'حمامی که می خواست حمام بماند' در آپارات

به روز شده:  18:06 گرينويچ - چهارشنبه 17 اکتبر 2012 - 26 مهر 1391

'حمامی که می خواست حمام بماند' در آپارات

این هفته در آپارات، فیلم'حمامی که می خواست حمام بماند' ساخته مهدی شبانی به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم'حمامی که می خواست حمام بماند' ساخته مهدی شبانی به نمایش در می آید.

آپارات

نمایی از فیلم 'حمامی که می خواست حمام بماند'

درباره فیلم

روزی روزگاری در ایران و در هر محله دست کم یک حمام عمومی وجود داشت برای نظافت و همه یک بقچه برای حمام رفتن داشتند. حالا دیگر در خیلی از خانه ها نه خبری از آن بقچه ها هست و نه خبری از حمام های عمومی. حمام ها به دل خانه ها سفر کردند تا خصوصی تر شوند، ولی حمام عمومی هنوز دلش می خواهد که حمام بماند. صاحبان حمام های عمومی ، زمانی یک صنف پررونق داشتند. حمام رفتن رسم و رسومی داشت و آدابی ولی زندگی مدرن و نیازهای زندگی شهری ، روز به روز رونق این صنف را کمتر و کمتر کرده است . حمام ها متروک تر و متروک تر شده اند. سنت هاشان رو به فراموشی است و انگار بخشی از فرهنگ سنتی ایران، دراین بخش رو به زوال نهاده است . حالا دیگر خیلی از این حمام ها خراب شده اند و یا کاربری شان را تغییر داده اند. بعضی هاشان هم تبدیل به بناهای تاریخی شده اند، مثل حمام چهارفصل اراک، یا حمام قجر قزوین، کاشان و خیلی جاهای دیگر. فیلم 'حمامی که می خواست حمام بماند' سرکی می کشد به حمام های عمومی در تهران با همه مخلفاتش.

ویژگی فیلم

فیلم 'حمامی که می خواست حمام بماند' ساخته مهدی شبانی نگاهی طناز دارد به یک مکان و سنت رو به زوال ایرانی . این فیلم از ضرب آهنگ خوبی برخوردار است و لحن مناسبی که فیلمساز انتخاب کرده، می تواند بیننده را تا پایان با خودش همراه نگاه دارد. فیلم محصول سال ۱۳۸۹ در ایران است.

درباره کارگردان

آپارات

مهدی شبانی ، کارگردان

مهدی شبانی نویسنده و مستند ساز متولد ۱۳۵۴ در تهران است. وی علاوه بر مستند سازی و چاپ یک مجموعه شعر، مشاغل متعدد دیگری را تجربه کرده است. وی مقالاتی نیز در زمینه هنر ، تاریخ و سیاست در نشریات و سایت های اینترنتی فارسی زبان به چاپ رسانده است. مهدی شبانی ساخت فیلمهای کوتاه 'انتقام' و 'سیاست به سبک ایرانی' را نیز کارنامه دارد. فیلم 'حمامی که می خواست حمام بماند' اولین تجربه مستند بلند اوست.

نگاه کارگردان

این فیلم ، اولین فیلم از یک پروژه شخصی با نام کلی فراموش شدگان است. در این پروژه در نظر داشتم راجع به مشاغلی در ایران مانند حمامی ها ، لحاف دوزان ، عکاسان دوره گرد و نظیر آن که در شرف نابودی هستند فیلم تهیه کنم. بر این باورم این دسته از مشاغل در حالی کارکرد اجتماعی خود را از دست داده اند که در جامعه شهری امروز ایران هنوز روح سرگردان آن چه در گذشته نمایندگی می کرده اند نتوانسته در کالبد جدید به تمامی استقرار بیابد. نیز اعتقاد دارم برای بازنمایی مشکلاتی همانند شکاف سنت و مدرنیته لزومی به انتخاب موضوعات فلسفی و روشنفکرانه نیست ، بلکه مهم یافتن این شکاف در زیست روزمره اجتماعی ما مردم است.

با انتخاب حمام های عمومی خواسته ام به ثبت تاریخ امروز از طریق نمایش ارتباط مردم با سنت ها و آیین های گذشته و نیز نمایش بخش هایی از فرهنگ ایران که معمولا زیر تیغ سانسور عرف و حاکمیت به نمایش در نیامده است بپردازم. در این فیلم فقط به حمام بسنده نکرده و به جاهای دیگری هم سرک کشیده ام ، از موسیقی در حمام تا فیلم هایی در باب حمام ، از ادوات و آلات حمام تا مهارت های افراد حاضر در حمام، از دلاک و اوستا گرفته تا جنیانی که پیش تر فقط در حمام عزا و عروسی می گرفتند و هنوز پایشان به عرصه سیاست باز نشده بود.

در ابتدا این پروژه به سادگی شدنی نمی نمود ، بردن دوربین حرفه ای داخل حمام های عمومی –که البته تعداد عمومی, فعال آنها بسیار محدود است- و نمایش بدن مردانی که مشغول حمام گرفتن هستند و نیز پا گذاشتن به لحظات شخصی تر زدودن کثیفی های بدن کمی سخت و گاهی هم ترسناک به نظر می آمد . تصور کنید کسی در خیابان به سراغ شما بیاید – چه زن باشید و چه مرد- و درباره حمام رفتن شما سوال کند و یا بپرسد آخرین باری که جنی را در حمام دیده اید چه وقت بوده است، چه واکنشی نشان خواهید داد ؟ آنهایی که در مقابل این دوربین ایستادند همانطور که می بینید دوربین را غربیه ندیدند و بیش از تصور ما بی واسطه سخن گفتند.

در آخر باید بگویم باور به اینکه امروز نتیجه ناگریز عبور از دیروز است باعث شده تا از اغراق در بیان و نیز ابراز نوستالژیک گونه احساسات نسبت به سنت ها و آیین های گذشته پرهیز کرده و با نگاهی بعضاً طنزآلود حمام های عمومی را نمایش دهم. با این همه هر بار که فیلم را دیده ام ،چه در مراحل تدوین و چه در کنارمخاطبین، بیشتر پذیرفته ام انگار از افسون گذشته ما را گریزی نیست. گذشته ای که باید بگذرد تا پایی در امروز داشته باشیم و در عین حال مازادی که از این گذشتن به جا می ماند اکنون را رها نمی کند. این شاید همان چیزی باشد که مرا به ساخت فیلم 'حمامی که می خواست حمام بماند' کشانده است.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'کمک در تهران' ساخته سو آبادی

آپارات

پوستر فیلم 'کمک در تهران'

در فیلم ' کمک در تهران ' تصویری از مشکلات بخشی از زنان جامعه ایران در ارتباط با سازمانهای دولتی و نیمه دولتی، کمیته امداد و بنیاد ازدواج درسال ۱۳۷۸، مقابل دوربین و بی واسطه ثبت شده است.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

بنفشه

بعضی از صحنه های تهران ده سال پیش وحشتناک بود. من متاسف هستم که تهران در حال حاضر به مراتب بدتر از این است.

توران

این مستند بسیار زیبا است. از کارگردان آن سپاسگزارم.

رضا

فیلم عالی بود. این مستند برخی از مشکلات مردم را در دهه هفتاد به وضوح نشان داد و دیدیم که فقر و بی پولی ، فحشا را به دنبال خواهد داشت و داشتن حجاب و خواندن نماز مشکل بی پولی و فقر را حل نخواهد کرد و اینکه مردم ایران آن قدر در فشار زندگی هستند که از فکر خیلی چیزها مثل ازدواج گذشته اند و به فکر زنده ماندن خودشان هستند و آنقدر گرفتار هستند که کمتر کسی دیگر به حرف اینها گوش خواهد داد.

فرزاد

آن کس که نداند و نداند که نداند ، در جهل مرکب ابد الدهر بماند. جهالت یک ملت باعث فقر، فساد و دیگر آسیبهای اجتماعی است. به دور و بر خود نگاه کنیم. آیا جامعه در قبال دین به مراتب سختگیرتر از حکومت نیست؟

فرزاد

این فیلم را دیدم و خیلی‌ تاسف خوردم. البته به نظر می آید اتفاقات این فیلم نسبتا قدیمی‌ باشد اما بیشتر آدمهای این فیلم مذهبی‌ و فقیر بودند،۲عامل که همیشه ارتباط مستقیم با هم دارند! وقتی‌ مذهب و دین به کنار میروند، اتفاقات بهتری در زندگی ها پیش می آید، آنچه اهمیت دارد واقع بین بودن و داشتن اخلاقیات است. نادانی،‌ ناتوانی،‌ نگرانی و نیازمندی باید از مردم ایران زدوده شود.

محمود

آخرین پلان فیلم خیلی جالب و گویا تمام شد. آنجا که دخترک ۶-۷ ساله حجاب اجباری را پس می زند و روسری را از سر خود درآورده و بر زمین میزند و حاضر به مصاحبه با تلویزیون نمی شود، گویای آینده روشن در ایران بدون خرافات مذهبی است و پیام روشنی به رژیم و همه مروجین مذهبی می دهد و حتی به آن دسته از اپوزیسیون که خواب پنبه دانه تداوم حجاب و مذهب علی و حسین را برای آینده ایران می بینند. این نسل دیگر اجازه مرده خواری و امام و امامزاده پرستی به هیچ مذهبی نخواهد داد.

بابک

خیلی‌ جالب بود و من لذت بردم . این مستند در مورد سال هشتاد ایران بود. اوضاع کشور الان بدتر از این است.

حسین

با انتخاب عنوان پُر طمطراق و دهان‌پرکنی مثلِ «کمک در تهران»، نمی‌توان برای فیلم‌های ضعیف زیر استاندارد، مجوز پخش دست ‌وپا کرد. این فیلم با یک مونتاژ مجدد و حذف نیمی از تصاویر زاید، شاید قابل دیدن شود. به‌همین سادگی.

مهرنوش

همه فیلم یک طرف، مشاوره هایی که می دادند یک طرف دیگر. من مانده ام چطور گروه فیلم سازی موفق شده بودند، اجازه فیلم گرفتن در این مکانها را بگیرند.

احمد

عالی بود تماشای این واقعیت تلخ .

پیمان

فیلم خیلی خوبی بود. گمان نمی کنم، همان حداقل کمک به نیازمندان، در ده سال پیش، الان هم ممکن باشد.

مسعود

خیلی زیبا بود. لایه های پنهان اجتماعی را به وضوح نشان داد. خصوصا قسمت مربوط به بنگاه ازدواج که بسیار سطحی و درد آور به ازدواج می پرداخت.

اکرم

فیلم خیلی‌ خوبی بود. مخصوصاً آن قسمت مربوط به بنیاد ازدواج. اصلا به ۲طرف اجازهٔ صحبت با هم را نمی داد. ازدواج این طوری، مشمئز کنند‌ه است.

نگارین

این فیلم ها خیلی خوبند اما واقعاً برای من جای سوال است که این فیلم ها را چطور می سازند؟ واقعا مستند و واقعی و بدون صحنه سازی است؟ این آدم ها چطور این قدر راحت جلوی دوربین ظاهر می شوند؟ مثلا آدم های تحت پوشش کمیته امداد چطور قبول کردند که جلوی دوربین قرار گیرند؟

سارا

جالب و البته تلخ بود. من همواره در فکر آبروی آدم هایی بودم که شاید دوست نداشتند دیده شوند. آن جریان مقنعه مشکی سر دخترها خیلی جالب بود و دختر کوچکی که آخر فیلم مقنعه را بلافاصله درآورد هم همین طور. کلی خندیدم.

فریبا

من واقعا از دیدن این فیلم لذت بردم ودیدن آن را به دوستانم توصیه کردم.

شیرین از قم

فیلم این هفته یک گزارش آشفته بود که ازاین شاخه به آن شاخه می پرید. در ضمن ما خانوادگی فیلم را تماشا می کردیم، برای همین پخش قسمت مشاوره قبل ازدواج نامناسب بود.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.