افتتاح جشنواره سینمایی ترایبکا با یادی از قربانیان بمبگذاری بوستون

Image caption رابرت دنیرو و لیزا مینلی در شب افتتاحیه جشنواره ترایبکا

در شب افتتاح دوازدهمین دوره برگزاری جشنواره سینمایی ترایبکا، از قربانیان بمبگذاری های ماراتون شهر بوستون یاد شد.

این مراسم با خوشامدگویی رابرت دونیرو و جین روزنتال، دو پایه گذار جشنواره، آغاز شد.

رابرت دونیرو گفت: "امسال نمایندگان بیش از ۴۰ کشور مختلف در فستیوال شرکت دارند، اما ترایبکا همیشه یک جشنواره محلی نیویورکی باقی خواهد ماند."

این جشنواره از بعد از حملات یازده سپتامبر به راه افتاد و در چند سال اخیر از اعتبار و محبوبیت زیادی برخوردار شده است.

برنامه با سخنرانی ریچارد بلزر بازیگر، کمدین و فیلمنامه نویس ادامه یافت که جشنواره امسال را به مردم شهر بوستون تقدیم کرد.

بلزر در میان سکوت سنگین جمعیت یادآور شد که چگونه جشنواره سینمایی ترایبکا پس از وقایع تروریستی یازدهم سپتامبر با هدف احیای دوباره نیویورک و محله های اطراف برج های مرکز تجارت جهانی پایه گذاری شد.

آقای بلزر گفت: "امشب همه ما اهل بوستن هستیم، همان هوا را تنفس می کنیم و جزئی از خانواده بزرگ مردم این شهر هستیم."

در بخش بعدی این مراسم، فیلم مستند "به جای غریبه" ساخته تام برنینگر، برادر کوچکتر مت برنینگر خواننده گروه ایندی راک بروکلینی نشنال، به نمایش درآمد.

نگاهی به برخی از فیلم های برجسته امسال

در جشنواره امسال به مدت ۱۰ روز از تاریخ تا ۲۸ آوریل ۸۹ فیلم در مناطق مختلف شهر نیویورک به نمایش گذاشته خواهد شد که در این میان ۵۰ فیلم برای نخستین بار اکران می شوند.

دو مستند «فلکس پادشاه است» درباره مسابقه رقص بین رقصندگان خیابانی بروکلین در متروهای زیرزمینی شرق نیویورک و حس آزادی بخش هنر، «سوار بر طوفان» درباره موج باز جوانی که خانه و زندگیش را درطوفان سندی از دست داده است در کنار چند برنامه های جنبی دیگر به نمایش گذاشته خواهد شد.

«تقریبا کریسمس» با بازی پل جیاماتی و پل رود ماجرای دو کانادایی فرانسوی تبار است که برای فروش درخت کاج و پولدار شدن به نیویورک می آیند.

«درباره تو» فیلم داستانی و رمانتیکی با شرکت اوان راشل وود و جاستین لانگ به مسئله دروغگویی افراد در تارنماهای دوستیابی و ازدواج اینترنتی می پردازد. در این فیلم که جاستین لانگ درنوشتن فیلمنامه آن همکاری داشته بازیگرانی چون برندن فریزر، سی ینا میلر و وینس وان در صحنه هایی از فیلم در نقش خود ظاهر می شوند.

«رقصیدن درجافا»: این مستند بلند با تم آشنای فیلم هایی که تماشاگر را با احساسی خوبی از سینما بیرون می برد، درباره غلبه بر مشکلات و ناهمگونی های زندگی، گروهی از بچه های جافا را نشان می دهد که علیرغم تجربیات تلخ و دردآورزندگی درمیان منازعات اسرائیل و فلسطین به کلاس رقص تانگو می روند.

نمایش فیلم سلطان کمدی اسکورسیزی

سی سال پس از نخستین اکران فیلم «سلطان کمدی»، طنز سیاهی درباره تاثیر فرهنگ ستاره سازی درزندگی مردم معمولی، نسخه ترمیم شده این فیلم در مراسم شب آخر جشنواره به نمایش در خواهد آمد.

جین روزنتال یکی از پایه گزاران فستیوال درباره بخش تازه فیلم های ترمیم شده می گوید: «این بخش ابتکار اسکورسیزی است و به کشف دوباره فیلم های ارزشمندی می پردازد که به هردلیل درموقع اکران اولیه آنچنان که باید و شاید درک و شناخته نشده اند.»

مارتین اسکورسیزی که تاکنون درباره سلطان کمدی صحبتی نکرده است در رابطه با نمایش این فیلم در ترایبکا می گوید: «من همیشه نسبت به کمدین ها متعصب بودم. هتک حرمت و بی ادبی هایشان، پوچ بودن چرندیاتشان، خصومت و دشمنی هایشان و همه آن احساسات زیرپوستی شان. آن دنیای قدیمی شوهای استیو آلن و جانی کارسون. رفاقت های لوس و مکالمات قابل پیش بینی بین مجری و میهمان و آن فضای نمایشی که به مردم معمولی می گوید ما در اطاق نشیمن شما هستیم. فیلمنامه پل زیمرمن واقعا توانست این مسائل و احساس افرادی را که آن طرف صفحه تلویزیون به تماشا نشسته اند نشان بدهد. افرادی که گاه جنبه های خطرناکی پیدا می کنند.»

در این جشنواره، فیلم "سنگ صبور" محصول مشترک آلمان، فرانسه و افغانستان نیز به نمایش درخواهد آمد. این فیلم ساخته عتیق رحیمی با بازی گلشیفته فراهانی و درباره زنی است که در بدترین شرایط زندگی به کشف هویت خود می پردازد.

Image caption در جشنواره امسال به مدت ۱۰ روز از تاریخ تا ۲۸ آوریل ۸۹ فیلم در مناطق مختلف شهر نیویورک به نمایش گذاشته خواهد شد

مطالب مرتبط