گلشیفته فراهانی و 'یک خانواده محترم' از جشنواره ابوظبی جایزه گرفتند

به روز شده:  15:29 گرينويچ - شنبه 20 اکتبر 2012 - 29 مهر 1391

جشنواره بین المللی فیلم ابوظبی که امسال ششمین دوره خود را برگزار کرد، جمعه شب با اهدای جوایز موسوم به «مروارید سیاه» به برندگان در بخش های مختلف جشنواره، به کار خود پایان داد.

در این مراسم که در تالار هتل «امارات پالاس» برگزار شد، گلشیفته فراهانی به عنوان بهترین بازیگر زن در بخش افق های تازه جایزه گرفت و فیلم ایرانی "یک خانواده محترم" ساخته مسعود بخشی، جایزه بهترین فیلم همین بخش را به خود اختصاص داد.

در بخش مسابقه فیلم های بلند فیلم های اخیراً مطرح شده ای چون لور (کیت شورتلند)، جینجر و روزا (سالی پوتر) و نه (پابلو لارین) با فیلمسازان شناخته شده ای چون مانوئل دو اولیویرا، مایکل وینترباتم، فرانسوا اوزون و تاکشی کیتانو رقابت می کردند، اما جایزه بهترین فیلم به یک فیلمساز زن جوان ترک برای فیلم "ارف: جایی در میان" تعلق گرفت.

این فیلم ساخته یسیم اوستااوغلو، داستان زوجی به نام زهرا و اولگان را می گوید که درگیر زندگی روزمره اند و در رویای بهتر کردن زندگی خود به سر می برند، اما زهرا در یک مراسم عروسی با ماهور که یک راننده کامیون است رابطه ای را آغاز می کند که سرانجام آن بچه دار شدن و تنها ماندن اوست.

جایزه به فیلمساز صدوسه ساله

جایزه ویژه هیات داوران به فیلم "گبو و سایه" ساخته فیلمساز صد و سه ساله پرتغالی، مانوئل دو اولیویرا تعلق گرفت. این فیلم که پیشتر در جشنواره ونیز به نمایش درآمده بود، در فضایی سرد و با نورهای اندک دو ستاره نوستالژیک دهه شصت میلادی (کلودیا کاردیناله و ژان مورو) را در کنار هم قرار می دهد.

سمیر فرید یکی از داوران به هنگام دریافت این جایزه گفت هیچ وقت درک نمی کرده که ضرورت جایزه ویژه هیات داوران چیست، اما در اینجا فیلم مانوئل دو اولیویرا به این جایزه معنا می داد. کلودیا کاردیناله برای دریافت این جایزه به روی صحنه رفت و مورد استقبال حضار قرار گرفت.

جایزه بهترین کارگردان سینمای عرب به نوری بوزید از تونس برای کارگردانی "زیبایی های مخفی" تعلق گرفت.

نیکی کریمی بازیگر و فیلمساز ایرانی به عنوان یکی از داوران، بر روی صحنه حضور داشت و چند جایزه را اهدا کرد

گائل گارسیا برنال بازیگر پرطرفدار مکزیکی برای بازی در فیلم "نه" جایزه بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرد (اما در جشنواره حضور نداشت) و فرانچسکا پتری برای فیلم "خیانت" جایزه بهترین بازیگر زن را ربود.

جایزه برای یک خانواده محترم و گلشیفته فراهانی

یک خانواده محترم فیلم پرسر و صدای مسعود بخشی درباره فساد نیروهای امنیتی در ایران، جایزه بهترین فیلم بخش افق های تازه را که به مسابقه فیلم های اول و دوم فیلمسازان اختصاص دارد، دریافت کرد.

هیچ یک از عوامل فیلم در این جشنواره حضور نداشتند، اما مسعود بخشی طی پیامی از برگزار کنندگان و عوامل فیلم خود تشکر کرد.

این فیلم برای اولین بار در بخش نوعی نگاه جشنواره کن با حضور فیلمساز و تهیه کننده به نمایش درآمد، اما پس از آن غالب نمایش های فیلم در جشنواره های مختلف بدون حضور عوامل فیلم بوده است.

فهرست فیلمهای بخش مسابقه

 • جایی در وسط (یسیم اوستااوغلو- ترکیه)
 • خیانت (کیریل سربرنیکووا- روسیه)
 • هر روز (مایکل وینترباتم- بریتانیا)
 • گبو و سایه (مانوئل دواولیویرا- پرتغال و فرانسه)
 • جینجر و رزا (سالی پوتر- بریتانیا، کانادا، کوروواسی و دانمارک)
 • هاراگا بلوز (مسعود حداد- الجزایر)
 • زیبایی خفته (نوری بوزید- تونس، امارات و فرانسه)
 • در خانه (فرانسوا اوزون- فرانسه)
 • پسر بود (دانیل سیپری- ایتالیا، فرانسه)
 • شام آخر (لو چان- چین)
 • لور (کیت شورتلند- آلمان، استرالیا و بریتانیا)
 • عشق چیزی است که احتیاج داری (سوزان بیر- دانمارک)
 • نه (پابلو لاراین- شیلی، آمریکا)
 • فراتر از خشم (تاکشی کیتانو- ژاپن)
 • عطر آلجیر (رشید بن حاج- الجزایر)

گلشیفته فراهانی که برای بازی در فیلم "سنگ صبور" به کارگردانی عتیق رحیمی در جشنواره ابوظبی حضور داشت و مورد استقبال تماشاگران مختلف قرار گرفت، جایزه بهترین بازیگر زن این بخش را از آن خود کرد.

فراهانی در این فیلم در نقش زنی افغان ظاهر شده که شوهر مجاهدش در کما به سر می برد و او حین مراقبت از او در طی روزهای جنگ، قصه تلخ زندگی و رازهای ناگفته خود را برای اولین بار با شوهرش در میان می گذارد.

فراهانی به هنگام دریافت جایزه خود ضمن تشکر از برگزار کنندگان و یاد کردن از مدیر قبلی این جشنواره، پیتر اسکارلت، برپایی جشنواره های فرهنگی از این دست با حضور چهره های مختلف از سراسر جهان را عامل تنش زدایی در این منطقه پرتنش خواند.

جایزه یک عمر فعالیت سینمایی برای کلودیا کاردیناله

کلودیا کاردیناله ستاره سینمای دهه شصت و بازیگر فیلم های ستایش شده ای چون هشت و نیم (فدریکو فلینی) و یوزپلنگ (لوکینو ویسکونتی) یکی از دو جایزه دستاورد یک عمر در این جشنواره را به خود اختصاص داد و با حضور در جشنواره، مورد تشویق بسیار اهالی سینما قرار گرفت.

کاردیناله به هنگام دریافت این جایزه گفت: «پنجاه و چهار سال است که دارم بازی می کنم و در صد و سی فیلم بازی کرده ام اما نکته شگفت انگیز این است که هنوز هم دارم ادامه می دهم!»

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.