دفاع بازیگران گرگ وال استریت از صحنه‌های عیان جنسی در فیلم

حق نشر عکس AP
Image caption دی کاپریو امسال شانس زیادی برای به دست آوردن نخستین اسکارش دارد

بازیگران فیلم گرگ وال استریت به کارگردانی مارتین اسکورسیزی، از افراط و زیاده روی برای به تصویر کشیدن سکس و مصرف مواد مخدر دفاع کرده اند.

مارگوت رابی که در این فیلم نقش همسر شخصیت اصلی داستان با بازی لئوناردو دی کاپریو را بازی کرده می گوید: "به نظرم این فیلم چنین کارهایی را توجیه نکرده و به آن زیبایی نمی دهد بلکه تصویری واقع گرایانه و بدون سانسور از رویدادهایی است که واقعا اتفاق افتاده."

فیلم گرگ وال استریت که در پنج رشته از جمله بهترین کارگردان و بهترین بازیگر مرد نقش اصلی در جوایز اسکار امسال نامزد شده ماجراهای صعود و افول یک دلال بازار بورس به نام جوردن بلفورت را بازگویی می کند که از راه تقلب به ثروت کلانی رسید و تمام آن را در خوشگذرانی های افراطی خرج کرد.

گرگ وال استریت در خود آمریکا با انتقادهای فراوانی روبرو شده که معتقدند به انحطاط اخلاقی و افراط روی پرده سینما شکوه و زیبایی بخشیده است. گزارشهایی منتشر شده حاکی از اینکه یک عضو آکادمی اسکار در مراسم اکران ویژه این فیلم قبل از ایام کریسمس به مارتین اسکورسیزی حمله لفظی کرده و گفته است: "شرم بر تو "

حق نشر عکس AP
Image caption مارگوت رابی: کل این داستان در مورد افراط و زیاده روی است

دیالوگ های این فیلم نیز موارد بسیار زیادی از کلمات رکیک دارند و به عنوان مثال در بیش از ۵۰۰ مورد فحش رکیک به کار برده می شود.

مارگوت رابی در مصاحبه ای به بی بی سی گفت: "کل این داستان در مورد افراط و زیاده روی است. اگر این عناصر حذف و کاهش داده می شد کل داستان بی معنا می شد. بدون نشان دادن صحنه های مصرف مواد مخدر و یا سکس نمی توان شخصیت یک معتاد و وابستگی وی به این افراط گری‌ها را بازگو کرد."

او تاکید می کند که حداقل در نیمه اول فیلم هدف این صحنه ها این بوده که به تماشاگر نشان دهد که شخصیت اصلی داستان و اطرافیان او واقعا از این کارها لذت می بردند و در آنها انگیزه بسیار قوی ایجاد می کرد تا به شیوه های کلاهبردارانه کار خود ادامه دهند.

مارگوت رابی می افزاید: "ولی در عین حال قسمت دوم فیلم هم در توضیح کامل ماجرا نقش مهمی دارد و نشان می دهد که عواقب و پیامدهای آن افراط گری‌ها چه بود. به همین خاطر از مجموع فیلم می توان به خوبی دید که ما اعمال و رفتار این شخصیت ها را تایید نکرده ایم."

حق نشر عکس Getty
Image caption گرگ وال استریت بر اساس خاطرات جوردن بلفورت ساخته شده است

جوردن بلفورت که یک شخصیت حقیقی است از راه های تقلبکارانه طی سالهای دهه ۱۹۹۰ در بازار بورس نیویورک میلیون ها دلار به جیب زد ولی در نهایت توسط پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی دستگیر و به جرم کلاهبرداری مالی زندانی شد. فیلمنامه گرگ وال استریت براساس کتاب خاطرات وی که چند سال پیش منتشر شد، نوشته شده است.

لئوناردو دی کاپریو چندی پیش در مصاحبه ای با مجله ورایتی در مورد این فیلم گفت: "شاید بعضی ها در مورد این فیلم قضاوت اشتباهی بکنند. من امیدوارم که مردم متوجه شوند که ما این اعمال غیراخلاقی و نادرست را تایید نمی کنیم بلکه در فیلم سعی کرده ایم عمق آن را نشان داده و محکوم کنیم."

جونا هیل که نقش دانی آزوف همکار و شریک وفادار شخصیت اصلی داستان را بازی می کند، قبل از اکران فیلم در بریتانیا در مصاحبه ای با بی بی سی گفت مارتین اسکورسیزی همیشه فیلمهایی می سازد که بحث برانگیز هستند.

وی افزود: "این دقیقا وظیفه اصلی یک هنر خوب است و باید در میان مردم بحث و اظهار نظر به راه بیاندازد. این فیلم رفتار و نحوه زندگی این افراد را به خوبی نشان می دهد و هر کس باید به شیوه و سلیقه خودش از آن درس بگیرد."

جونا هیل می افزاید:"به اعتقاد من دستگاه قضایی آمریکا این افراد را به حد کافی مجازات نکرده است و این موضوع نشان می دهد که سیستم قضایی آمریکا در برخورد با خلافکاران مالی و کلاهبرداران چگونه عمل می کند."

حق نشر عکس AFP Getty Images
Image caption مارتین اسکورسیزی: ما در این فیلم نخواستیم در مورد آن افراد و دنیایشان قضاوتی بکنیم

هیل امسال برای بازی در این نقش نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شده است.

فیلم گرگ وال استریت که در عین حال جوانا لاملی بازیگر زن انگلیسی و متیو مک کاناهی نیز در آن نقش های کوچکی دارند، علاوه بر پنج نامزدی اسکار از سوی جوایز سینمایی بفتا نیز در چهار زمینه از جمله بهترین کارگردان برای مارتین اسکورسیزی و بهترین هنرپیشه مرد نقش اصلی برای لئوناردو دی کاپریو نامزد شده است.

این فیلم پس از دار و دسته های نیویورک، هوانورد، رفتگان و شاتر آیلند، پنجمین همکاری مارتین اسکورسیزی و لئوناردو دی کاپریو بوده است.

دی کاپریو در مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را به دست آورد.

هفته گذشته مسئولان هیئت طبقه بندی فیلم کنیا به بی بی سی گفتند که ‌ده‌ها نفر از قاچاقچیان نسخه‌های غیرقانونی فیلم توقیف شده گرگ وال استریت در کنیا دستگیر شدند.

هیئت طبقه بندی فیلم در کنیا در ماه ژانویه فیلم گرگ وال استریت را به دلیل "صحنه های بیش از حد از برهنگی، سکس،‌ هرزگی، عیاشی و فحاشی" ممنوع کرده است.