'فوتبال با حجاب' این هفته در آپارات

به روز شده:  18:34 گرينويچ - چهارشنبه 08 اوت 2012 - 18 مرداد 1391

'فوتبال با حجاب' این هفته در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'فوتبال با حجاب' ساخته مشترک دیوید اسمان و آیت نجفی به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم 'فوتبال با حجاب' ساخته مشترک دیوید اسمان و آیت نجفی به نمایش در می آید.

آپارات

نمایی از فیلم 'فوتبال با حجاب'

درباره فیلم

'فوتبال با حجاب'، ساخته دیوید اسمن و آیت نجفی است. این دو فیلمساز مقیم آلمان هستند. آنها در این فیلم با دخترهای فوتبالیست یک باشگاه آلمانی به تهران سفر می کنند تا با دخترهای فوتبالیست ایرانی و نوع فوتبال آنها آشنا شوند. در این فیلم، علاوه بر مسابقه فوتبال مورد نظر، تفاوت های فرهنگی و وضعیت فوتبال زنان در ایران در قیاس با کشوری مثل آلمان از نگاه دوربین مورد توجه قرار می گیرد. لازم به ذکر است، بازی برگشت این دو تیم در آلمان از سوی مقامات دولتی ایران چند شب قبل از بازی لغو شد.

ویژگی فیلم

به نظر بعضی از منتقدان خارجی فوتبال زنان به نوعی تلاش زنان برای آزادی و رهایی از محدودیت ها است. این فیلم مشکلات و موانع بر سر این نوع مسابقه فوتبال را نشان می دهد. در فیلم زندگی و تلاش دو دختر آلمانی و ایرانی برای فوتبال بازی کردن به تصویر در آمده و به رغم وجود تفاوت های فرهنگی و سیاسی عمده، دختران ایرانی و آلمانی در بازی فوتبال یک هدف مشترک دارند، برای هر دو گروه فوتبال نماد استقلال و اعتماد به نفس و وسیله ای برای برابری زن و مرد است .فیلم ایرانی – آلمانی 'فوتبال با حجاب' در سال ۲۰۰۶ ساخته شده و سرمایه گذار آن یک شرکت آلمانی است. تیم آلمانی برای شرکت در این مسابقه می پذیرند که بر اساس قوانین ایران با حجاب مسابقه را برگزار کنند. این مسابقه در ورزشگاه آرارات تهران برگزار شد و اولین مسابقه بعد از انقلاب در فضای باز برای دختران ایرانی بود. فوتبالیست های آلمانی که بازیکن مسلمان هم در بین آنهاست، در سفر به ایران متوجه مقررات پیچیده ای می شوند که بر فوتبال زنان ایران حاکم است، در حین مسابقه، رعایت حجاب اسلامی و پرهیز از رقصیدن و حرکات دیگر، مدام از طریق بلندگو به زنان در جایگاه تماشاگران یادآوری می شود.

درباره کارگردان

آیت نجفی متولد ۱۳۵۵ و دانش آموخته طراحی صحنه در تهران و ساکن تهران و برلین است.از سال ۱۳۷۴ وارد کار تئاتر شد. اولین کار آیت نجفی به نام 'نیمروز خواب آلود' در سال ۱۳۸۰ در فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه رفت که بیشتر از سه اجرا نداشت. پس از این به عنوان دستیار کارگردان، بازیگر و طراح صحنه در تئاتر فعالیت داشته است. هم چنین نمایش 'تهران بانو' را در آلمان بر روی صحنه برده است. وی در سال ۱۳۸۲ شروع به ساختن فیلم مستند کرد. فیلم 'فوتبال با حجاب' نخستین تجربه مستند بلند او است. 'فوتبال با حجاب' جایزه 'تدی' جشنواره فیلم برلین برای بهترین فیلم مستند را دریافت کرده است. این فیلم همچنین موفق به دریافت جایزه بهترین مستند بینا فرهنگی در جشنواره محصولات رسانه ای پریکس اروپا در سال ۲۰۰۹ شده است.

آپارات

مارلنه اسمن نویسنده و آیت نجفی و دیوید اسمن کارگردانان فیلم

نگاه کارگردان

جذابیت فوتبال زنان برای من در تجاری نبودن، تازه بودن و در ایران سر پوشیده بودن آن است. این آغاز راه بود: سر باز کردن یک داستان نهفته. جذابیت تصویر فوتبال زنان در ایران، در دسترس نبودن آن است. چیزی که هست اما گویا قرار نبوده باشد. ساختن این فیلم برای من همچون راز گشایی داستانی از چخوف بود: رویداد جای دیگریست؛ بیرون از کادر، پشت دیوار، پنهان، محجب، سر بسته و مخفی‌.

همیشه نخستین پرسش من هنگام فیلم‌سازی اینست که دوربین را کجا بگذارم و از کدام زاویه به داستان بنگرم. در این فیلم پرسش این بود، که کجا می‌توانم دوربینم را بگذارم و آیا اساساً اجازه دارم که به این داستان نگاه کنم. این چالش نویسنده ی داستان این فیلم شد، و نسبت من/ ما با این چالش زاویه ی نگاه دوربینمان.

جذابیت فوتبال زنان در تصویریست که زنان فوتبالیست خلق میکنند: زیبا، مهیج، هماهنگ، بی‌باک و بی‌مرز. این تصویر دوربین ما را به حرکت در آورد و فیلم ساخته شد.

خلاصه فیلمهای هفته گذشته 'دختران افغان می تونند شوت کنند' و 'چند دقیقه سکوت'

آپارات

نمایی از فیلم 'دختران افغان، می تونند شوت کنند'

'دختران افغان می توانند شوت کنند'، به ماجرای تشکیل تیم ملی فوتبال دختران افغانستان در دوران بعد از سقوط طالبان می پردازد. این فیلم تصویری است از زندگی چند دختر نوجوان و جوان افغان که به عضویت تیم ملی فوتبال دختران افغانستان در آمده اند. این دختران کسانی هستند که با شکستن موانع موجود در جامعه سنتی می کوشند توانایی هایشان را در بازی فوتبال اثبات کنند.

این فیلم با تمرکز بر روی چند بازیکن، تلاش های بازیکنان این تیم را در جریان دوران آماده سازی برای حضور در اولین تورنمنت بین المللی را به تصویر می کشد.

آپارات

نمایی از فیلم 'چند دقیقه سکوت'

فیلم 'چند دقیقه سکوت' ساخته سامان سالور نگاهی دارد به تاثیر شکست تیم ملی فوتبال ایران در مقابل بحرین در مسابقات انتخابی جام جهانی در سال ۲۰۰۲ است. این شکست به نظر بسیاری از علاقه مندان فوتبال در ایران یکی از تلخ ترین شکست های تیم فوتبال ایران بود، تیم ملی ایران در صورتی که بر تیم بحرین پیروز می شد می توانست راهی جام جهانی شود اما با باخت در برابر این تیم با اما و اگر هایی مواجه شد و در نهایت دربازی 'پلی آف' در مقابل تیم ملی ایرلند قرار گرفت و با شکست در مقابل این تیم اروپایی از راهیابی به جام جهانی ۲۰۰۲ بازماند.

این فیلم به تاثیر شکست های فوتبال ایران در بین طرفداران فوتبال و جوانان ، می کوشد به شکلی نمادین، تاثیرات این شکست را در جامعه به نمایش بگذارد. فیلم از ساخته های اولیه این فیلمساز است و ساختاری کاملا تجربی دارد.

نظرات بینندگان درباره فیلمهای هفته گذشته

فرزاد

درفیلم اول یک عامل بیشتر به چشم می آید و آن پوشش راحت تر بازیکنان آلمانی در مقایسه با ورزشکاران دختر ایرانی است. آن هم در جامعه بسته افغانستان. البته این شاید، طنز تلخ ماجرا باشد. اما در فیلم دوم، امیدهای یک ملت گاه با یک فیلم یا یک رویداد ورزشی اگر نه زنده که شکوفا می شوند. جوانانی که با یک تلویزیون کوچک و تخمه آفتابگردان، فقط به این دلخوش کرده اند که تیمشان ببرد اما نتیجه عکس می شود و در پایان افسردگی و مصرف مخدر. هر چه جامعه امیدوارتر باشد، آسیبهای اجتماعی کمتر خواهد بود.

فرهاد

وضعیت دختران ورزشکار افغان در فیلم'دختران افغان می تونند شوت کنند' شباهتهای زیادی به وضعیت دختران راگبی باز ایرانی در فیلم هفته گذشته آپارات 'سلام راگبی' داشت ، با این تفاوت که فضا در ایران هنوز برای ورزش زنان بسته است و دختران ایرانی علاوه بر تلاششان در ورزش برای باز کردن فضای ورزشی برای زنان تلاش می کنند ولی در افغانستان به نظر می رسد که از طرف نهاد های دولتی کوشش می شود که به دختران در ورزش میدان دهند.


آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.