پرتو اشراق، محقق و مترجم سینما، ادبیات و موسیقی، درگذشت

به روز شده:  17:02 گرينويچ - چهارشنبه 05 دسامبر 2012 - 15 آذر 1391

پرتو اشراق در دو دهه اخیر روی کار ترجمه متمرکز شده بود

پرتو اشراق، محقق و مترجم سینما و ادبیات و پژوهشگر موسیقی، صبح روز چهارشنبه ۱۵ آذر بر اثر ایست قلبی درگذشت.

آقای اشراق متولد ۱۳۲۴ بود و در رشته سینما تحصیل کرد. او مقالاتی در زمینه تئوری سینما نوشت و در کنار آن به ترجمه آثاری در زمینه ادبیات داستانی و موسیقی پرداخت.

کتاب های عصر بیگناهی (نوشته ادیت وارتون)، برباد رفته (نوشته مارگارت میچل) و دنباله آن، اسکارلت (نوشته الکساندرا ریپلی)، مرگ ویشنو (نوشته مانیل سوری) و مجموعه رمان های هری پاتر (نوشته جی کی رولینگ) از ترجمه های او در حوزه ادبیات است.

او در طول زندگی حرفه ای خود دست به تالیف و ترجمه کتاب هایی در زمینه معرفی موسیقی جاز، راک، پاپ و کلاسیک زد و "سرگذشت پیانو" و "سرگذشت آهنگسازان بزرگ" را ترجمه کرد.

کتاب های ایهام در طبیعت و هنر، خاطرات الیا کازان و سرگذشت زندان؛ روش مجازات در جامعه غرب (نوشته نوروال موریس) از دیگر ترجمه‌های اوست.

پرتو اشراق زندگی نامه هایی از فروید و سنت اگزوپری را نیز ترجمه کرده بود.

آقای اشراق در کنار عکاسی از طبیعت در سال‌های دهه پنجاه با مجله سینما همکاری داشت. او در سفرهایی که به آفریقا و نقاط دیگر جهان کرد و چند مستند ساخت.

او در ۶۷ سالگی در بیمارستان مهر تهران درگذشت.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.