعاها در مورد مرگ او در اثر مسمومیت رسیدگی شود.

نرودا که یک کمونیست و از دوستان سالوادور آلنده بود، در سال ۱۹۷۳ در سن ۶۹ سالگی دوازده روز پس از کودتای نظامی که منجر به روی کار آمدن ژنرال آگوستو پینوشه شد درگذشت.

در گواهی فوت علت مرگ او سرطان پروستات ذکر شده است.

راننده سابق او گفته است سرنگی به او تزریق که باعث سکته قلبی شد.

ادواردو کونترراس یک وکیل حزب کمونیست می گوید تردیدهایی در مورد مرگ آقای نرودا وجود دارد.

به گفته آقای کونترراس بیمارستانی که پابلو نرودا در آن به خاطر سرطان تحت معالجه بود می گوید که یک مسکن به این بیمار تزریق شد و او لختی بعد در اثر سکته مغزی درگذشت.

اما آقای کونترراس گفت که ممکن است مواد مهلک به نرودا تزریق شده باشد.

'اثبات نشده'

درخواست برای نبش قبر شاعر شیلیایی توسط قاضی ماریو کاروزا بررسی خواهد شد. او مشغول تحقیق درباره ادعاهای قتل نرودا توسط مقام های وقت بوده است.

مانوئل آرایا دستیار و راننده شخصی آقای نرودا در ماه نوامبر به قاضی تحقیق کننده گفت که ساعاتی پیش از مرگ او در ۲۳ سپتامبر ۱۹۷۳، این شاعر با حالت عادی راه می رفت و حرف می زد.

آقای آرایا مدعی است که ماموران در بیمارستان به دستور ژنرال آگوستو پینوشه به نرودا مواد سمی تزریق کردند.

بنیاد پابلو نرودا که از میراث او محافظت می کند در ماه مه در بیانیه ای گفت که "هیچ دلیلی بر اثبات این مساله وجود ندارد که پابلو نرودا به دلیلی غیر از سرطان درگذشته باشد."

پابلو نرودا بیش از هر چیز به خاطر اشعارش شناخته می شود اما او عضو حزب کمونیست شیلی، نماینده پارلمان و زمانی هم سفیر کشورش در فرانسه بود.

او در سال ۱۹۷۱ جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد.

حکم آلنده

مقام های شیلی در ماه مه قبر یک چهره برجسته دیگر در تاریخ اخیر شیلی را نبش کردند - جسد سالوادور آلنده رئیس جمهور چپگرای شیلی.

بقایا به دستور همان قاضی - ماریو کاروزا - در تلاشی برای روشن شدن این مساله که آیا او چنانچه در باور عمومی وجود دارد خودکشی کرده بود یا در یورش سربازان به کاخ ریاست جمهوری در جریان کودتا کشته شد از قبر خارج شد.

دو ماه بعد، تیمی از کارشناسان بین المللی نتیجه گیری کرد که رئیس جمهور سابق خودکشی کرده بود.

آقای آلنده که ۶۵ سال داشت روز 11 سپتامبر 1973 در کاخ ریاست جمهوری لا موندا درگذشت. در آن زمان کاخ هدف حمله جت های نیروی هوایی و تانک های ارتش بود که به دستور ژنرال پینوشه در کودتا شرکت کرده بودند.

مطالب مرتبط