عشق، قانون و لانا دل ری، خواننده جوان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption لانا دل ری، خواننده آمریکایی پیش از آنکه به شهرت جهانی برسد، کارش به یک دعوای حقوقی کشید اما خودش می گوید که بیشتر نگران بحران مالی جهان است تا آنچه منتقدانش درباره او می گویند

سال پیش آهنگی به نام Video Games (بازی های کامپیوتری) در سایت یوتیوب پخش شد. آهنگی عاشقانه با همنوازی پیانو، ساخته یک جوان گمنام. آهنگی که مورد پسند هیچیک از شرکت های موسیقی قرار نگرفته بود.

دست اندرکاران این شرکت ها می گفتند آهنگش طولانی و زیادی غم انگیز است و باید حتما با درامز همراهی شود.

اما لانا دل ری به حرف هیچکدام از آنها گوش نکرد. او یک شرکت کوچک را متقاعد کرد که آهنگش را منتشر کند و خودش هم در خانه برای آهنگش ویدیو کلیپ ساخت.

بعد از آنکه ۲۲ میلیون کاربر در یوتیوب، ویدیو کلیپ لانا را تماشا کردند، شرکتی بزرگ و معتبر برای انتشار اولین آلبومش با او قرارداد بست.

اما لانا دل ری کیست؟

لانا دل ری ۲۵ سال پیش با نام الیزابت گرنت در نیویورک به دنیا آمد. در ابتدا به فلسفه علاقه داشت ولی در ۱۸ سالگی هنگامی که عمویش به او "شش کلید اصلی گیتار" را آموزش داد، زندگی اش برای همیشه عوض شد.

لانا می گوید: "با کلید سل، لا، دو و دو مینور و لا مینور و چند کلید دیگر فهمیدم که می توانم میلیون ها آهنگ بسازم."

او در سال ۲۰۰۸ هم یک آلبوم ساخته بود اما این آلبوم رسما انتشار نیافت زیرا شرکتی که مسئول پخش آن بود از پس هزینه آن برنیامد.

این آلبوم فقط از طریق اینترنت قابل دریافت بود و بعد از مدتی هم به فراموشی سپرده شد.

لانا درباره این آلبوم می گوید: "اگر یوتیوب را تماشا کنید می بینید که هر ۱۳ آهنگ این آلبوم میلیون ها بار دیده شده است. پس نمی توانیم بگوییم کسی این آهنگ ها را نشنیده است. آنها آهنگ های بسیار خوبی هستند و همه کسانی که روی این آلبوم کار کرده اند به آن افتخار می کنند."

سبک سینمایی

لانا دل ری اولین آلبوم رسمی خود به نام Born to Die (زاده شده برای مردن) را با الهام از همان کارهای اولیه ساخته و به بازار عرضه کرده است. آهنگ های این آلبوم اغلب مضمونی عاشقانه دارند، عشقی که از ابتدا محکوم به شکست است. آهنگ هایی شبیه به موسیقی متن فیلم های سینمایی سبک "فیلم نوار".

حالت و جنس صدای لانا هم کیفیتی سینمایی دارد، یک لحظه صدایش خش دار است و یک لحظه وسوسه انگیز. مثل اینکه مارلین دیتریش و مریلین مونرو با هم در یک زمان رقابت می کنند.

مشکلات حقوقی

بعد از موفقیت کلیپ "بازی های کامپیوتری" در اکتبر سال گذشته، دو شرکت معتبر موسیقی "پولیدور" و "اینترسکوپ" با لانا قرارداد بستند.

یکی از مزایای کار کردن با شرکت های بزرگ، داشتن مشاور حقوقی در امور حقوق معنوی است. چیزی که لانا هنگام ساختن این کلیپ ویدیویی فکرش را نکرده بود.

او برای ساختن "بازی های کامپیتری" از قطعه فیلم های قدیمی که در یوتیوب موجود بود استفاده کرد. او فکر می کرد که استفاده از این فیلم ها رایگان است، اما دردسر حقوقی او از همین جا شروع شد.

لانا گفت: "از من برای انتشار این کلیپ شکایت شد. واقعا روز بدی بود. یک میلیون بیننده داشت اما آن را از روی یوتیوب برداشتند. به همین دلیل من در حال حاضر با فردی کار می کنم که متخصص اخذ اجازه برای انتشار تصاویر است."

البته عقد قرارداد با دو شرکت از بزرگترین شرکت های موسیقی، مضراتی هم دارد.

بعضی از کسانی که لانا دل ری را در اوایل کارش حمایت می کردند، حالا او را رها کرده اند. آنها معتقدند که دل ری برای کارش ارزش قائل نیست و می گویند که اصالت کارهای او با سوق دادن به سمت موسیقی پاپ خدشه دار شده است.

منتقدان می گویند که دل ری دیگر آهنگ های خودش را نمی نویسد بلکه آنها را با سلیقه شرکت های بزرگ تطبیق می دهد.

اما این خواننده می گوید که به انتقاد آنها اهمیتی نمی دهد.

او می گوید: "من می دانم آنها راجع به من چه می گویند اما به این مشکلات اهمیت نمی دهم. من بیشتر نگران سقوط یورو و وضعیت اقتصاد جهانی هستم."

لانا دل ری در ادامه می گوید: "البته من امیدوارم که آلبوم موفق شود، اما هر اتفاقی بیفتد من نگران آینده خودم نیستم."

مطالب مرتبط