موریس سنداک، نویسنده سرشناس آمریکایی درگذشت

موریس سنداک

منبع تصویر، AP

موریس سنداک، نویسنده آمریکایی کتاب پرفروش کودکان "جایی که وحشی ها هستند" که در ایران به نام "سفر به سرزمین وحشی ها" ترجمه شده است، در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

مایکل دی کاپوآ، ویراستار آقای سنداک به روزنامه نیویورک تایمز گفت که او به تازگی سکته کرده بوده و تحت تاثیر عوارض همین سکته در گذشته است.

موریس سنداک که حدود ۱۷ عنوان کتاب نوشته است، تصویرگر قدرتمندی هم بود اما بیشتر به خاطر کتاب "جایی که وحشی ها هستند" شناخته شده است.

این اثر که در سال ۱۹۶۳ نوشته شده است، قصه مکس است که پادشاه وحشی ها می شود.

در سال ۲۰۰۹ اسپایک جونز، از روی این کتاب موریس سنداک، فیلم سینمایی ساخت.

اقتباس های دیگری هم از این اثر شده است مانند انیمیشن کوتاهی که در سال ۱۹۷۳ ساخته شد و یا اپرایی که در سال ۱۹۸۰ به روی صحنه رفت.

از این کتاب که به عنوان اثر کلاسیک کودکان در آمریکا شناخته می شود، در سراسر جهان ۱۹ میلیون نسخه به فروش رفته است. این کتاب روایت پسر بچه ای است که بعد از این که بدون شام، برای خواب به تختخوابش فرستاده می شود، به یک سفر خیالی می رود.

وقتی این کتاب برای نخستین منتشر شد، به خاطر تصاویرش بسیار مورد بحث قرار گرفت. برخی منتقدان، تصاویر این کتاب را که توسط خود موریس سنداک کشیده شده بود، برای بچه ها مناسب نمی دانستند و می گفتند که این تصاویر ترسناکند.

همین کتاب، نشان معتبر کلدکات را برای بهترین کتاب کودک در سال ۱۹۶۴ به خود اختصاص داد.

موریس سنداک در سال ۱۹۲۸ در بروکلین به دنیا آمد و در همین شهر با والدین یهودی لهستانی بزرگ شد. سنداک گفته بود که سبک صادقانه، هنرمندانه و بی پرده او نتیجه هولوکاست و رویدادهای جنگ جهانی دوم و اتفاقات مربوط به آن بوده است.

باله و اپرا

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

موریس سنداک نشان هانس کریستین آندرسن را در سال ۱۹۷۰ به خاطر تصویر سازی‌هایش از آن خود کرد

از دیگر آثار موریس سنداک می توان به "آشپزخانه شبانه"، "بیرون، آنجا" و Nutshell Library اشاره کرد. آخرین کتاب مصور او با نام Bumble-Ardy در سال ۲۰۱۱ منتشر شد.این کتاب حکایت یک خوک یتیم است که برای خودش یک جشن تولد شلوغ و پر آشوب ترتیب می دهد.

قرار است شعری از سنداک در کتابی به نام "کتاب برادرم" در ماه فوریه سال آینده منتشر شود. تصاویر این کتاب هم کار سنداک هستند. این کتاب تحت تاثیر علاقه موریس سنداک به برادرش که پیش از او فوت کرده بود، نوشته شده است.

موریس سنداک نشان هانس کریستین آندرسن را در سال ۱۹۷۰ به خاطر تصویر سازی هایش از آن خود کرد.

علاوه بر نوشتن، سنداک برای باله و اپرا هم لباس درست می کرد. او همچنین تهیه کننده سریالهای انیمیشن تلویزیونی زیادی بود که بر اساس تصاویر خودش ساخته شده بودند.

بیل کلینتون در زمان ریاست جمهوری خود، نشان ملی هنر آمریکا را در سال ۱۹۹۶ به خاطر گستردگی آثار و فعالیت هایش به او تقدیم کرد.