اعتراض آیت‌الله مکارم شیرازی به 'اصرار وزیر ارشاد به رفع فیلتر فیسبوک'

آیت الله مکارم: بعضی از سخنانی که از وزارت ارشاد شنیده می‌شود نگرانی‌هایی به دنبال داشته است
توضیح تصویر،

آیت الله مکارم: بعضی از سخنانی که از وزارت ارشاد شنیده می‌شود نگرانی‌هایی به دنبال داشته است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعیان در ایران در واکنش به اظهارات وزیر ارشاد گفته است که "اصرار به رفع فیلتر فیسبوک چه معنایی دارد".

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای مکارم شیرازی در جمع اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس ایران گفت: "چرا گفته می شود ممیزی در کتاب نباشد یا اینکه روزنامه توهین کننده به حضرت علی تعطیل نشود."

بخشی از سخنان آقای مکارم شیرازی واکنش به گفته های چند هفته پیش علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران تلقی می شود که گفته بود: "فیسبوک یک شبکه اجتماعی است و من آن را جزو مصادیق مجرمانه نمی دانم."

آقای جنتی پیش از این نیز از کاهش محدودیت دسترسی به اطلاعات اینترنتی و ماهواره ای حمایت کرده و خواستار اقداماتی برای کاهش محدودیت دسترسی به سایت‌های اینترنتی و استفاده از شبکه‌های اجتماعی شده شده بود.

او همچنین از زمان آغاز دولت حسن روحانی بارها گفته است که باید شیوه ممیزی کتاب در وزارت ارشاد مجددا بررسی شود که از سوی محافل اصولگرا با واکنش منفی رو به رو شده است.

توضیح تصویر،

علی جنتی چندین بار تاکید کرده که باید دسترسی به شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک فراهم شود

آیت الله ناصر مکارم شیرازی همچنین گفت: بعضی از این سخنان (که از وزارت ارشاد شنیده می شود) نگرانی هایی به دنبال داشته؛ نمی‌دانم اگر بحث عفاف و حجاب به دست (وزارت) ارشاد سپرده شود کاری صورت می گیرد یا تعطیل می شود."

از زمان شروع به کار دولت حسن روحانی برخی وزرای دولت به صورت فعال در فیسبوک حضور دارند و آقای جنتی چندین بار تاکید کرده که باید دسترسی به شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک فراهم شود و فیلترینگ برخی سایت های اینترنتی هم برداشته شود.

جمهوری اسلامی در پی تظاهرات اعتراضی به نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ١۳٨٨، استفاده از فیسبوک و توئیتر را ممنوع و دسترسی به آنها را مسدود کرد و کاربران ایرانی ناگزیر هستند با استفاده از فیلترشکن از امکانات شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند.