فروش ۱۷۸ میلیون تک‌آهنگ و ۲۶ میلیون آلبوم در بریتانیا در سال ۲۰۱۱

حق نشر عکس PA
Image caption با وجود فروش ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نسخه از آلبوم ۲۱ با صدای آدل، خواننده بریتانیایی، فروش آلبوم در بریتانیا در سال ۲۰۱۱ کاهش داشت

در سال ۲۰۱۱ فروش دیجیتالی آهنگ ها همچنان در بریتانیا افزایش پیدا کرد ولی نه تا حدی که افت کلی در فروش آلبوم های موسیقی را جبران کند.

بر اساس گزارش ها در این سال، ۲۶ میلیون و ۶۰۰ هزار آلبوم دیجیتال فروخته شد که نسبت به سال گذشته، ۲۴ درصد افزایش داشت.

با این حال فروش سی دی های آلبوم در سال ۲۰۱۱ با ۱۳ درصد کاهش به ۸۶ میلیون و ۲۰۰ هزار سی دی رسید؛ به عبارت دیگر، مجموعا نسبت به سال ۲۰۱۰، میزان فروش آلبوم ۶ درصد کمتر شد.

بی پی آی (صنایع ضبط موسیقی بریتانیا) این افت فروش را ناشی از سرقت های اینترنتی و دانلودهای غیرمجاز می داند و دولت بریتانیا را مقصر می داند که برای حل مشکل تعلل کرده است.

دانلود دیجیتال آلبوم ها در سال های اخیر رشد سریعی داشته اند. در سال ۲۰۰۷ تنها ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار آلبوم به صورت اینترنتی خریداری شده بود.

این رقم در سال ۲۰۱۱ بیش از چهار برابر شد؛ در این سال، از ۱۵ آلبوم بیش از ۱۰۰ هزار نسخه دیجیتال به فروش رسید که در این میان آلبوم "۲۱" آدل از همه محبوب تر بود.

با این حال، بسیاری از مردم همچنان سی دی را ترجیح می دهند، به طوری که بیش از سه برابر فروش اینترنتی، آلبوم ها به صورت سی دی خریداری شدند.

بی پی آی می گوید که "مالکیت فیزیکی" هنوز نقش مهمی را ایفا می کند، ولی با وجود سرقت های اینترنتی، صنعت موسیقی در خطر است.

جف تیلور، مدیرعامل بی پی آی گفت: "کشورهای دیگر گام های مثبتی را در راستای حفظ حقوق بخش خلاق جامعه برداشته اند، ولی دولت بریتانیا برای مبارزه با سرقت اینترنتی، بیش از حد کند عمل کرده است."

او گفت که بازار موسیقی در بریتانیا اکنون هم از آلمان عقب افتاده است و اگر در سال ۲۰۱۲ اقدامات قاطع صورت نگیرد، سرمایه گذاری در موسیقی در بریتانیا بار دیگر به خطر می افتد.

نامه ها

دولت بریتانیا در حال حاضر پیگیر طرحی است که بر اساس آن، مالکان حقوق قانونی، می توانند فهرستی از آدرس های اینترنتی را که مظنون به دانلود غیرقانونی اند، به ارائه دهندگان خدمات اینترنتی ارسال کنند.

آنگاه ارائه دهندگان خدمات اینترنتی نامه ای به دارندگان حساب های مظنون می فرستند و به آنها می گویند که مشخص شده است که از سایت آنها برای دانلود غیرقانونی محصولاتی که مشمول حق قانونی اند، استفاده شده است.

ارائه دهندگان اینترنتی سپس برای جلوگیری از چنین فعالیت هایی توصیه هایی ارائه می کنند ولی نمی توانند درخواست پرداخت جریمه کنند یا دارندگان آن حساب ها را به قطع دسترسی آنها تهدید کنند.

بر عکس، دولت فرانسه قانونی را به تصویب رسانده است که بر اساس آن، سارقان اینترنتی ممکن است بین یک تا سه سال از دسترسی به اینترنت محروم شوند.

یک سخنگوی وزرات فرهنگ، رسانه و ورزش بریتانیا گفت: "ما همچنان با اهالی صنعت موسیقی همکاری می کنیم تا آنها بتوانند مشکل سرقت اینترنتی را حل کنند ولی این موضوعی نیست که ارائه دهندگان اینترنتی یا دارندگان حقوق مالکیت بتوانند به تنهایی حل کنند."

به گفته او "همه عومل صنعت اینترنت، اعم از شرکت های پرداخت پول، آگهی کنندگان، موتورهای جست و جوگر، ارائه دهندگان اینترنت و مالکان حقوق، لازم است که در حل مشکل فعالیت های غیرقانونی اینترنتی مشارکت کنند."

سرویس های پخش موسیقی

در حالی که سرقت های اینترنتی در افت میزان فروش آلبوم ها تاحدی تاثیر داشته، آمار از تغییر در عادت خرید مخاطبان نیز خبر می دهند.

در سال ۲۰۱۱، فروش تک آهنگ ها برای چهارمین سال پیاپی افزایش یافت و به ۱۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار نسخه رسید؛ این در حالی است که در سال ۲۰۰۷ این رقم ۸۶ میلیون و ۶۰۰ هزار نسخه بود.

نسخه های دیجیتالی در این میان ۹۸ درصد فروش را به خود اختصاص داده بودند. هر یک از ۲۰ تک آهنگ پرفروش سال بیش از ۵۰۰ هزار نسخه فروش داشتند.

یکی از ناظران صنعت موسیقی می گوید که این آمار بر این واقعیت تاکید می نهد که خریداران، مشکل پسندتر شده اند.

فیلیپ باکستون، یک مشاور مستقل در امور رسانه های دیجیتال می گوید: "مردم حالا تک آهنگ هایی را که دوست دارند می خرند تا اینکه یک آلبوم کامل را بخرند."

او می گوید: "به همین دلیل آنها ممکن است تک آهنگ را بخرند و از سرویس های اینترنتی پخش موسیقی نظیر اسپاتیفای (Spotify) و لست اف ام (Last.fm) استفاده کنند تا به سایر آهنگ های آلبوم خواننده مورد علاقه خود گوش کنند. آنها بسیار گزینشی تر دست به خرید می زنند."

به گفته آقای باکستون "این واقعیت تلویحا به اهالی صنعت موسیقی می گوید که باید این مدل تازه مصرف را بپذیرند؛ نه اینکه بخواهند با آن مبارزه کنند."

مطالب مرتبط