'نیوه مانگ' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'نیوه مانگ' ساخته بهمن قبادی به نمایش در می آید.

درباره فیلم

توضیح تصویر،

گلشیفته فراهانی در نمایی از فیلم 'نیوه مانگ'

نیوه مانگ یا ماه شب چهارده، حکایت صدای تبعید شده زن در موسیقی هست و روایت درماندن لابه لای خطوط مرزی. فیلمی جاده ای درباره موسیقی و کردستان با همان شخصیت ها و فضای آشنای فیلم های بهمن قبادی. بهمن قبادی این فیلم را در سال ۱۳۸۴ و در کردستان ایران ساخت و توانست با این فیلم موفقیت های خودش در جشنواره های جهانی فیلم را ادامه بدهد گرچه فیلم اش هیچ وقت اجازه نمایش در ایران را به دست نیاورد.

خلاصه داستان

'مامو'، نوازنده پیر و سرشناس کردستان، همراه فرزندانش سفری را برای اجرای کنسرت در عراق پس از صدام آغاز می‌کند. در این سفر، کاکو مرد میان سالی که خود را ارادتمند مامو می‌داند، به عنوان راننده و با اتوبوسی که از دوستش قرض گرفته‌است، او را همراهی می‌کند. مامو یکی یکی فرزندانش را که در نواحی مختلف زندگی می‌کنند جمع می‌کند، اما آخرین پسرش پیش از سوارشدن به اتوبوس از پدر می‌خواهد دقایقی از ماشین پیاده شود. پسر به مامو می‌گوید که 'پیر' روستا گفته که بهتر است مامو به این سفر نرود زیرا هنگامی که ماه کامل شود برای او اتفاقی خواهد افتاد. مامو می‌گوید به هر طریق که باشد این سفر را ادامه خواهد داد زیرا سال‌هاست جلوی کارش گرفته شده‌است. مامو به سراغ زن خواننده‌ای به نام هشو (به معنای خوشه ی انگور) می‌رود که سال‌هاست همراه ۱۳۳۴زن دیگر در تبعید زندگی می‌کند اما هشو صدای پیشین اش را همراه با اعتماد به نفس از دست داده‌ است. آن‌ها در مسیر عبور از مرز با حوادث و موانع متفاوتی روبه رو می‌شوند.

ویژگی فیلم

نیوه مانگ فیلمی است جاده ای، ترکیب از فضای واقعی و فراواقعی است . در سال هایی که موسیقی در ایران مهجور ماند و صدای زن در موسیقی به پستوها تبعید شد، یکی از دغدغه های اهل هنر تصویر کردن این وضعیت بود . خیلی ها هم البته چشم بر این واقعیت بستند. اما بهمن قبادی، فیلمساز شناخته شده در چهارمین فیلم بلند خودش، نیوه مانگ به سراغ موسیقی کردها و صدای زندانی شده زن رفته است.

درباره کارگردان

بهمن قبادی متولد شهر بانه کردستان ایران است. او فیلم سازی را از انجمن سینمای جوانان ایران آغاز کرد. او می گوید آموخته هایش را از دنیای سینما، مدیون فیلم های کوتاهش است.در کارنامه هنری او بیش از بیست فیلم کوتاه و همچنین هفت فیلم بلند به چشم می خورد که این فیلم ها برای بهمن قبادی شهرتی فراتر از مرزهای ایران و منطقه به همراه داشته است. 'زمانی برای مستی اسبها'، 'لاک پشت ها هم پرواز می کنند'، 'آوازهای سرزمین مادری ام' و 'فصل کرگدن' از فیلم های بلند بهمن قبادی به غیر از این فیلم محسوب می شوند. او به دلیل مشکلاتی که در ایران برایش به وجود آمد، چند سالی است که خارج از ایران کار و زندگی می کند.

توضیح تصویر،

بهمن قبادی، کارگردان

نظرات کارگردان

یک تهیه کننده انگلیسی پیشنهاد ساخت فیلمی به مناسبت دویست و پنجاهمین سالگرد تولد ولفگانگ آمادئوس موتسارت، آهنگ ساز اطریشی را به من داد او گفت می خوام در پروژه ای باشی که پنج فیلمساز از پنج نقطه دنیا پنج فیلم به همین مناسبت می سازند. من هم تصمیم گرفتم که یک مورتزارت امروزی درست کنم. به اعتقادم موتسارت یک شخص نیستا، بلکه روحی است که در خیلی از آهنگ سازهای امروزی می توانیم او را کشف کنیم. یکی از اینها ' مامو' هست که متاسفانه مدتی پش پیش فوت کرد. من خواستم موتسارت کردی بسازم در سرزمینی که موسیقی همچنان در بند است و زنان حق خوندن ندارند. در این فیلم هرسکانس قرار است که بخشی از شخصیت موتسارت را تعریف کند. او کسی بود که اعتقاد به جادو داشت، اعتقاد داشت که موزیک می تواند معجزه کند. باور به مرگ داشت و مرگ دغدغه و مسئله اصلی اش بود به همین خاطر من دو سه سکانس به مرگ اشاره می کنم.

گرچه به خاطر مسائل ایدولوژیک و مذهب ما محدویت زیاد داریم. ولی هنر مرز ندارد در این فیلم نشان داده می شود چگونه هنرمندان این همه رنج را تحمل می کنند تا یک میسر سه ساعته را روزها و شب ها طی کنند تا از سنندج به اربیل پایتخت کردستان عراق برسند. رنج و زحمت آنها مسئله من بود .

یکی از دلایلی که از بازیگران حرفه ای مثل گلشیفته فراهانی، هدیه تهرانی و حسن پورشیرازی استفاده کردم این بود که می خواستم فیلم ام را در تهران اکران کنم. متاسفانه وزارت فرهنگ که من اسم اش را وزرات اطلاعات اسلامی می گذارم اجازه اکران به فیلم ام را نداد و به من انگ جدا طلبی زدند. حاضر بودم یکی دو دقیقه از فیلم را در بیارم. وزارت ارشاد گیر به یک نقشه که در فیلم هست داد و گفتند این نقشه کردستان بزرگ است و من گفتم که اگر لر بودم دیگر نمی گفتید که تو دنبال لرستان بزرگی یا آذربایجان بزرگی.به آنها گفتم چون من کرد هستم شما حساسیت پیدا کرده اید. من نگاه جدا طلبی ندارم و اگر داشتم هیچ وقت دنبال این نبودم که فیلم ام را در تهران اکران کنم و از بازیگران سینمای ایران استفاده کنم . این نگاه سانسور و حساسیت بی مورد حکومتی خیلی اذیتم کرد و یکی از دلایلی که باعث شد از ایران خارج شوم. این مشکلات بود. چون عملا هیچ امیدی نداشتم که فیلم هایم در ایران اکران شود.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'خانه ای روی آب' به کارگردانی بهمن فرمان آرا

توضیح تصویر،

رضا کیانیان در نمایی از فیلم 'خانه ای روی آب' ساخته بهمن فرمان آرا

این فیلم داستان دکتر سپید بخت، پزشک متخصص زنان است که در میانسالی دچار بحران روحی شده و در ورطه مشکلات مختلف پدیده آمده از روابط اش با زنان دیگر و نیز با بیماران اش، با چالش هایی جدید روبه رو است. همسرش سالها قبل او را ترک کرده و همراه تنها فرزندشان، مانی به آمریکا رفته است. پدرش نیز در خانه سالمندان زندگی می کند.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

عطاری این فیلم چالش هویت یک نسل بود. البته اگر ۶۰ ثانیه آخر ان را نا دیده بگیریم. از وسط فیلم این سوال در ذهنم بود که در جمهوری اسلامی چگونه جایزه گرفته و پاسخ آن را شصت ثانیه آخر داد. اگر این شصت ثانیه را که مجوز انتشارش بود را حذف کنیم نمره خوبی می گرفت.

علیرضا چوبدار با تشکر. ولی حیف نیست فیلم به این خوبی پخش بشه , دونفر کارشناس معتبر هم تو برنامه باشن ولی مجال ارائه مطالب رو نداشته باشن؟

نسیم

فیلم به نظرم خیلی‌ شعاری و تصنعی هست، جناب فرمان آرا پدیده متافیزیک رو خیلی‌ ناشیانه وارد فیلمشون کردن، به طوری که متاسفانه بیشتر شبیه خرافات شده بود.

مقداد ممنونم که فیلم های استاد رو نشون می دهید, مرسی

فریبرز آخرش چرا اینجوری شد؟ این چه سکانسی بود؟

شیوا اگر توی ۴ سال حسن روحانی یه فیلم مثل 'خانه ای روی آب' ساخته شه، برای من کفایت می کنه. مسلما یه نقص هایی داره اما خیلی دلنشینه.

محمداز افغانستان دقیق یادم نیست چند سال می شود که این فیلمرا دیدم ، بیشتر از ۷ سال می شود و حالا هم نگاه اش می کنم. بسیار چیز های را در زنده گی ازش آموختم مدیون تمام دست اندرکارنش هستم.

رضا بشخصه برای اولین بار با دیدن این فیلم چیزی نفهمیدم.

محمد صدیقی فیلم که آخرش تخیلی شد. از اون فیلمهایی خرافی که حتی یک بار هم ارزش دیدن ندارند. این به کنار، تو رو خدا یکی به من بگه چرا دو تا کارشناس آوردید؟؟؟؟ اصلا تحلیل نکردند فقط گفتند فرمان آرا افت کرده آثارش! سر جمع ۲ دقیقه حرف زدند. مشخص بود که کارشناسها هم موافق فیلم نبودند.

عرفان هرچی فیلم پخش می کنید آدم حس می کنه دیگه از ماه بعد فیلماتون ته میکشه . اما واقعا اینطور نیست و روز به روز فیلمهای بهتری پخش می کنید. این فیلم واقعا فوق العاده بود. خسته نباشید.

سینا بخشی از فیلم ابتدای فیلم با مسئله حق زندگی در پوشش موضوع داشتن فرزند، و سوالی مطرح میشه درباره شروع یه زندگی، میانه فیلم به روش اشاره ای فرضیه ها و رویکرد ما رو نسبت به این سوال نشون میده که نمیتونیم جوابی برای اون پیداکنیم و کم کم خودمون رو گم می کنیم، اخر فیلم بسیار ضعیف و بی معنی بود چون از نگاه فرمان ارا چون جوابی برای سوال پیدا نکرده متوسل به ماورالطبیعه میشه و کل صورت مسئله را پاک میکنه، مانند رفتار روزانه ما نسبت به جامعه و ... .

دنیا بعد دوباره دیدن هنوز هم نفهمیدم آیا واقعا رویکردش می خواست مذهبی باشه یا هدف چیز دیگه ایه ؟! از شخصیت اصلی فرمان ارا و کارای دیگش کمی بعید... نمیدونم.

پرهام ببخشید این دو نفر منتقد و استاد برای چی توی برنامه بودن؟ یه با اول یه بار آخر برنامه لبخند بزنند؟ خوب منتظر بودیم حداقل یه نیم ساعتی درباره فیلم حرف بزنن... خانمم آخر فیلم ازم پرسید: خوب یعنی چی؟ خواستم بگم خودت گوش کن ببین استادا چی میگن، یهو خداحافظی کردین رفتین.

توضیح

به دلیل محدویت زمان برنامه و طولانی بودن فیلم امکان پخش مشروح گفتگو ی کارشناسان میسر نشد. برای دیدن مشروح نقد و بررسی فیلم با کارشناسان می توانید اینجا را کلیک کنید

غلام از نگاه منِ مخاطب عام! فیلم بسیار خوبی بود، اما پر بود از شعار ها و دیالوگ های که زیادی اغراق شده بود.

صالح بازهم فیلمی که در ایران در دسترس است. همین ۲ ساعت برنامه هفتگی را اختصاص دهید به فیلمهایی که در ایران نمی توان دید. این همه مستندی که ساخته می شوند و تنها امیدشان به همین معدود برنامه هاست که فارغ از مسائل سیاسی پخششان کنند اما بازهم برای چندمین بار همین فرصت اندک هم اختصاص یافت به فیلمی که در ایران در دسترس است. فکر می کنم بهتر است توضیحی در مورد نحوه انخاب فیلمها بدهید. آیا واقعا قصدی برای حمایت از کسانی که هیچ رسانه ای ندارند ، ندارید؟

توضیح

اولویت این برنامه پخش فیلمهای مستند و داستانی در حوزه کشورهای فارسی زبان به خصوص ایران است که یا کمتر دیده شده اند و یا پخش آنها از رسانه های رسمی میسر نیست....بدون شک این فیلم و فیلمهای دیگر بهمن فرمان آرا نیز در همین دسته قرار می گیرند. از طرف دیگر بر آورده کردن خواسته های همه بینندگان، امر دشواری است.

مهدی ابراهیمی از اون فیلم‌هایی که برای چندمین بار هم می‌شه دید و لذت برد ... اما ای کاش فیلم‌هایی رو انتخاب کنید که مخاطب کمتر بهشون دسترسی داره، نه فیلم‌های معروف شخصاْ مستندهایی رو که پخش می‌کنید و البته فیلم‌هایی که عوامل کم‌تر شناخته شده‌ای دارن رو ترجیح می‌دم.

سهراب فیلم بسیار خوب و خوش ساختی هست که مطمئنن دیدن دوباره اش خالی از لطف و ارزش نیست ولی ای کاش پخش مستند های جدید و فیلم های کمتر دیده شده رو از سر بگیرید.

مهراوه معلوم نیست اون پله ی آخر دست تقدیر چه رقم بزنه، رسیدن یا فرو غلتیدن؟

علیرضا خاکسار دو تا کارشناس میارید که فیلم رو تحلیل کنن بعد هر کدوم یه جمله میگن و تموم.

غلام همش بازی بود...اکت زیادی در این فیلم نمایان بود.

بهمن باربد کاش فرمان آرا بعد از شازده احتجاب دیگه فیلم نمی ساخت ! (نظر کاملاً سلیقه ای) اصلاً سینماش رو دوس ندارم، خیلی همه چی گل درشته!

مژگان یکی از بهترین فیلم هایی که در ده سال اخیر دیدم.

زهره این فیلم با اینکه چند سالیه از ساخت و نمایش آن می گذره ولی هنوز بی نظیره. کارگردان خوش فکر از زمان می گذرد و به نظرم آقای فرمان آرا همینطوره.

ناهید من این فیلمو دیدم خیلی قشنگه البته به تلخکامیهای زندگی واقعی هم خیلی نزدیکه. مرسی از آپارات برای انتخابهای قشنگش.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:<documentLink href="" document-type=""> aparat@bbc.co.uk</documentLink>

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.