جعفر پناهی به عضویت در آکادمی اسکار دعوت شد

Image caption جعفر پناهی در ایران زندگی می کند و به بیست سال محرومیت از سفر به خارج از ایران محکوم است

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا (اسکار) از جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی، برای عضویت در دو بخش کارگردانی و مستند این آکادمی دعوت کرد.

آکادمی اسکار به روال هر سال، از چهره های سرشناس دنیای سینما و برندگان اسکار برای عضویت در این آکادمی دعوت می کند. ۲۷۶ چهره هنری که امسال به عضویت در آکادمی دعوت شده اند، در مراسمی رسمی مورد استقبال آکادمی قرار خواهند گرفت.

جعفر پناهی برای دو فیلم "این یک فیلم نیست" و "دایره" در دو بخش کارگردانی و مستند برای عضویت در این آکادمی دعوت شده است.

استیو مک کوئین، تاد فیلیپس، کیرک جونز و کاترین هاردویک از جمله ۱۵ کارگردانی هستند که به عضویت در آکادمی دعوت شده اند. علاوه بر بخش های کارگردانی و مستند، از چهره های موفق در بخش های دیگر صنعت سینما از جمله بازیگری، فیلمبرداری، تدوین، گریم، موسیقی و فیلم و انیمیشن کوتاه هم دعوت به عضویت می شود.

آقای پناهی بعد از اعتراضات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸به اتهام تلاش برای ساختن فیلمی درباره اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، دستگیر شد و در دادگاه به شش سال زندان و بیست سال محرومیت از فیلمسازی، فیلمنامه نویسی، سفر به خارج از ایران و انجام مصاحبه با رسانه های داخل و خارج از ایران محکوم شد.

ماه مارس امسال فیلم "پرده" ساخته مشترک جعفر پناهی با کامبوزیا پرتوی در جشنواره فیلم برلین برنده جایزه خرس نقره ای در بخش فیلمنامه شد ولی آقای پناهی اجازه خروج از ایران برای شرکت در این جشنواره و دریافت جایزه اش را نیافت.

"این فیلم نیست" ساخته قبلی او با همکاری مجتبی میرتهماسب، در جشنواره کن سال گذشته به نمایش در آمد و مورد ستایش منتقدان قرار گرفت.

در "این یک فیلم نیست" آقای پناهی با خواندن قسمت هایی از یک فیلمنامه، تلاش می کند بخشی از ایده های داستانی و سینمایی خود را نه از طریق تصویر، بلکه به کمک کلام بازآفرینی کند.

جعفر پناهی تاکنون موفق شده است جایزه دوربین طلایی جشنواره کن را برای فیلم "بادکنک سفید"، جایزه شیر طلایی ونیز را برای فیلم "دایره" و جایزه خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین را برای فیلم "آفساید" را به دست بیاورد.

سال گذشته، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا از اصغر فرهادی نیز برای عضویت در دو بخش کارگردانی و فیلمنامه نویسی این آکادمی دعوت کرده بود.

مطالب مرتبط