خانواده مخملباف: جوایز ما متعلق به تاريخ هنر ايران است

محسن مخملباف در هشت سال گذشته در خارج از ایران زندگی کرده است
توضیح تصویر،

محسن مخملباف در هشت سال گذشته در خارج از ایران زندگی کرده است

در پی دستور جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی ایران برای برداشته شدن جوایز و یادگاری های محسن مخملباف و خانواده او از موزه سینمای ایران، خانواده مخملباف در بیانیه ای این اقدام را محکوم کرده و خواهان بازگرداندن این جوایز شده است.

آقای شمقدری این دستور را در پی سفر آقای مخملباف به اسرائیل و حضور او در جشنواره فیلم بیت‌المقدس صادر کرد.

در بیانیه خانواده آقای مخملباف در واکنش به این اقدام آمده است: "این خانواده از ابتدا تا امروز جوایز خود را دستاورد خویش، اما متعلق به تاریخ هنر ایران دانسته است؛ چه آنگاه که در ایران بوده ایم، و چه امروز که آواره استبداد و تنگ نظری شده ایم، همواره این جوایز را برای موزه سینمای ایران ارسال کرده ایم."

در این بیانیه همچنان آمده است که جوایزی که طی سالها به خانواده مخملباف اهدا می شده برای موزه سینما فرستاده می شده اما به گفته آنها بخشی از این جوایز از موزه سینما "ناپدید" شده است.

در ادامه این بیانیه نوشته شده: "از آنجا که ما از قبل نگران بودیم که تندروها روزی جوایزی را که متعلق به ملت است، مصادره یا نابود کنند، طی قراردادی که نسخه ای از آن در اختیار ما و نسخه ای از آن در اختیار موزه سینماست،حضور جوایز را در موزه سینما مشروط به دوره زمانی ای کردیم که موزه امکان حفاظت کامل از این جوایز را داشته باشد. در غیر این صورت موزه موظف است این جوایز را طبق لیست موجود، در اسرع وقت، به ما مسترد کند تا در دوره دیگری به مردم باز پس داده شود."

به گفته خانواده مخملباف وزارت ارشاد طبق قانون "حق دخالت و مصادره" امانات موزه سینما را ندارد.

توضیح تصویر،

جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی ایران

حضور محسن مخملباف در اسرائیل برای ساختن فیلمی در باره آئین بهائیت و همچنین داوری جشنواره فیلم بیت المقدس با واکنش شدید آقای شمقدری رو به رو شد.

او در نامه ای خطاب به مدیرعامل موزه سینما نوشت که "ساحت موزه سینمای ایران از لوث یادگاری‌های این فیلمساز تا زمانی که در این وادی ضلالت می‌لغزد پاک و منزه شود."

آقای شمقدری بدون ذکر مستقیم نام آقای مخملباف، او را فیلمسازی خواند که "با حمایت و پول نهادهای انقلابی و سازمان های دولت ایران ده فیلم اول خود را ساخته است تا مشق سینمایی کند" و امروز "در آغوش غاصبان قدس و صهیونیسم جنایتکار به تجلیل از آنان و یک آیین ضاله که ساخته و پرداخته انگلیس است تمسک می‌جوید و درس صلح و دینداری می‌دهد."

سفر آقای مخملباف به اسرائیل همچنین با واکنش عده ای از چهره های ایرانی دانشگاهی، فرهنگی و هنری در خارج از ایران نیز رو به رو شد که در بیانیه ای تصمیم برای حضور در این جشنواره را "عمیقا نگران کننده" دانستند.

در این بیانیه که به امضای بیش از ۱۵۰ نفر رسیده، آمده بود: "تصمیم آقای مخملباف برای شرکت در جشنواره‌ای که مستقیما توسط دولت اسرائیل حمایت مالی می‌شود و قرار است از ایشان به شکل ویژه‌ای در جشنواره تقدیر شود، به مثابه‌ حمایت ضمنی وی از سیاست‌های آپارتاید دولت اسرائیل است."

در مقابل محسن مخملباف در پاسخ به این مخالفت‌ها گفت: "مفتخرم که راهگشای سینمای ایران به اسرائیل بوده و هستم. قهر و بایکوت منجر به جنگ می‌شود."

جمعی دیگر از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی در حمایت از سفر محسن مخملباف در نامه ای از "شجاعت" محسن مخملباف برای "شکستن تابوی سفر به اسرائیل و رساندن پیام دوستی مردم ایران به مردم آن کشور" تقدیر کرده اند.

در این نامه آمده است: "ما معتقدیم اعلام حمایت از حقوق 'مردم فلسطین' توجیه مناسبی برای انتقاد از سفر حرفه‌ای یک 'کارگردان ایرانی' به اسرائیل نیست."

فیلم هایی چون دستفروش، ناصرالدین شاه آکتور سینما، گبه، سیب، تخته سیاه، لذت دیوانگی و روزی که زن شدم از مهمترین ساخته های اعضای خانواده پنج نفره مخملباف است که جوایزی از جشنواره هایی چون کن، سن سباستین، ونیز، توکیو و لوکارنو به دست آورده اند.

محسن (نویسنده، کارگردان و تهیه کننده)، سمیرا (کارگردان)، میثم (تهیه کننده و عکاس) حنا مخملباف (کارگردان) و مرضیه مشکینی (کارگردان) اعضای این خانواده هستند.