وزیر ارشاد: پخش کتاب داستان های 'حریم سلطان' و 'عشق ممنوعه' پیگیری می‌شود

Image caption پیشتر، شبکه خبری سینمای ایران از بازداشت تعدادی از دوبلورهای سریال 'حریم سلطان' خبر داده بود

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، گفته است که توزیع دو کتاب با موضوع داستان سریال‌های ماهواره ای پرمخاطب در نمایشگاه کتاب تهران پیگیری می شود.

دو کتاب با موضوع داستان سریال‌های "حریم سلطان" و "عشق ممنوعه" که از یک شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان خارج از ایران پخش می شود، در نمایشگاه کتاب تهران عرضه شده است.

امروز جمعه، ۱۳ اردیبهشت، محمد حسینی در پاسخ به خبرنگاران از وضع این دو کتاب اظهار بی اطلاعی کرده و گفته است: "در نمایشگاه کتاب گروهی برای نظارت بر این‌گونه مسائل وجود دارد. قطعا اگر کتاب‌ها مجوز چاپ نداشته باشند و در نمایشگاه عرضه ‌شوند، با ناشران آن‌ها برخورد می‌کنیم، ولی اگر مجوز نشر گرفته اند و در حال عرضه در نمایشگاه هستند، نشان می دهد که قبلا در بررسی کتاب‌ها از سوی مسئولان کوتاهی صورت گرفته است."

پیشتر محمد اللهیاری، معاون امور نمایشگاهی نمایشگاه کتاب و رئیس اداره کتاب، نیز گفته بود که از عرضه این دو کتاب در نمایشگاه کتاب اطلاعی ندارد.

کتاب "عشق ممنوعه" نوشته خالد ضیاء‌ اوشاقلی گیل، نویسنده معروف اهل ترکیه، سال گذشته با مجوز رسمی وزارت ارشاد منتشر شده است. فیلمنامه سریال "حریم سلطان" را گروهی از فیلمنامه‌نویسان ترکیه می نویسند و مشخص نیست که منبع کتاب "حریم سلطان" به زبان فارسی چه متنی بوده است.

با این حال، ساعاتی پس از اظهار نظر وزیر ارشاد، مجید حمیدزاده، رئیس کمیته ارزشیابی نمایشگاه کتاب، گفته است که "چاپ این دو کتاب‌ با رعایت تمام ضوابط انتشار كتاب صورت گرفته" و "برخوردی با ناشر نخواهد شد و می‌توانند در نمایشگاه عرضه شوند."

سریال "عصر پرشکوه" که در ایران با عنوان "حریم سلطان" شناخته می شود، به زندگی سلیمان اول، سلطان عثمانی می‌پردازد و سریال "عشق ممنوعه" که پخش آن به پایان رسیده، داستان مثلثی عشقی را روایت می کند که میان دختری جوان، همسر پیر و پسرخوانده او شکل گرفته است.

Image caption محمد حسینی، وزیر ارشاد گفته که باید دید این کتاب ها مجوز داشته اند یا نه

در آذرماه سال ۹۱ شبکه خبری سینمای ایران از بازداشت تعدادی از دوبلورهای سریال 'حریم سلطان' خبر داده بود. پس از این بازداشت ها، دوبلورهای تازه ای در این سریال ایفای نقش می کنند.

مسئولان جمهوری اسلامی همواره از برنامه های شبکه های ماهواره ای فارسی زبان خارج از ایران انتقاد کرده اند و این برنامه ها را سبب "ترویج فرهنگ بیگانه"، بر هم خوردن کانون خانواده و تزلزل پایه های اعتقادی مخاطبان دانسته اند.

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران، پیش از این گفته بود که "بیشتر جرایمی که در کشور رخ می‌دهند، اعم از اخلاقی، قتل، فحشا و مواد مخدر ریشه در ماهواره دارد."

مقامات ایرانی دسترسی به برنامه‌های ماهواره‌ای را به طور مرتب محدود می‌کنند. پلیس ایران هر از چندی با ورود به خانه‌های شهروندان ایرانی، بشقاب‌ها و گیرنده‌های ماهواره را جمع می‌کند. همچنین نگهداری و استفاده از تجهیزات ماهواره‌ای جریمه دارد.

جمهوری اسلامی همچنین متهم است که با ارسال پارازیت، در پخش برنامه‌‎های شبکه‌های ماهواره‌ای اختلال ایجاد می‌کند.

بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا ۲۱ اردیبهشت ماه در مصلای امام‌خمینی برپاست.

مطالب مرتبط