حسن لاهوتی، مترجم و مولوی پژوه، درگذشت

به روز شده:  15:27 گرينويچ - شنبه 09 مارس 2013 - 19 اسفند 1391

حسن لاهوتی با ترجمه های خود در معرفی ایرانشناسان به خوانندگان ایرانی نقش بسزایی داشت

حسن لاهوتی، مترجم و مولوی پژوه، در ۶۸ سالگی بر اثر سرطان درگذشت.

مجموعه چهار جلدی "شرح نیکلسون بر مثنوی" (برگزیده چهاردهمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی)، و دو کتاب "شکوه شمس" و "محمد رسول خدا" نوشته آنه ماری شیمل، محقق آلمانی و استاد دانشگاه هاروارد، از مهمترین ترجمه های آقای لاهوتی است.

حسن لاهوتی در ۱۳۲۳ در سبزوار به دنیا آمد، پس از تحصیلات مقدماتی، در دانشگاه ایالتی میشیگان به تحصیل در مقطع فوق لیسانس پرداخت و پس از انقلاب به ایران بازگشت.

آقای لاهوتی که مدتی عضو هیئت علمی گروه زبان انگلیسی دانشگاه آزاد مشهد بود، در سال ۱۳۸۴ از ایران به آمریکا رفت.

او سال‌ها برای نشریات گوناگونی از جمله مترجم، کلک، بخارا و حکمت و معرفت نیز قلم زد، درباره ویرایش، ترجمه سبک و لحن یادداشت هایی نوشت و به نقد ترجمه پرداخت.

"خدمات مسلمانان به جغرافیا"، "جنبش اسلامی و گرایش‌های قومی در مستعمره هند"، "شکوه شمس"، "سیری در افکار و آثار مولانا"، "مسلمانان هند بریتانیا" و "مولانا، دیروز تا امروز، شرق تا غرب" نوشته فرانکلین دین‌لوئیس از دیگر نوشته ها و ترجمه های آقای لاهوتی است.

در باب ترجمه

در مرداد ۸۳ در مجله بخارا شعری از او در زمینه ترجمه منتشر شد که در آن به استقبال شعری از حافظ رفته بود:

ز تیغ ترجمه یارب چه خون افتاد در دلها

الا یا ایها الساقی ادر کاسا و ناولها

قلم را خسته جان بینی به راه ترجمه هر دم

که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکلها

لغت ها سخت اندر متن، گردابی چنین حایل

کجا دانند حال ما سبکباران ساحلها

به شام ترجمه یکدم نیاسوده مرا دیده

جرس فریاد می دارد که بر بندید محملها

ز نقد ترجمه کارم به رسوایی کشید آخر

نهان کی ماند آن رازی کزو سازند محفلها

چو کام از دهر می خواهی مشو از شعر نو غافل

وصال ترجمه جویی دع الدنیا و اهملها

او به نوشته خودش چهل سال با جلال آشتیانی، فیلسوف ایرانی، همنشین و دوست بود و در ترجمه برخی از کتاب ها از مشاوره و نظرات او بهره می گرفت.

آقای لاهوتی در سال ۸۸ به یادبود جلال آشتیانی نوشت: "[جلال آشتیانی] خواهش من را پذیرفت و بر ترجمه کتاب شرح مثنوی اثر رینولد آلن نیکلسون محقق مولوی شناس و استاد فقید دانشگاه کمبریج، و نیز، بر شکوه شمس، اثر آنه ماریا شیمل، مقدمه هایی صد صفحه ای نگاشت تا دانسته شود که آدمیِ دانشمند را اهل هر ملت و مذهب که باشد باید ستود."

او در کلیک همان یادداشت از خاطره سفر آنه ماری شیمل به ایران و پذیرایی از او در مشهد نوشت و همچنین به شرح ماجرای بازنشستگی اجباری جلال آشتیانی از تدریس در دانشگاه فردوسی مشهد پرداخت.

در سال ۱۳۹۰ کتاب "ارغنون مولوی" به قلم حسن لاهوتی منتشر شد که پژوهشی در زندگی، احوال و برخی داستان‌های مولوی در مثنوی است.

آقای لاهوتی شامگاه ۱۷ اسفند بر اثر سرطان ریه و در پی یک دوره بیماری طولانی درگذشت.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.