نامه‌ای در دفاع از سفر مخملباف به اسرائیل

محسن مخملباف
Image caption حضور محسن مخملباف در جشنواره فیلم بیت‌المقدس خبرساز شده است

بیش از ۲۵۰ شهروند ایرانی که گروهی از دانشگاهیان، روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی در میان آنها هستند، نامه‌ای را در دفاع از ساخت یک فیلم در اسرائیل توسط محسن مخملباف و شرکت او در جشنواره فیلم بیت‌المقدس امضاء کرده‌اند.

در این نامه، فیلم "باغبان" که توسط آقای مخملباف در اسرائیل ساخته شده، فیلمی در مورد صلح توصیف شده است.

در بخشی از این نامه آمده است: "ما با مخملباف هم عقیده ایم که بایکوت فرهنگی اسرائیل راه چاره نیست و تنش میان اسرائیل و اعراب وقتی از میان می رود که به جای جنبش بایکوت، جنبش صلح به راه اندازیم."

این نامه پس از انتقادهایی منتشر می شود که از یک طرف توسط مقامات حکومت ایران و از طرف دیگر توسط معتقدان به ضرورت بایکوت اسرائیل در خارج از ایران علیه اقدام آقای مخملباف مطرح شده بود.

جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی ایران، در واکنش به ساخته شدن فیلم "باغبان" و شرکت مخملباف در جشنواره فیلم بیت المقدس، دستور داد که یادگاری های مربوط به آقای مخملباف از موزه سینمای ایران جمع آوری شود.

شماری از دانشگاهیان، هنرمندان، روزنامه نگاران، و فعالان مدنی ایرانی نیز با انتشار نامه ای سرگشاده از اقدام آقای مخملباف انتقاد کردند و تصمیم او برای شرکت در جشنواره ای که به گفته آنها توسط دولت اسرائیل حمایت می‌شود را "حمایت ضمنی از سیاست‌های آپارتاید دولت اسرائیل" توصیف کردند.

'روند قهر'

در نامه ای که ۲۵۰ شهروند ایرانی در دفاع از آقای مخملباف امضاء کرده اند، در مورد خصومت میان ایران و اسرائیل آمده است: "ایرانیان سه دهه است با کشوری در ستیزند که آن را نمی شناسند و با آن رفت و آمد ندارند."

امضاء کنندگان این نامه عقیده دارند که ادامه این "روند قهر" تنها به نفع کسانی مانند محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران است که در هشت سال گذشته "آتش بیار آتش خصومت" بوده اند.

آقای مخملباف در نامه مذکور نمونه ای از تحول و تغییر در جامعه ایران توصیف شده است که "صدای رسای" آن در جنبش اعتراضی سال ۱۳۸۸ ایران طنین انداز شده بود.

داریوش آشوری، عرفان ثابتی، جهانشاه جاوید، مهدی جامی، احمد رأفت و مرتضی نگاهی از جمله امضاء کنندگان این نامه هستند.

مطالب مرتبط