باب دیلن، تونی موریسون و مادلین آلبرایت نشان آزادی دریافت می کنند

حق نشر عکس Getty
Image caption باب دیلن، خواننده، ترانه سرا و نوازنده آمریکایی

باب دیلن، نشان آزادی، بالاترین نشان افتخار غیرنظامی آمریکا را دریافت می کند.

مادلین آلبرایت، وزیر پیشین امور خارجه آمریکا، جان گلن، سومین فضانورد آمریکایی، و تونی موریسون، داستان نویس برنده جایزه نوبل نیز از دیگر دریافت کنندگان این نشان خواهند بود.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در هفته های آتی این نشان ها را در کاخ سفید اهدا خواهد کرد.

آقای اوباما در بیانیه ای گفت: "آنها ما را به چالش کشانده اند، الهام بخش ما بوده اند و دنیا را جایی بهتر کرده اند."

باب دیلن با نام اصلی رابرت الن زیمرمان در ۲۴ مه ۱۹۴۱ به دنیا آمد و فعالیت هنری خود را در زمینه موسیقی در سال ۱۹۵۹ با نواختن در قهوه خانه های مینه‌سوتا آغاز کرد.

او نام هنری خود را از روی دیلن تامس، شاعر، برگرفته و در آهنگ های خود، به ترانه اهمیت زیادی می دهد.

آهنگ هایی نظیر "در باد وزیدن" (Blowing in the wind) و "زمانه عوض می شه" ( The Times They Are A-Changin) به سرودهای جنبش های ضد جنگ و حقوق مدنی تبدیل شد.

فاصله گرفتن او از ترانه سرایی فولکلور و سنتی و تصمیم جنجالی اش برای استفاده از سازهای الکتریکی به یک اندازه تاثیرگذار بود. ترانه های "اعتراف گونه" و "درون نگر" او بدون شک در کارهای بیتل ها تاثیر بسزایی گذاشت.

باب دیلن در این سال‌ها به ضبط آهنگ و برگزاری تور ادامه داده، افق های هنری خود را با اجرای یک برنامه رادیویی در آمریکا گسترش داده و به تازگی قرارداد شش جلد کتاب را امضا کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption تونی موریسون، برنده جایزه ادبی نوبل و پولیتزر

تونی موریسون برای به تصویر کشیدن تجربه سیاهپوستان آمریکایی در رمان هایی نظیر "سرود سلیمان" و "محبوب" که برنده جایزه پولیتزر سال ۱۹۸۸ شد، به جایگاهی ویژه دست یافته است.

او که نام اصلی اش کلوئه انتونی وفورد است در سال ۱۹۳۱ در اوهایو به دنیا آمد و پیش از اینکه وارد دنیای نویسندگی شود، ویراستار ارشد انتشارات رندوم هاوس بود.

تونی موریسون، علاوه بر رمان نویسی، نقد ادبی می نویسد و حتی شعر برای اپرا می سراید.

مادلین آلبرایت در پراگ به دنیا آمده و نخستین زنی است که در آمریکا به مقام وزارت امور خارجه دست یافت.

از دریافت کنندگان پیشین نشان آزادی می توان به مادر ترزا، مارگارت تاچر، استیون هاوکینگ، والت دیزنی، دوریس دی، دوک الینگتون و آرتا فرانکلین اشاره کرد.