اهدای جوایز جشنواره فیلم‌های کوتاه بنیاد فرهنگ در لس‌آنجلس

به روز شده:  17:42 گرينويچ - 24 مارس 2013 - 04 فروردین 1392

پنجمین جشنواره سالانه فیلم های کوتاه بنیاد فرهنگ، شنبه شب ۱۶ مارچ ۲۰۱۳ طی مراسمی، با نمایش ۶ فیلم نامزد دریافت جایزه و اهدای سه جایزه نقدی به برندگان جشنواره در تالار «بینگ» موزه هنری شهر لس آنجلس (لاکما) با حضور جمعیت کثیری از ایرانیان برگزار شد.

بنیاد فرهنگ یک سازمان غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیرمذهبی است که در شهر لس آنجلس به منظور حفظ و اشاعه فرهنگ و هنر ایرانی پایه گزاری شده و موزه هنری شهر لس آنجلس هم تنها موزه آمریکایی است که به طور دائمی به جمع آوری و نمایش آثار هنری ایرانی متعلق به بیش از چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح تا امروز اشتغال دارد.

جشنواره فیلم های کوتاه بنیاد فرهنگ هرسال در ماه نوامبر از طریق فراخوان برای ارسال فیلم هایی در رابطه با تاریخ، هنر و شیوه زندگی ایرانی رسما کار خود را آغاز می کند.

امسال بنیاد فرهنگ بیش از ۷۲ فیلم از فیلمسازان ایرانی از کشورهای مختلف از جمله ایران، کانادا، آمریکا، هند، نپال، ارمنستان، فرانسه، استرالیا و بنگلادش دریافت کرده بود که از آن میان ۶ فیلم به عنوان فینالیست و نامزدهای دریافت سه جایزه اصلی انتخاب شدند.

مارک امین، تهیه کننده ایرانی سینمای هالیوود، مدیر فستیوال و رئیس هیئت داوری پنج نفره آن درباره انگیزه ایجاد این جشنواره می گوید:« ما بر این باوریم که هنرهای سینمائی می تواند بهترین نمایشگر بصری میراث ایرانی ما و تم های جهانی که در آن نهفته است باشد.»

فیلم ها که اکثرا توسط فیلمسازان بار اول و آماتور ساخته شده بر اساس ارزش های هنری، خلاقیت، اصالت، نوع روایتگری و نکات برجسته ای که در رابطه با فرهنگ و میراث ایرانی دارند انتخاب می شوند.

امسال مجموعه انیمیشن طنز«رستم در سرزمین عجایب، خون سهراب» بر اساس طرحی از پویا افشار با همکاری سوری لند و پارت کالکتیو، به نوشته و کارگردانی سروش رضایی – فیلمساز ساکن ایران- عنوان بهترین فیلم کوتاه سال را دریافت کرد و جایزه نقدی ۱۰ هزار دلاری آن را از آن خود ساخت.

فیلم ماجرای طنز آمیز پشیمانی رستم، قهرمان اسطوره ای شاهنامه از کشتن پسرش سهراب است که در صدد برمی آید تا با سفری به زمان آینده - ایران امروز- و تهیه نوشداروی «انعقاد خون» از مرگ او جلوگیری کند. برخورد رستم دستان با مشکلات تهیه دارو در شرایط کنونی ایران لحظات شیرین و خنده آور همراه با طنز تلخ فیلم را تشکیل می دهد.

پویا افشار که جایزه اول و لوح افتخار را از طرف خود و همکارانش برای فیلم رستم در سرزمین عجایب دریافت کرد از سال ۲۰۰۰ ساکن لس آنجلس است. او که در رشته طراحی کاراکتر انیمیشن و رسانه های دیجیتالی از انستیتوی هنری کالیفرنیا فارغ التحصیل شده است، درطول چند سال گذشته روی پروژه های مختلفی در رابطه با شاهنامه فردوسی کار کرده است.

"فیلم رستم در سرزمین عجایب ماجرای طنز آمیزپشیمانی رستم، قهرمان اسطوره ای شاهنامه از کشتن پسرش سهراب است که در صدد برمی آید تا با سفری به زمان آینده - ایران امروز- و تهیه نوشداروی «انعقاد خون» از مرگ او جلوگیری کند. برخورد رستم دستان با مشکلات تهیه دارو در شرایط کنونی ایران لحظات شیرین و خنده آور همراه با طنز تلخ فیلم را تشکیل می دهد."

آقای افشار در مورد داستان فیلم که از روی یکی از حزن انگیزترین داستان های شاهنامه فردوسی اقتباس شده می گوید:«رستم در سرزمین عجایب یک مجموعه طنز پنج قسمتی است که هر قسمت آن در قالب طنز به یک مشکل اجتماعی که امروزه در ایران وجود دارد می پردازد. قصد ما روایت دوباره داستان های شاهنامه نیست و شوخی هم با هیچکدام از شخصیت های داستان نداریم بلکه ماجرای فیلم بر محور وقایع امروز ایران می گردد.»

برنده جایزه دوم جشنواره، انیمیشن دیگری به نام «نمکی» براساس قصه قدیمی به همین نام ساخته هاجر مهرانی از ایران است. فیلم پیامدهای بی اعتنائی نمکی به بستن در هفتم که باعث ورود دیو به خانه و کاشانه او می شود را نشان می دهد. دیوی که همه کسان او و همه خوراکی های خانه را بلعیده و تنها با شکستن شیشه عمر اوست که می شود دیو را دود کرد و به هوا فرستاد.

خانم مهرانی که در جشنواره حضور نداشت تا جایزه ۵۰۰۰ دلاری خود را دریافت کند، با یک پیام ویدیویی از ایران از دست اندرکاران جشنواره سپاسگزاری کرد.

سومین فیلم برنده جشنواره امسال هم فیلم «کلام های دوردست» ساخته نسیم والامنش فیلمساز ساکن استرالیا بود که جایزه ۳۰۰۰ دلاری فستیوال را از آن خود ساخت.

فیلم کلام های دوردست، روایتی نوستالژیک و مجموعه ای از انیمیشن، دست نوشته و تصاویر جسورانه است. تصاویری از مجموعه عکس هایی که فیلمساز ضمن سفری به ایران گرفته است. داستان فیلم هم نمایشی نمادینی از آن احساس انزوا، دل کندن و واگذاری است که شخص با از دست دادن صدا یا آزادی بیان درخود حس می کند.

آقای والامنش در فیلم خود در زمینه مناظری که ناگهان به حرکت درمی آیند، روایتی غم انگیز از اشتیاق، آرزو و جستجو برای یافتن مکانی که در آن فرد بتواند افکار و ایده های خود را بی هیچ ترس و و اهمه ای، آزادنه بیان کند به نمایش گذاشته است.

پس از پخش پیامی از سوی آقای والامنش که نتوانسته بود در محل جشنواره حضور داشته باشد، لوح افتخار او توسط دکتر لیندا کاماروف، کیوریتور بخش هنرهای اسلامی و خاورمیانه موزه هنری لس آنجلس از طرف این فیلمساز دریافت شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.