سه داستان منتشرنشده سالینجر به فضای آنلاین نشت کرد

Image caption 'ناتور دشت' تنها رمان منتشرشده سالینجر است

سه داستان از جی دی سالینجر، نویسنده ناتور دشت، به فضای اینترنت نشت کرده است.

"اقیانوس پر از توپ های بولینگ"، "پاولا" و "تولد" پیش از این در دو کتابخانه دانشگاهی آمریکایی، صرفا برای مطالعه، در دسترس بود.

اولین داستان، بخصوص، از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که در آن نشانه هایی است از آنچه بعدا در ناتور دشت شکل گرفت و کامل شد.

در روزهای گذشته، یک نسخه اسکن شده از داستان ها در یک وبسایت اشتراک گذاری فایل آپلود شد و به سرعت در فضای آنلاین پخش شد.

این مجموعه با عنوان "سه داستان" جلد ساده سیاهی دارد و همچنین شامل نامه ای از سالینجر به ناشرش، لیتل، براون اند کمپانی است، که در آن درباره نسخه های اولیه کارهایش حرف زده است.

دیوید اولین، منتقد کتاب لس آنجلس تایمز، می گوید که دست کم دو تا از داستان های این مجموعه "اصل جنس" اند.

او نوشته است: "من هیچ وقت داستان 'اقیانوس پر از توپ بولینگ' را نخوانده ام. این بخشی از مجموعه نوشته های سالینجر در کتابخانه دانشگاه پرینستون است و فقط در دسترس محققانی بوده که اجازه خواندنشان را داشته اند."

"من دو داستان دیگر را در مرکز رنسوم دانشگاه تکزاس خوانده بودم و نسخه هایی که در "سه داستان" وجود دارد، اصل جنس اند."

به نوشته او "مرکز رنسوم دانشگاه تکزاس کمابیش با نسخه های دستنویس کتابها آزادانه رفتار می کند، بازدید کننده ها فقط می توانند از روی آنها فتوکپی کنند، ولی اجازه انتشار آن آثار را ندارند."

"تصور اینکه یک نسخه از این کتاب در دانشگاه پریسنتون کپی شده باشند، سخت تر است ولی در عصر دیجیتال، چندان شک ندارم که این کار امکان پذیر بوده باشد."

تنها رمان منتشرشده جی دی سالنجر، "ناتور دشت"، داستان بیم و تردیدهای پسرنوجوانی را روایت می کند که تاکنون ۶۵ میلیون نسخه از آن در دنیا به فروش رسیده و یکی از تاثیرگذارترین رمان های آمریکایی ارزیابی می شود.

"اقیانوس پر از توپ های بولینگ"، به ماجراهای هولدن کالفیلد پیش از وقایع "ناتور دشت" می پردازد و مرگ برادر کوچکتر از خودش، کنت، را روایت می کند. کنت در رمان ناتور دشت، الی، نام گرفت.

Image caption سالینجر و امیلی مکسول، همسر ادیتورش، ویلیام. او تا پایان عمر در کورنیش نیوهمپشایر زندگی کرد

این داستان ابتدا قرار بود در نشریه "هارپرز بازار" منتشر شود ولی سالینجر پیش از انتشارش، از چاپ آن صرف نظر کرده بود.

پس از توفیق رمان "ناتور دشت"، سالینجر یک محموعه داستان و چند داستان بلند منتشر کرد ولی در سال ۱۹۶۵ از انتشار هر اثر دیگری خودداری کرد و در انظار ظاهر نشد- هر چند که باور بر این است که او همچنان به نوشتن ادامه داد.

او که نیوهمپشایر زندگی می کرد، در سال ۲۰۱۰ در ۹۱ سالگی درگذشت.

سالینجر در سال ۱۹۸۲ از تلاش برای انتشار یک گفتگوی خیالی در یک نشریه مشهور شکایت کرد و اجازه انتشار آن را نداد.

او یک بار دیگر در سال ۲۰۰۹ اقدام قانونی کرد تا جلوی انتشار رمانی نوشته فردریک کالتینگ سوئدی را در آمریکا بگیرد. این رمان روایتی بود از دوران پیری هولدن کالفیلد.

جی دی سالینجر، در آخرین گفتگوی خود در سال ۱۹۸۰ گفت: "آرامش دلچسبی در چاپ نکردن وجود دارد."

او گفت: "وقتی چیزی را چاپ می کنی، دنیا فکر می کند که چیزی بدهکاری. اگر چاپ نکنی، آنها نمی فهمند چکار می کنی. می توانی آن را برای خودت نگه داری."

او وصیت کرده بود که داستان های منتشرنشده اش تا ۵۰ سال پس از مرگش خوانده نشود.

با این حال، به ادعای مستندی که چندماه قبل پخش شد، پنج اثر از او بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ در دسترس عموم قرار خواهد گرفت- از جمله این آثار، "آخرین و بهترین لحظه های پیتر پنز" است که دنباله ای است از ناتور دشت.

به خبر انتشار آنلاین "سه داستان" نخستین بار در سایت گفتگوی "ردیت" اشاره شد. سپس سایت "بازفید" آن را گزارش کرد.

به تازگی بک نسخه جلد شومیز از این کتاب در سایت ebay به فروش رسیده و باور بر آن است که این یکی از ۲۵ نسخه ای بوده است که در سال ۱۹۹۹ به صورت خصوصی در بریتانیا چاپ شده است.

با این حال، نسخه ای که در اینترنت منتشر شده است، جلدی متفاوت از جلد کتاب فروخته شده در ebay را دارد.

کسی که نسخه اسکن شده را پخش کرده، در پیامی ناشناس "صحت و اصالت" این کتاب را تایید کرده است.

این کاربر ناشناس نوشته است: "تحقیق من چندین هفته طول کشید تا مطمئن شوم که این کتاب وجود دارد، و هفته های زیاد دیگری طول کشید تا آن را به دست بیاورم."