شکست تجاری فیلمی درباره آسانژ در نخستین هفته نمایش

Image caption کامبریج (چپ) خواهان دیدار با آسانژ بود

فیلم رکن پنجم که داستان آن درباره وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس و جولیان آسانژ بنیانگذار است، بدترین آغاز نمایش را در سینماهای آمریکای شمالی در سال ۲۰۱۳ داشته است.

این فیلم داستانی با بازی بندیکت کامبربچ در نقش آسانژ در نخستین آخر هفته نمایش خود فقط ۱.۷ میلیون دلار فروش داشته است.

آسانژ پیشتر گفته بود که این محصول کمپانی دیزنی شکست خواهد خورد.

او همچنین در ای‌میلی که برای کامبربچ فرستاده بود از او خواسته بود که در این فیلم بازی نکند. محتوای این ای میل که هفته گذشته فاش شد در پاسخ به درخواست کامبریج برای دیدار با آسانژ بوده است.

در این ای‌میل که ژانویه سال گذشته نوشته شده، در خواست کامبریج از سوی آسانژ رد شد. او در پاسخ به کامبریج گفت: "دیدار با شما به چنین فیلم ضعیفی اعتبار می دهد."

آسانژ خطاب به کامبریج نوشته است: "به نظرم شما انسان خوبی هستید، اما عقیده ندارم که این فیلم خوبی باشد. این فیلم بر اساس کتبی غیر واقعی ساخته شده که نویسنده آن دشمن خونی من و سازمان من بوده است."

فیلمنامه رکن پنجم، ساخته بیل کاندان بر اساس کتاب "درون ویکی‌لیکس: وقتی که با جولیان آسانژ و خطرناکترین وبسایت جهان گذراندم" نوشته شده است.

برخی از رسانه های ایران رکن پنجم را فیلمی "ضد ایرانی" و "غیرمسئولانه" و آن را "دروغ پردازی هالیوود درباره برنامه های هسته ای ایران" خوانده اند.

نخستین نمایش عمومی فیلم در شب آغازین جشنواره فیلم تورنتو در ماه گذشته بود.

جاذبه همچنان در صدر

Image caption جاذبه، تاکنون بیش از ۱۷۰ میلیون دلار فروش داشته است

اما در جدول پرفروش‌ترین‌های سینماهای آمریکای شمالی فیلم جاذبه پس از سه هفته از آغاز نمایش همچنان در صدر قرار دارد.

بر اساس گزارش‌ها این تریلر فضایی سه بعدی با بازی جورج کلونی و ساندرا بولاک تعطیلات آخر هفته گذشته با ۳۱ میلیون دلار فروش، رده نخست جدول را برای خود نگه داشت.

این فیلم تاکنون بیش از ۱۷۰ میلیون دلار فروش داشته است.

در رده دوم این جدول کاپیتان فیلیپس که دو هفته از نمایش آن می گذرد، با ۱۷.۳ میلیون دلار فروش در آخر هفته گذشته، قرار دارد.

مجموع فروش ساخته جدید پل گرین‌گراس در سینمای های آمریکای شمالی بیش از ۵۳ میلیون دلار بوده است.

کاپیتان فیلیپس با بازی تام هنکس که بر اساس داستانی واقعی ساخته شده، ماجرای حمله دزدان دریایی سومالیایی به یک کشتی باربری آمریکایی و به گروگان گرفته شدن کاپیتان کشتی است.

مطالب مرتبط