فیلم لهستانی آیدا، بهترین فیلم جشنواره لندن شناخته شد

Image caption 'اعضای هیئت داوران، یکپارچه فیلم آیدا را تحسین کردند'

فیلم آیدا ساخته پاول پاولیکوفسکی از لهستان، جایزه بهترین فیلم بخش مسابقه اصلی پنجاه و هفتمین دوره جشنواره فیلم لندن را به خود اختصاص داد.

این فیلم سیاه و سفید، داستان راهبه ای جوان است که به رازی در گذشته تلخ و دردناکش پی می برد. آگاتا کولژا و آگاتا ترزبوچوفسکی، بازی بسیار تاثیرگذاری در آن ارائه داده اند.

فیلیپ فرنچ، منتقد مشهور انگلیسی و رئیس هیئت داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره که این جایزه را اهدا کرد، در مورد تصمیم هیئت داوران گفت: "اعضای هیئت داوران، یکپارچه فیلم آیدا را تحسین کردند. این فیلم نخستین فیلم کارگردانی است که ابتدا در بریتانیا مطرح شد و بعد این فیلم را در سرزمین مادری اش یعنی لهستان ساخت. ما همه تحت تاثیر فیلمی قرار گرفتیم که با ظرافت و فکر ساخته شده و یک موقعیت تاریخی دردناک و غیرمتعارف یعنی اشغال لهستان به وسیله آلمانی ها و هولوکاست- که طنین آن هنوز ادامه دارد- را تصویر کرده است."

هیئت داوران همچنین به خاطر استفاده فیلمساز از زبان بصری برای ایجاد تاثیر عاطفی عمیق و پایدار، ستایش کرد.

لون شرفیگ، کارگردان فرانسوی، استن داگلاس، هنرمند کانادایی، میراندا ریچاردسون، بازیگر انگلیسی، دبرا موگاچ، نویسنده فیلمنامه غرور و تعصب و رودریگو پیترو فیلمبردار فیلم های آرگو و کوهستان بروکبک، در کنار فیلیپ فرنچ، فیلم های بخش مسابقه جشنواره لندن امسال را داوری کردند.

فیلم های سوءاستفاده از نقطه ضعف ساخته کاترین بریو، همزاد ساخته ریچارد آیوده، پسر کو ندارد نشان از پدر ساخته هیراکازو کوره ایدا، ظرف غذا ساخته ریتش باترا، گزارش پیشینه خوب ساخته جمیل ایکس تی کوبِکا، پارک لند ساخته پیترلندزمن، تکه پاره ها ساخته احمد عبدالله، غول خودخواه ساخته سلیو بارنارد، ستاره دار ساخته دیوید مکنزی، تام در مزرعه ساخته اگزویه دولان، ردپاها ساخته جان کوران و زیر پوست ساخته جاناتان گلیزر، رقبای دیگر فیلم لهستانی آیدا بودند.

Image caption پاول پاولیکوفسکی کارگردان فیلم آیدا

جایزه بهترین سینماگر نوظهور بریتانیا نیز به جاناتان اسر، فیلمنامه نویس فیلم ستاره دار اهدا شد.

آماندا پوسی، رئیس هیئت داوران این بخش در باره این جایزه گفت: "ستاره دار، داستانی اصیل است که با صدایی خاص و معتبر روایت می شود."

او ستاره دار را فیلمی برانگیزاننده و گیرا خوانده و گفت همه اعضا هیئت داوران براین عقیده اند که جاناتان اسر، بُعد تازه، پرطنین و شگفت انگیزی به یک کشمکش کلاسیک بخشیده است. این فیلم، داستان جوان خلافکاری است که به خاطر رفتار خشونت آمیزش به زندان بزرگسالان منتقل می شود، جایی که پدرش هم در آنجا زندانی است.

هیئت داوران این بخش همچنین از بازی کانر چپمن و شون تامس برای بازی در فیلم غول خودخواه ساخته سلیو بارنارد بر اساس رمانی از اسکار وایلد، تقدیر کردند.

جایزه ساترلند برای بهترین فیلم بخش مسابقه فیلم های اول، به فیلم سنگاپوری ایلو ایلو، ساخته آنتونی چن به خاطر کارگردانی و فیلمنامه جسورانه آن تعلق گرفت.

این فیلم که در بخش دو هفته کارگردان های جشنواره کن امسال نیز شرکت داشت و دوربین طلایی کن را به دست آورد و نماینده سنگاپور در اسکار هم هست، شرح زندگی یک خانواده مدرن و آسیب پذیر سنگاپوری است.

هیئت داوران این بخش، این فیلم را به خاطر به خاطر کارگردانی و فیلمنامه جسورانه آن ستود. در این بخش همچنین از فیلم پ مثل پسر ساخته چیکا آنادو از نیجریه تقدیر شد.

جایزه بنیاد جان گریرسن، پدر سینمای مستند، برای بهترین فیلم مستند جشنواره لندن، به فیلم پدرانم، مادرم و من ساخته پل جولین رابرتز از اتریش تعلق گرفت.

Image caption کریستوفر لی جایزه خود را از جانی دپ (چپ) دریافت کرد

این فیلم درباره کمون فردریشوف در اروپاست که در دهه هفتاد به وسیله اتو مول بنیانگذار جنبش هنری اکشنیست های وینی در اتریش تاسیس شد.

اوتو مول با این کار، به دنبال ایجاد سیستم اجتماعی رادیکالی بود که از نظام مردسالارانه و سرکوب جنسی پیرامونش رها باشد. جنبشی که وابستگی خانوادگی و بیولوژیکی مبتنی بر تخم و ترکه را رد می کرد.

به روایت فیلم، دهها کودکی که در این کمون زاده شدند هرگز نفهمیدند که پدر خونی آنها کیست. کارگردان که خود 12 سال را تا سال 1991 در میان افراد کمون زندگی کرد، با استفاده از نماهای آرشیوی و مصاحبه با مادر خودش و اعضای سابق کمون تجربی مول و خانواده های آنها، موفق شد که مستند قوی و تاثیرگذاری بسازد.

کیت آگبورن رئیس هیئت داوران بخش مستند، آن را یک فیلم "تفکربرانگیز" خواند و در این باره گفت: "ما شجاعت پل جولین رابرت را به خاطر این سفر شخصی اش می ستاییم."

در بخش مستند، همچنین از فیلم کیوتی و بوکسور ساخته زکری هینزرلینگ از آمریکا، به خاطر ارژینال بودن و خلاقانه بودنش و تصویر صمیمانه اش از رابطه یک زوج هنرمند ژاپنی در نیویورک تقدیر شد.

در مراسم اهدا جوایز جشنواره فیلم لندن، همچنین عضویت افتخاری موسسه فیلم بریتانیا( بی اف آی) به سِر کریستوفر لی، بازیگر سرشناس بریتانیایی و ایفاگر نقش کُنت دراکولا در فیلم های ترسناک بریتانیایی، به خاطر مشارکت منحصر بفردش در سینما، تعلق گرفت.

پنجاه و هفتمین دوره جشنواره فیلم لندن که از روز نهم اکتبر با فیلم کاپیتان فیلیپس ساخته پل گرین گرس و بازی تام هنکس، آغاز شده بود، روز یکشنبه، 20 اکتبر با فیلم نجات آقای بنکس با بازی تام هنکس در نقش والت دیسنی، به کار خود پایان می دهد.

این فیلم، ماجرای ساخته شدن فیلم موزیکال مشهور مری پاپینز را روایت می کند.

مطالب مرتبط