ارکستر آمریکایی برای تکرار تاریخ به ایران می‌رود؟

حق نشر عکس OSP
Image caption ارکستر سمفونی پیتسبورگ آمریکا در اوت سال ۱۹۶۴ در تهران برنامه اجرا کرد، ظاهرا استقبال مردم گسترده بوده است

می‌گویند موسیقی زبان جهانی است، زبان صلح و آشتی که دولت‌ها و ملت‌ها علیرغم اختلافات تاریخی و سیاسی، به خوبی آن را درک می‌کنند. شاید به همین خاطر باشد که ارکستر سمفونی پیتسبورگ آمریکا این روز‌ها سخت در تلاش است که در تهران برنامه اجرا کند.

مدیران ارکستر معتقدند که کنسرت تاریخی آن‌ها می‌تواند پیام دوستی مردم آمریکا را به مردم ایران منتقل کند، آن هم در شرایطی که دولت‌های دو کشور بر کاهش تنش و بهبود روابط تاکید دارند.

باب مویر، معاون برنامه ریزی در امور هنری ارکستر، به بی‌بی سی فارسی می‌گوید: «وقتی که پرزیدنت روحانی انتخاب شد، به این فکر افتادیم که شاید فرصتی تازه برای ما ایجاد شده باشد، چرا که او در مقایسه با رئیس جمهوری قبلی میانه رو‌تر است و می‌خواهد روابط دو کشور را گرم‌تر کند. چقدر عالیست که روزی برسد که ایران و آمریکا دیگر دشمن هم نباشند.»

از آخرین باری که ارکستر سمفونی پیتسبورگ در تهران برنامه اجرا کرد ۵۰ سال می‌گذرد.

در سال ۱۹۶۴ میلادی این ارکستر در یک تور ۱۱ هفته‌ای به چندین کشور بلوک شرق در اروپا و همین طور ایران سفر کرده بود، آخرین اجرای یک ارکستر آمریکایی در ایران.

مدیران ارکستر پیتسبورگ تمایل دارند که آن کنسرت تاریخی را بار دیگر در ایران برگزار کنند، موسسه خاورمیانه آمریکا در پیتسبورگ نیز از این برنامه حمایت می کند.

سیمین (یزدگردی) کورتیس، بنیانگذار و مدیر ایرانی تبار این موسسه، ‌می‌گوید که در زمان کودکی -پیش از انقلاب- سه سال در ایران زندگی کرده است.

او در مصاحبه‌ای به بی‌بی سی فارسی گفت: «ما خیلی هم دیگر را درک نمی‌کنیم. چندین دهه است که بین ما تماسی برقرار نبوده است. برنامه‌هایی از این دست می‌تواند که در دوستی و حسن نیت را بین ایران و امریکا باز کند.»

رایزنی با معاون حسن روحانی

حق نشر عکس PSO
Image caption گفتگوها بر سر اجرای احتمالی این ارکستر در تهران هنوز در مراحل مقدماتی است

خانم کورتیس و معاون برنامه ریزی ارکستر چهار ماه پیش در نیویورک در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با مقام‌های ارشد دولت حسن روحانی گفتگوهایی داشته‌اند.

به گفته آن‌ها، محمد علی نجفی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران از طرح کنسرت آن‌ها استقبال کرده است و به همین خاطر امسال به دعوت ایران قصد دارند که در اواخر ماه بهمن در جشنواره موسیقی فجر شرکت کنند تا در حاشیه آن با مقامات ایرانی در مورد جزییات کنسرت احتمالی گفتگوهای بیشتری داشته باشند.

باب مویر می‌گوید که او و خانم کورتیس از علی ترابی، دبیر اجرایی جشنواره موسیقی فجر، دعوتنامه دریافت کرده‌ اند و منتظر دریافت ویزای سفر به ایران هستند.

آقای مویر معتقد است که ارکستر سمفونی‌ها سمبول های بسیار بارز یک شهر، مردم یا فرهنگ هستند.

او می‌گوید: «اگر ارکستر ما بتواند به نحوی به کاهش تنش بین ایران و آمریکا کمک کند و از طریق دیپلماسی فرهنگی با اتکا به تاریخچه‌اش ماموریت نشان دادن حسن نیت در ایران را تکرار کند، این تحول بسیار خوبی خواهد بود.»

جمهوری اسلامی ایران و آمریکا ۳۴ سال است که قطع رابطه کرده‌اند و سر خصومت دارند. به نظر می‌رسد که برقراری اعتماد و روابط بهتر اما بین مردم دو کشور شاید آسان‌تر باشد، به خصوص زمانی که پای موسیقی به میان می‌آید، زبان جهانی صلح و آشتی که شاید بتواند باعث شود دولتمردان دو کشور دست کم برای لحظاتی خصومت سه دهه گذشته را فراموش کنند.

حق نشر عکس OPS
Image caption تصویر کنسرت سال ۱۹۶۴ در ایران، عکس را ارکستر سمفونی پیتسبورگ در اختیار بی‌بی سی فارسی قرار داده است