خانه سینما؛ بازگشایی در دولت دهم؟

Image caption انحلال خانه سینما با پایه گذاری سازمان سینمایی، به ریاست جواد شمقدری همراه بود

جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی ایران گفته است که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران دستوری مبنی بر بازگشایی خانه سینما نداده است.

آقای شمقدری در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت: "آنچه که به عنوان دستور جدید وی (محمود احمدی نژاد) مطرح می‌شود؛ مربوط به نامه‌ای است که قبل از انجام توافقات با رئیس‌جمهور درباره انجام بازگشایی خانه سینما و فعالیت هیات بازگشایی بوده است."

او گفت: "به احتمال فراوان این نامه بعداز آنکه ما با رئیس‌جمهور صحبت کردیم به دست وی رسیده است و وی تصور کرده به‌رغم توافق انجام شده، باز من به دستور ایشان عمل نکردم زیرا من اوایل اردیبهشت نشستی با ایشان داشتم و توافق کردیم. شاید این نامه بعداز آن توافق به دست ایشان رسیده و ایشان تصور کرده است من خلاف توافق عمل کردم. درحالی‌که این نامه قبل از توافق صادر شده است و در سیستم اداری دیر به دست رئیس‌جمهور رسیده است و پی نوشت آن جدید است."

با این حال محمد شیخان معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور در واکنش به سخنان آقای شمقدری زمان دستور رئیس جمهور ایران برای بازگشایی خانه سینما را پس از دیدار با آقای شمقدری و "ارائه توضیحات او و نه قبل از آن" دانست.

آقای شیخان در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت: "نظر رئیس‌ جمهور همچنان بر این است که خانه سینما باید بازگشایی شود و نباید با تنگ‌نظری مانع فعالیت یک نهاد صنفی شد."

Image caption برگزاری جشن های خانه سینما با مخالفت دولت همراه بود

ایسنا همچنین نامه ای را که محمود احمدی نژاد خطاب به جواد شمقدری نوشته، منتشر کرده است.

در این نامه آمده: "بسمه‌تعالی، جناب آقای شمقدری چرا اینقدر بسته و با تنگ‌نظری برخورد می‌شود. باید اجازه داد یک نهاد صنفی کار خودش را بکند. اکثریت قاطع اعضای خانه سینما متعهد به کشور و ارزش‌های الهی و انسانی هستند. کاری نشود که گرایشات و اغراض شخصی و گروهی به نام انقلاب معرفی و یا خدای ناکرده با استفاده از قدرت سازمانی تحمیل گردد. فوری مشکل را حل کنید و اعلام نتیجه شود."

انتشار این نامه با واکنش منفی آقای شمقدری مواجه شده و گفته است: "این نامه نباید در رسانه‌ها منتشر می‌شد و انتشار این نامه و درج آن در رسانه نوعی خطا است. فردی که این کار را کرده است، کار درستی نکرده و به نظر می‌رسد اعضای خانه سینما فردی را در ریاست جمهوری دارند که برای آنها دلالی می‌کند. من قطعا خارج از چارچوب قانون عمل نخواهم کرد و تا زمانی که بنده سر کار هستم، اگر بخواهند از طریق رفتارهای فراقانونی آنچه را که در سه سال پیش نتوانستند تحمیل کنند، به بنده تحمیل کنند، قطعا نمی‌توانند حتی در روز آخر بر من تحمیل کنند."

خانه سینما؛ 'فاقد وجاهت قانونی'

خانه سینما، بزرگترین نهاد صنفی سینماگران ایرانی بود که با روی کار آمدن دولت دهم و آغاز کار جواد شمقدری در معاونت سینمایی وزارت ارشاد و علیرضا سجادپور، مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی این معاونت، درگیری میان این دو نهاد بالا گرفت.

حدود دو سال پیش وزارت ارشاد با این استدلال که اساسنامه خانه سینما تغییر کرده و بر اساس آن این نهاد به "جایگاه حقوقی وزارت ارشاد در مناسباتش تن نمی دهد"، از خانه سینما شکایت کرد.

نهایتا پس از ماه ها درگیری میان خانه سینما و وزارت ارشاد، محمد حسینی وزیر ارشاد در دی ماه ۱۳۹۰ دستور به انحلال خانه سینما داد و در نامه خود نوشت که این فعالیت های این نهاد "فاقد وجاهت قانونی" بوده است.

با این حال عده ای از منتقدان دولت گفتند که وزارت ارشاد راسا نمی تواند دستور به انحلال خانه سینما دهد و پایان فعالیت این نهاد صنفی باید با حکم دادگاه باشد.

Image caption بازگشایی خانه سینما و تقویت دیگر شوراهای صنفی هنرمندان یکی از مهمترین برنامه های فرهنگی بعضی از نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود

اما وزارت ارشاد شکایت خود را کمی پیش از برگزاری دادگاه پس گرفت و دستور به انحلال خانه سینما داد. وزیر ارشاد یک روز پیش از برگزاری دادگاه در بیستم دی ماه ۱۳۹۰ اعلام کرد که موضوع انحلال این نهاد صنفی از سوی دولت تمام شده و مخالفت ها با این امر "بی مورد" است.

انحلال خانه سینما با پایه گذاری سازمان سینمایی، به ریاست جواد شمقدری و شورای عالی سینما به ریاست محمود احمدی نژاد همراه بود که موجب تغییرات ساختاری در بخش اداری سینمای ایران شد.

با این حال چندی پیش اسفندیار رحیم مشایی، مشاور محمود احمدی نژادگفت که خانه سینما قطعا در دولت دهم بازگشایی می شود.

اما امروز (سه شنبه، ۴ تیر) جواد شمقدری گفت: "بعید می‌دانم که آقای مشایی دنبال این باشد که خانه سینما غیرقانونی باز شود. ایشان هم دوست دارد خانه سینما باز شود همانگونه که ما دوست داریم خانه سینما باز شود ولی بحث این است که خانه سینما باید به شکل قانونمند باز شود."

حالا پس از یک سال و نیم که از تعطیل خانه سینما می گذرد با توجه به دستور موکد محمود احمدی نژاد برای بازگشایی سینما و تاکید مشاور او برای بازگشایی آن در دولت دهم احتمالا خبر از آن می دهد که رویکرد شخص رئیس جمهور و نزدیکان او با مسئولان سینمایی دولت تغییر پیدا کرده است.