فیلیپ راث: دیگر نخواهم نوشت

به روز شده:  20:01 گرينويچ - جمعه 09 نوامبر 2012 - 19 آبان 1391

فیلیپ راث، سال گذشته برنده چهارمین "جایزه بین المللی مان بوکر" شد

فیلیپ راث، از بزرگ ترین نویسندگان آمریکایی، در گفت و گو با یک نشریه فرانسوی گفته است که در سه سال گذشته هیچ چیز تازه ای ننوشته و دیگر هیچ رمانی نخواهد نوشت.

آقای راث ۷۸ ساله به مجله Les inRocks گفته است: "راستش را بخواهید، دیگر کارم با نوشتن تمام شده. رمان نمسیس Nemesis آخرین کتاب من خواهد بود."

به نوشته نشریه سالن، مدیر عامل انتشارات هوتن میفلین، ناشر آثار آقای راث، امروز نهم نوامبر با او تماس گرفته و فیلیپ راث این خبر را تایید کرده است.

راث در گفت و گو با مجله فرانسوی گفته است که در ۷۴ سالگی متوجه شده که سال های عمرش رو به پایان است، بنابراین همه رمان های محبوبش را دوباره خوانده (آثار داستایفسکی، تورگنیف، جوزف کنراد و همینگوی) و همه کتاب های خودش را نیز به ترتیب معکوس زمانی مطالعه کرده است.

او گفته: "می خواستم ببینم آیا وقتم را با نوشتن تلف کرده ام یا نه. و به این نتیجه رسیدم که نوشته هایم نسبتا موفق بوده ام. جو لویس، مشت زن معروف، در پایان عمرش گفت: 'من با چیزی که داشتم، بهترین کاری را که می توانستم بکنم کردم.' این دقیقا همان چیزی است که من هم می توانم درباره کار خودم بگویم."

"بعد از آن به این نتیجه رسیدم که کارم با داستان تمام شده است. نمی خواهم بیشتر از این بخوانم و بنویسم. من تا الان تمام زندگی ام را وقف رمان کرده بودم: تدریس کردم، نوشتم و خواندم، و تقریبا هر کار دیگری را کنار گذاشتم. دیگر بس است. دیگر آن تعصب برای نوشتن را که در زندگی ام تجربه می کردم، احساس نمی کنم."

"فیلیپ راث در سال ۱۹۳۳ در نیوجرسی به دنیا آمد. او با انتشار کتاب جنجال برانگیز "شکایت پورتنوی" در سال ۱۹۶۹ که در آن با جزئیات روابط جنسی را تشریح می کند، به شهرت رسید. هفته نامه تایم این رمان را در فهرست بیست گانه رمان های برگزیده قرن بیستم جای داده است."

راث نخستین داستانش را با عنوان "خداحافظ، کلمبوس" در ۲۹ سالگی منتشر کرد و در سال ۱۹۹۸ برای کتاب "نغمه آمریکایی" برنده جایزه پولیتزر شد.

فیلیپ راث در سال ۱۹۳۳ در نیوجرسی به دنیا آمد. او با انتشار کتاب جنجال برانگیز "شکایت پورتنوی" در سال ۱۹۶۹ که در آن با جزئیات روابط جنسی را تشریح می کند، به شهرت رسید.

هفته نامه تایم این رمان را در فهرست بیست گانه رمان های برگزیده قرن بیستم جای داده است.

بسیاری از داستان های راث جامعه یهودیان را ترسیم می کند و عمده کتاب های او یک شخصیت محوری به نام "نیتان زاکرمن" دارد که حرفه اش نویسندگی و عموما راوی داستان است.

یکی از پرفروش ترین آثار او "ننگ بشر" نام دارد که بر اساس آن فیلمی در سال ۲۰۰۳ با بازی نیکول کیدمن و آنتونی هاپکینز ساخته شد.

"رئیس جمهور ما"، "خشم" و "یکی مثل همه" از جمله آثار فیلیپ راث هستند که به زبان فارسی ترجمه و در ایران منتشر شده اند.

راث بسیاری از معتبرترین جوایز ادبی جهان را از آن خود کرده و شاید تنها جایزه ای هنوز نبرده جایزه ادبی نوبل باشد؛ جایزه ای که سال هاست انتظار می رود به او اهدا شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.