'بیست و چندم خرداد...' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'بیست وچندم خرداد...' ساخته پناه فرهادبهمن به نمایش در می آید.

درباره فیلم

Image caption نمایی از فیلم 'بیست و چندم خرداد'

با گذشت چهار سال از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در ایران، کماکان نقاط مبهم فراوانی در مورد پشت پرده این انتخابات وجود دارد. سیر سریع حوادث پس از انتخابات، باعث شد تا خود اتفاقات روز رای‌گیری کمتر مورد توجه قرار بگیرد. 'بیست و چندم خرداد...' مستندی است که سعی در روشن کردن برخی از این ابهامات دارد.

ویژگی فیلم

'بیست و چندم خرداد...' روایت شش نفر از کسانی است که به گونه‌ای با انتخابات درگیر بوده‌اند. دو تن از نزدیکان میرحسین موسوی، دو تن از نزدیکان مهدی کروبی، خبرنگاری که روز انتخابات و شب شمارش در وزارت کشور بوده و همچنین یک مستندساز که حوادث خیابان را تصویر کرده. راویان این فیلم ابعاد تازه‌ای از پشت پرده حوادث آن روزها را بازگو می‌کنند.

دو روز پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران، میرحسین موسوی در جلسه‌ای محرمانه با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران گفته حاضر است اگر او به ابطال و برگزاری مجدد انتخابات راضی شود، از نامزدی انتخابات انصراف دهد.

این را اردشیر امیرارجمند، معاون حقوقی ستاد انتخاباتی آقای موسوی در فیلم مستند 'بیست و چندم خرداد...' بیان کرده است. به گفته آقای اردشیر امیرارجمند، در این جلسه که با وساطت علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، عصر بیست و چهارم خرداد و در بیت رهبری برگزار شده، آیت‌الله خامنه‌ای ابطال انتخابات را خط قرمز خود عنوان کرده و جلسه بی‌نتیجه به پایان رسیده. مشاور آقای موسوی می‌گوید این نامزد انتخابات به آیت‌الله خامنه‌ای گفته که اگر می‌دانسته تا این اندازه او بر ادامه ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد اصرار دارد، وارد عرصه انتخابات نمی‌شده.

یکی از ابهامات مربوط به انتخابات ۱۳۸۸، شواهد و مستنداتی است که بر اساس آن میرحسین موسوی پیش از شروع شمارش آرا خود را برنده قطعی انتخابات اعلام کرد.

آن گونه که حمزه غالبی، معاون جوانان ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی، در این مستند گفته علاوه بر گزارش‌های ناظران انتخابات، اخباری که از مقام‌های بلندپایه نظام و همچنین "یکی از اعضای ارشد بیت آقای خامنه‌ای" رسیده، آقای موسوی را در مورد پیروزی‌اش به یقین رسانده.

آقای امیرارجمند هم می‌گوید که در یکی از این تماس‌ها به آقای موسوی گفته شده قرار است آقای احمدی‌نژاد به نسبت ۱۸ به ۱۴ برنده انتخابات اعلام شود.

محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، دیگر نامزد انتخابات ۱۳۸۸ هم علت دسترسی آقای موسوی به اخبار پشت پرده را حمایت بخشی از چهره‌های شاخص درون حاکمیت از این نامزد انتخابات عنوان کرده.

'بیست و چندم خرداد...' برای اولین بار بخشی از گفتگوی تلفنی مهدی کروبی و میرحسین موسوی را در آخرین ساعت‌های ۲۲ خرداد نشان می‌دهد و جزئیات بیشتری در مورد این مکالمه را فرزند مهدی کروبی و فرهمند علیپور، خبرنگار ستاد انتخاباتی او بازگو می‌کنند.

پشت پرده اولین بیانیه‌ای که مهدی کروبی یک روز پس از انتخابات منتشر کرد، بخش دیگری از ناگفته‌هایی است که در "بیست و چندم خرداد..." گفته می‌شود. مستندی که روایتگرانش از نقش مستقیم آیت‌الله خامنه‌ای در اتفاقات مربوط به انتخابات پرده بر می‌دارند، از دستور مستقیم برای قطع پیامک‌ها در روز انتخابات گرفته تا مخالفت با ابطال انتخابات پس از آن. در 'بیست و چندم خرداد...' احسان مهرابی، خبرنگاری که در روز انتخابات ۱۳۸۸ در وزارت کشور مستقر بوده، از فضای متفاوت وزارت کشور می‌گوید و محمدرضا کلانی، فیلمساز، تصاویری را از اولین جرقه‌های درگیری‌های خیابانی پس از انتخابات نشان می‌دهد.

حامیان محمود احمدی نژاد حاضر نشدند روایت حکومت ایران از انتخابات سال ۱۳۸۸را در این فیلم بیان کنند. با این حال فیلم 'بیست و چندم خرداد...'روایت حکومت ایران را نادیده نگرفته.

درباره کارگردان

Image caption پناه فرهاد بهمن، کارگردان

پناه فرهادبهمن، در سال ۱۳۷۳ به عنوان خبرنگار نوجوان روزنامه" آفتابگردان" وارد کار روزنامه‌نگاری شد. او در دانشکده خبر به تحصیل روزنامه‌نگاری پرداخت و درکنار آن تجربیات متنوعی را در فضای حرفه‌ای این کار کسب کرد. نظیر همکاری با گروه کودک در صدا و سیما و حضور در روزنامه‌هایی مثل شرق، نوروز، جام‌جم، وقایع‌اتفاقیه و دست آخر، عضویت در تحریریه روزنامه "اعتماد ملی". او از تیرماه ۱۳۸۷ به بی‌بی‌سی فارسی پیوست و در حال حاضر تهیه‌ کننده ارشد و از دبیران تحریریه خبر تلویزیون است.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'رای مخفی' ساخته بابک پیامی

Image caption نمایی از فیلم 'رای مخفی'

رای گیری و انتخابات در یک جامعه سنتی موضوعی خیلی مدرن است که قواره اش خیلی وقت ها اندازه تن قواعد و سنت های این جوامع نمی شود یعنی آن مفهومی که از رای دادن و رای گیری در ذهن همه ما ممکن است وجود داشته باشد، خیلی وقت ها به هم می خورد. 'رای مخفی' فیلم سینمایی این هفته آپارات موضوعش همین است. در سحر گاه یک جزیره هواپیمایی یک صندوق رای بر آن فرو می ریزد. سربازی آن را به هم قطارش می سپرد تا در سفری یک روزه در جزیره، به همراه دختر جوان مسئول صندوق، به دنبال جمع آوری رای از مردم جزیره باشند.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

مهرنوش

فیلم جالبی بود، مخصوصا الان که نزدیک انتخابات هستیم، فضایی که فیلم توش اتفاق افتاد جالب بود بقول کارشناس برنامه نا کجا آباد اما این نا کجا آباد ایرانه، جامعه ای که هنوز تعصبات و خرافات خودش رو کنار نگذاشته بدنبال بدست آوردن آرمانهای خودش از طریق صندوق انتخاباته، جامعه عقب افتاده ای که حتی تصور اینکه مسوول گرفتن رای توسط یه زن آنقدر براش عجیبه، می خواد از طریق صندوقی که از اصول اولیه و پیش پا افتاده ای دمکراسیه به نتیجه برسه در حالی هنوز تو اصول اولیه دموکراسی و برابری زن و مرد مونده در واقع این منطقه خواص جغرافیایی از ایران انقدر از لحاظ فرهنگ و اصول و قواعد دنیای دمکراتیک و مدرن دنیا از کشور مادر یعنی ایران عقبتره که ایران نسبت به دنیای دموکراتیک واقعی و کشورهای پیشرو در این این اصول، و برگزاری انتخابات تو همچین جامعه ای همون قدر عجیبه که وجود چراغ قرمز وسط بیابون و یا فرود هواپیما تو همچین منطقه ای. من رو یاد یکی از شعرهای گروه کیوسک میندازه' دموکراسی دینی و پیتزای قرمه سبزی' که اینجا منظور از دین وجود تعصبات قومیه. البته منظور من اینه. دموکراسی از غرب اومده رو با دین قاطی می کنیم و باز هم پیتزای از غرب اومده رو با غذای سنتی خودمون در حالی که کار هردوی اینها یعنی دموکراسی و پیتزا کنار گذاشتن سنتهای قدیمی و پیوند با دنیای مدرنه. البته تو فیلم به این قضیه هم اشاره شد که این جامعه قبلا هم شانس خودشو امتحان کرده تو اون قسمت که وقتی با تاریخ روز انتخابات روی سنگ بدنبال رای زیر سنگ میرن و با تاریخ چهار سال قبل بر میخورن و سنگی که زیرش خبری نبود و اگه این قسمت فیلم رو با مفهوم شعر کتیبه اخوان و شماره صندوق که برام جالب بود که چراهیچ اشاره ای بهش نشد بکنیم :(شماره ۷۶۳۲ که نمایانگرتاریخ ۷۶/۳/۲ و انتخاب خاتمی به عنوان رئیس جمهور). به این نتیجه می رسیم تو همچین جامعه ای که ما با فضای بسته ای که بیشترش رو خودمون مثل مردمهای محلی اون جزیره با تعصبات خودمون بوجود آوردیم مواجه هستیم حتی سعی و تلاشمون برای بوجود آوردن دموکراسی به نتیجه ای نمیرسه و ما از طرفی با تعصبات خودمون طرفیم و از طرفی با نادیده گرفتن خواستهای مدنی و دموکراتیک خودمون توسط کسانی که به عنوان کاندید انتخاب می کنیم چون اونها همم مثل ما از همین جامعه بلند می شند.

کاران

فیلم این هفته 'رای مخفی‌'هم عالی‌ بود. می‌خواستم اگه اجازه بدید ۲نکتهٔ دیگه علاوه بر نکاتی‌ که شما گفتید بگم:

۱.بودن یون نیروگاه خورشیدی وسعت بیابونی که مردم اونجا حتا توانایی فکر کردن و نظر دادن دربارهٔ معمولی‌ترین و ابتدایی ترین حقشون رو ندران. که جمعی‌ رو نشون میده که با دیده غلط و بسیار دور از حقیقت به برخی‌ علوم عمیق نگاه می‌کنن.

۲.بودن تخت خواب دو سرباز جلوی دریا و بدون سرپناه بودن یون نشانه نداشتن سرپناهی برای حراست و امنیت یون جامعه_ و همچنین در مقابل دریا قرار گرفتن یون نشان میده که آزادی یه عقیده یه صاحبان و مدیران یون جامعه_ مهمترین رکن قوانین یون جامعه_ هست و هر چیزی باید در این راه فدا بشه حتا حراست و امنیت انسانهای یون جامعه

الهه

بنظر من فیلم جالبی بود و کارگردان توی مساتل اصلی رفته بود که گاهی فرعی بنظر می رسد. توی بحث شما به حضور هواپیما کمتر اشاره شد و از دید من بسیار مهم بود و کارگردان می خواست نشان بدهد که کسانی که کاندید می شوند و می خواهند رای بیاورند چنین خرجهایی یا بقول خودمان ریخت و پاش هایی می کنند و هواپیما را در دورترین و محرومترین منطقه برای منافع خود می فرستند.

طرزی از دیدن این برنامه لذت بردم. به باورم این فیلم بر خط دیدگاهی راه می سپارد که شرط های محیط و دورادور، نقش تعیین گری در شکل دهی و سامان بخشی ساختار ها دارد. این فیلم بار دیگر ان قاعده معروف فیزیک را به یادم آورد که هرگاه نور از یک محیط رقیق به محیط غلیظ بتاید، انکسار می نماید. در این جا مفهوم های مدرن مانند مردمسالاری که در گوهرش انتخابات قرار دارد، از یک محیط رقیق وارد محیط غلیظ شده است و ناچار منکسر می گردد. نخست از همه باید محیط فرهنگی را سرو سامان داد.

رز

ساختار فیلم خیلی معمولی و روندش خیلی کند و خسته کننده بود.

ارسام

با تشکر از مجری خوب برنامه اپارات که بسیار در کار خود تسلط دارند. و تحلیلهای ایشان چه بسا گاهی از تحلیل های کارشناسان برنامه زیبا تر است. بی شک برنامه آپارات پر بیننده ترین برنامه فارسی بی بی سی است.فیلمهای زیبا و پر مفهوم که در این برنامه پخش میشه برای ما در ایران جز از راه تلویزیون بی بی سی غیر قابل دسترسی اند. درباره فیلم رای مخفی باید بگم مفاهیم اجتماعی و انسانی مانند عشق ، صداقت، راستی ، و بسیاری از حقوق اجتماعی رو در بر داشت. فیلمی بسیار پر محتوا و آموزنده و بی نظیر، سر شار از مفاهیم انسانی. در تحلیل فیلم کاش به دو صنحه آغازین و پایانی اشاره می شد که از زیبا ترین صحنه های فیلم بودند ولی نمی دونم چرا کارشناس برنامه به آن اشاره ای نکرد. یکی اینکه در ابتدا صندوق رای که خالیه از هواپیما پرت شد داخل جزیره و دیگه اینکه در آخر صندوق پر از رای توسط یک هواپیمای غول پیکر در اون ناکجا اباد از مردمی که هیچ بهره ای از اراء خود هرگز نبرده اند و نمی برند برای آقای رئیس جمهور حمل شد. شاید کار گردان می خواست نشون بده که ارزش رای مردم از خود مردم و حق و حقوقشون برای دولت بیشتر هست.

امیر هوشنگ

ایده ها و حرفهای بزرگش، یکنواخت و خسته کننده ساخته شده بود.

برهان از کردستان

فیلم 'رای مخفی' بسیار عالی بود، میخکوب شده بودم. فیلم مشکلات جامعه ای را نشان می داد که با تظاهر بسیار به دموکراسی مردم را مجبور به رای دادن می کرد این درحالی است که رای دادن در این فضا (حتی درپایتخت آن !!) هیچ چیزی را تغییر نخواهد داد. فیلم در پایان نشان می داد که تنها رای صرف آن مهم بود نه نظر مردم و انتخاب های آنها...

جواد

با احترام به برنامه خوب آپارات, کلا فیلم ضعیفی بود نه تنها در کارگردانی بلکه در انعکاس واقعیت های انتخابات در جامعه ایران ناموفق بود.و از اینکه برنده جایزه بهترین کارگردانی بوده جای تامل دارد.

فرزانه

این فیلم فوق العاده زیبا بود. با تمام وجودم از دیدن این فیلم لذت بردم. به نظر من وجود چراغ قرمز در بیابان علاوه بر نقدی که در آپارات شد می تونه اینو برسونه که دولت برای رسیدن به اهدافش حتی از چراغ قرمزها رد میشه و یا زن داخل فیلم که در اصل نماد دولت بود برای گرفتن رای دست به هر کاری میزد مثل وعده ی پیشرفت به مردم، سوﺀ استفاده از احساسات دختر بچه با دادن عروسک به او، سوﺀ استفاده از احساسات سرباز. و در آخرآمدن هواپیما که نشون میداد دولتی که فقط و فقط به مردم وعده میده و عمل نمی کنه در حدی که مردم درگیر نیازهای اولیه شون هستن برای بردن یه صندوق رای یه ظاهر ناچیز یک هواپیما می فرسته و با این صحنه عمق فاجعه رو می رسونه و یکی از وحشتناک ترین صحنه های فیلم نشستن سرباز خورد شده رو به دریا بود که نشان از به بازی گرفته شدن ملت (سرباز) توسط دولت (زن فیلم) بود.

امیر

فیلم احتمالا در زمان ساخته شدنش (دوره ی به اصطلاح اصلاحات) دارای کارکرد اجتماعی و احتمالا تاثیر بصری بیشتری بوده به عبارتی پخش فیلم و دیدنش در زمان حال بنوعی به مثابه از دست دادن تاریخ مصرف می باشد. سوای عناصر نشانه شناسی موجود در فیلم و ریتم کند و کشدار _ تعمدی_ آن فیلم رای مخفی بنوبه ی خود مانند مردم و جامعه ی آن سالهای ایران در حال تجربه ی جدیدی از مفاهیمی چون دموکراسی و مردم سالاری و تقابل این مفاهیم با سنت ها فرهنگ و همچنین دیکتاتوری نهادینه شده در تربیت تاریخی یک ملت است. فیلم مانند کودک نو پائی ست که بعضی مسائل را برای بار اول تجربه میکند و تا حدودی هم به بالنده گی می رسد .... در مجموع برای آن زمان فیلم بدی نبود اما برای مردمی که تجربه هائی چون سال های ۷۸ و ۸۴ و از همه مهمتر ۸۸ را در حافظه ی خود دارد بنوعی بی رنگ و لعاب و بدون جذابیت می باشد.

فرید

کار جالبی بود ولی مطالبی که در مورد فواید رای دادن مطرح می کرد اصولاً ربطی به شرایط ایران نداشت و نداره و البته به نحوی این تناقض رو در عبور از چراغ قرمز نشان داد.

آراد

فیلم خوبی بود، سرشار از کنایه و نماد که البته برای درک بهتر به آشنایی قبلی نیاز داشت، ضمن فیلم شاهد یک تضاد اولیه بین دوشخصیت ثابت فیلم بودیم که رفته رفته این تضاد به حداقل میرسه،... تضادی بین فکر سنتی_ نظامی و غیر قابل ویرایش (سرباز) که نسبت به تمامی افراد جامعه دید منفی داره و افراد رو با و بدون دلیل مجرم میدونه و کارهاش رو به ضرب گلوله و فشار پیش میبره (که به نظر من این فکر، نماینده ی فکر حاکمیت است) و فکر نسبتا آزاد ولی محدودی که از طرف دختر رای گیرنده شاهدش هستیم که بدلیل محدودیت فکری، نسبت به رای دادن و انتخابات دیدگاه مثبت داره درحالیکه اگه تغییری ممکن بود ایجاد بشه،سال ها قبل ایجاد شده بود. افراد مختلف هرکدوم فکر و کنایه ای داشتند که با وجود سطح فرهنگی به ظاهر پایین، با فکر و عمل قشر روشن جامعه همراهی داشتند. اهل روستا به دلیل بی اهمیت بودن انتخابات نسبت به این مسئله بی تفاوت اند و شهری ها بدلیل آگاهی از ساختگی و فرمایشی بودن. در صحنه ای که شخصی با کامیون تعدادی از خانم های جزیره رو برای رای دادن میاره، اونجا که میخواد خودش رای شونو بده، اونجا که دختر داستان از اهل جزیره میخواد که از روی عکس افراد بهشون رای بدند و اونجا که .... همه ی اینها به نوعی بیانگر پایین بودن سطح فرهنگ جامعه است که در این فیلم کلیت جامعه ی ایران رو در اهل روستا می بینیم که تماما سطح فکری پایینی دارند. شاید اوج این نماد ها اون چراغ قرمزی باشه و حرف هایی که سرباز میزنه؛ تمام تلاش های دوشخصیت ثابت داستان برای اجرای قانونه درصورتی که چراغ راهنمایی که رنگ قرمز داره، خودش نمادی از قانون و محدودیت در جامعه است که به سادگی شکسته میشه بخاطر اینکه منطقا در اون شرایط جایی نداره. پس قانونی به نام انتخاباتی که در اون شرایط و در اون جامعه در حال انجام هست هم در حقیقت جایی نداره. خوشبختانه و متاسفامه نمادهاش ظرفیت تعبیر زیادی داره و هرکس به نوعی تعبیر میکنه. در کل فیلم خوبی بود. با فکرش موافقم.

حسین

من اگر می خواستم برای این کار نامی را انتخاب کنم، آن را می گذاشتم: "مرثیه ای برای دموکراسی" در آخر (بعد از آن چراغ قرمز) کمی کش دار شده بود و می شد بعضی پلانها را حذف کرد. اما روند جالبی داشت برای من، از طنز همراه با جذابیت سوژه ها کم کم فیلم وارد فضای حزن آلود (که پلان های بلند این حس را تقویت می کرد) شد.

نظرم منتقد و تحلیل گرهای مناسبی برای برنامه تون انتخاب نمی کنید.

مهدی

این فیلم خیلی عالیه بود. فقط تعجبم این بود که چرا بعد از این همه سال این فیلم نه زیاد دیده شده و نه درباره اش حرفی زده شده. امیدوارم این نمایش باب صحبت ها و دیده شدن های بسیار باشه.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط