محمود استاد محمد نمایشنامه‌نویس ایرانی درگذشت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

محمود استاد محمد، نمایشنامه‌نویس و کارگردان باسابقه تئاتر ایران صبح پنج‌شنبه سوم مرداد در ۶۳ سالگی و در اثر ابتلا به بیماری سرطان در بیمارستان جم تهران درگذشت.

استاد محمد از دو سال پیش به بیماری سرطان کبد مبتلا شده بود.

او هر روز به خاطر این بیماری ناچار بود دارویی خاص استفاده کند، اما به نوشته خبرگزاری‌های ایران، این دارو از چندی پیش در بازار نایاب شده بود و برای حدود یک ماه، بیمار از داروی مورد نیازش محروم بود.

مانا استاد محمد، دختر این نمایش‌نویس، روز گذشته به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران گفته بود که "حدود یک هفته است که پدرم دچار بی‌اشتهایی شده و نمی‌تواند غذا بخورد. به همین دلیل، خیلی ضعیف شده است."

شب گذشته شرایط جسمی آقای استاد محمود رو به وخامت گذاشت و او به بیمارستان جم منتقل شد اما صبح پنج‌شنبه، سوم مرداد، درگذشت.

Image caption آقای استاد محمد با بازی در نقش خر خراط در شهر قصه به شهرت رسید

محمود استادمحمد در سال ۱۳۲۹ در محله دروازه دولاب تهران به دنیا آمد، فعالیت نمایشی خود را در نوجوانی آغاز کرد و در سال ۱۳۴۷ با بازی در نمایش "شهر قصه" در نقش خر خراط به شهرت رسید.

وی در سال ۱۳۵۰ به بندر عباس سفر کرد و در آنجا گروه نمایشی "پتوروک" را تشکیل داد و سال بعد دوباره به تهران برگشت.

استادمحمد پس از نوشتن نمایشنامه های متعدد، در سال ۱۳۶۴ به کانادا مهاجرت کرد اما در سال ۱۳۷۷ دوباره به ایران باز گشت و فعالیت هنری خود را از سر گرفت.

نمایش‌های "بنگاه تئاترال"، "تهرن" و "کافه مک ادم" از کارهایی است که بعد از بازگشت از خارج نوشته است. "کافه مک ادم" آخرین کار او بود که در سال ۱۳۸۹ در تئاتر شهر روی صحنه رفت.

نمایشنامه "آسید کاظم" از معروف‌ترین آثار اوست.

از دیگر کارهای محمود استاد محمد می‌توان از "شب بیست و یکم"، "سیرى محتوم"، "چهل پله تا مرگ"، "عکس خانوادگی" و "سپنج رنج و شکنج" نام برد.

مطالب مرتبط