کشف تابلو اصل ون دایک از طریق اینترنت

به روز شده:  17:42 گرينويچ - شنبه 09 مارس 2013 - 19 اسفند 1391

پرتره اولیویا بوتلر پورتر، ندیمه همسر چارلز اول

در اتفاقی غیرمنتظره، تابلویی از ون دایک، نقاش برجسته قرن هفدهم بریتانیا، از طریق اینترنت شناسایی شد.

پیش از این کارشناسان فکر می کردند که این تابلو پرتره، یک نسخه کپی است و به همین در انبار موزه باوس در دورهام انگلستان نگهداری می شد.

ولی عکس هایی از این تابلو که برای یک پروژه ملی فرهنگی گرفته شده و در وبسایت تابلوهای شما ( Your Paintings) متعلق به بی بی سی گذاشته شده بود، توجه یک مورخ هنری را جلب کرد. این پروژه ملی فرهنگی قرار است تصویر و اطلاعات همه تابلوهای رنگ و روغن اصل موجود در بریتانیا را که در اختیار بخش دولتی است، در یک بانک اطلاعاتی جمع کند.

برنامه کالچر شو (Culture Show) شبکه تلویزیونی بی بی سی ۲، نظر دکتر کریستوفر براون، کارشناس و متخصص آثار ون دایک، را در خصوص این تابلو جویا شد و آقای براون اصل بودن آن را تایید کرد.

دکتر براون، مدیر موزه اشمولین در آکسفورد به این برنامه گفت که این یک کشف بزرگ و قابل توجه است.

او گفت که هیچ شکی نیست که ون دایک این اثر را کشیده است؛ به گفته او ون دایک در اواخر دوران فعالیت هنری اش آن را کشیده و در اوج توانایی و هنرمندی بوده است.

آنتونی ون دایک یکی از بهترین پرتره نگاران قرن هفدهم بود که در انتورپ به دنیا آمد و در سال ۱۶۳۲ نقاش دربار شاه چارلز اول شد.

او در این تابلو پرتره اولیویا بوتلر پورتر، ندیمه همسر چارلز اول، را به تصویر کشیده است.

این تابلو که پیش از این بی‌اهمیت تلقی می شد، در شرایط بدی در موزه باوس دورهام خاک می خورد.

بندور گراسونور، مورخ و واسطه هنری، که نخستین بار این تابلو را در وبسایت بی بی سی شناسایی کرد، می گوید: "با وجود اینکه این تابلو جزو میراث ملی است و نمی شود آن را قیمت گذاری کرد، به دلیل امور مرتبط با بیمه، می‌توان ارزش آن را تا حدود یک میلیون دلار ارزیابی کرد."

به گفته او "اگر این تابلو در یک حراجی به عنوان کپی عرضه می شد، در همین وضع کثیف و خاک گرفته، احتمالا بین ۳هزار تا ۵ هزار پوند قیمت‌گذاری می شد."

برنامه ویژه کالچر شو با عنوان "تابلوهای شما" ساعت ۱۸ و ۳۰ امروز شنبه از شبکه بی بی سی ۲ پخش می شود و پس از آن به مدت یک هفته در سایت آی پلیر بی بی سی قابل تماشاست.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.