انزوای طولانی و خنده، تجارب دو بازیگر فیلم جاذبه

حق نشر عکس Getty
Image caption جورج کلونی، ساندرا بولاک و آلفونسو کوارون در مراسم نمایش جاذبه به میزبانی آکادمی اسکار

فیلم جاذبه به کارگردانی آلفونسو کوارون، با معلق کردن دو بازیگر سرشناس به مدت طولانی و نقدهای بسیار مثبت، با ۷ جایزه بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری،‌بهترین موسیقی متن، بهترین جلوه های ویژه،‌ بهترین تدوین و دو جایزه در صدا بیشترین جوایز را از اسکار امسال برد.

در این فیلم ساندرا بولاک و جورج کلونی نقش دوفضانوردی را ایفا می کنند که پس از وقوع سانحه ای در فضا معلق و سرگردان می مانند.

جورج کلونی در گفتگو با اما جونز، خبرنگار بی بی سی،‌ می گوید:" این فیلم بهترین بهانه برای من و ساندرا بود تا بالاخره در کنار هم بازی کنیم. فکر نکنم ساندرا خوشش بیاید که من بگویم دقیقا چند سال است همدیگر را می شناسیم ولی بدون شک بیشتر از بیست سال است. ما دو تا عین خواهر و برادریم و قبل از این موعد خوبی برای همکاری پیدا نکرده بودیم. ولی این اثر آلفونسو کوارون واقعا یک شاهکار است. البته این را هم اضافه کنم که این در واقع فیلم ساندرا بولاک است و نه فیلم من. همانطور که می بینید در تمام لحظات چهره او روی پرده سینما است."

آلفونسو کوارون قبلا فیلم هایی نظیر فرزندان انسان در سال ۲۰۰۶ یا هری پاتر و زندانی آزکابان در سال ۲۰۰۱ را کارگردانی کرده و تهیه فیلم های بیشتری نظیر ترور ریچارد نیکسون را برعهده داشته است.

تهیه فیلم جاذبه بیش از چهار سال طول کشید و حدود ۸۰ میلیون دلار هزینه داشت و به اعتراف خود کارگران دلیل ان محاسبات اشتباه بوده است. وی می افزاید:" تکنولوژی لازم برای خلق تمام این جلوه های ویژه وجود نداشت و ما مجبور بودیم خودمان آن را خلق کنیم. به همین خاطر تولید فیلم خیلی طول کشید."

ساندرا بولاک بازیگر آمریکایی و برنده جایزه اسکار، در این فیلم نقش دکتر رایان استون را ایفا می کند که چندی پیش تنها فرزند خود، دختر چهارساله اش را از دست داده است.

فیلم جاذبه در حقیقت ماجراهایی است که می تواند سرنوشت و به قولی زندگی و یا مرگ را برای دکتر رایان رقم بزند. اما ساندرا بولاک می گوید اینکه قهرمان اصلی این فیلم یک زن و یا یک مرد باشد اهمیت زیادی ندارد. وی می افزاید: "با توجه به تجربه شخصی من در این فیلم باید بگویم که ساختن آن فارغ از اینکه شخصیت اصلی مرد و یا زن باشد کار بسیار دشواری است و آنچه که شخصیت های فیلم با آن روبرو می شوند می تواند هر انسانی را از پای درآورد."

ساندرا بولاک در قسمت دیگری از گفتگوی خود با بی بی سی می گوید:" بله ، به این لحاظ که شخصیت اصلی داستان یک زن است با اکثر فیلمهای اکشن دیگر متفاوت است، ولی این تفاوت فاحش نیست. من در مورد این موضوع با آلفونسو کوارون صحبت زیادی داشتم و به غیر از موضوع از دست دادن فرزندش و اندوه ناشی از آن، من می خواستم همه آنچه که ممکن است به قهرمان داستان یادآوری کند که او یک زن است از داستان حذف شود. ظاهر و رفتار بیرونی او کاملا بی مبالات است."

انرژی زنانه

آلفونسو کوارون اضافه می کند که وی در مقابل فشار مدیران استودیوها برای تغییر جنسیت قهرمان داستان و دادن این نقش به یک قهرمان مرد مقاومت کرد.

وی می افزاید:" من همیشه می خواستم که قهرمان این داستان یک زن باشد. موضوع اصلی داستان تلاش برای بقا و نجات بود ولی نمی خواستم که داستان به یک نوع قهرمان بازی مردسالارانه بدل شود. من می خواستم قدرت این زن به عنوان یک مادر را نشان دهم، زنی که در زندگی خود مشکلات و موانع زیادی داشته ولی در عین حال شانس آن را می یابد که دوباره متولد شود. در نهایت بگویم که من می خواستم در این فیلم انرژی زنانه برجسته شود."

حق نشر عکس warnerbros

ساندرا بولاک که در عالم واقعیت یک پسر سه ساله به نام لوئیس دارد، می گوید ایفای نقش دکتر استون در فیلم واقعا دشوار بود. اختصاص دادن این همه وقت به بازی در فیلم و دور ماندن از پسر کوچکش که به گفته وی برای او همه چیز است، تجربه بسیار دشواری بوده است.

وی می افزاید:" به نظرم هیچ فاجعه ای بزرگتر از دست دادن فرزند نیست. با این همه یک چنین فاجعه هایی ممکن است برای بسیاری اتفاق بیافتد و افراد به اشکال مختلف نیروی لازم را برای ادامه زندگی پیدا می کنند و شاید در مواردی هم نمی توانند. در هر صورت آنچه که در این فیلم بیش از هر چیز دیگری، و حتی بیشتر از صحنه های مهیج و خیره کننده آن برای من جالب بود همین احساس مرگ و تولد مجدد است. باعث شد که از خودم این سئوال را بپرسم: چه چیزی به ما انگیزه می دهد که هر روز بلند شویم و به زندگی ادامه دهیم؟ چون مطمئنم که هر کسی در زندگی اش به نوع خود با حوادث دردناک و سختی درست مثل قهرمان این فیلم روبرو شده است."

ساندرا بولاک می گوید:" آدم ممکن است از خودش بپرسد دلیل آن چیست؟ ولی گاهی هیچ چرایی ، هیچ دلیلی و هیچ پاسخی وجود ندارد. بنابراین هر کسی باید این سئوال را به شکلی از خودش بپرسد: چه چیزی به شما انگیزه می دهد که هر روز بلند شوید و به زندگی ادامه دهید؟ و اگر کسی مثل شخصیت من در این فیلم واقعا انگیزه ای نداشته باشد می تواند بلند شود و برای خودش دلیل و انگیزه ای پیدا کند."

هراس برانگیز

فیلم جاذبه حتی قبل از نامزد شدن در بخش بهترین فیلم جوایز اسکار امسال در مجموع نقدهای بسیار خوبی داشت و به گزارش وب سایت " راتن توماتوز" که تمام نقدهای مربوط به هر فیلم سینمایی را جمع آوری و طبقه بندی می کند، جاذبه اولین فیلم سینمایی است که ۹۷ درصد نقد مثبت داشته است.

مجله بریتانیایی تایم آوت آن را دستاوردی بزرگ در تاریخ جلوه های ویژه می داند ولی به گفته ساندرا بولاک "در بخش اعظم این فیلم هنرپیشه ها جلوی هیچی بازی می کردند."

ساندرا بولاک می افزاید:" چون بخش اعظم صحنه های فیلم توسط جلوه های ویژه خلق می شد بازی کردن در فیلم جاذبه در حقیقت یک انزوای طولانی بود. با هیچ آدم دیگری تماس نداشتم و فقط از طریق یک گوشی حرف های کارگردان به من منتقل می شد. ولی من سعی کردم این تنهایی و احساس کلافگی را به نیرویی بدل کنم که بازی من و استفاده از وسائلی را که در فیلم می بینیم طبیعی تر جلوه دهد. کار خیلی سختی بود و به مرور یاد گرفتم که چطور باید بدنم را بدون اینکه با چیزی تماس داشته باشد حرکت بدهم، گو اینکه واقعا به این وسایل وصل هستم."

جورج کلونی می افزاید:" از نظر فشار جسمی، صرف پوشیدن لباس فضانوردی بسیار خسته کننده و ناراحت است. همه این ماجراها کمک می کرد که در ساعت استراحت من و ساندرا خیلی بخندیم. ما مجبور بودیم از سیم ها و طناب های زیادی استفاده کنیم. ولی عجیب ترین قسمت بازی در فیلم این بود که در حالیکه ما تنها سرپا ایستاده بودیم یک دوربین غول پیکر که به اندازه یک کامیون بود دور ما می چرخید و در بعضی از لحظه ها درست مقابل صورت ما قرار می گرفت و ما حتی نباید یک پلک می زدیم، گو اینکه این شئی غول آسا اصلا آنجا نیست."

با وجود همه نقدهای خوب و برنده شدن هفت جایزه از جوایز اسکار امسال، ساندرا بولاک می گوید که برای آلفونسو کوارون و دو بازیگر اصلی فیلم تجربه ساخت جاذبه از هر چیز دیگری مهمتر است.

وی می افزاید: "واقعا ساخت این فیلم کار بسیار دشواری بود. ولی نتیجه کار نشان می دهد که به تمام این زحمت ها می ارزید. فکر نمی کنم ما این فیلم را برای دریافت جایزه ساخته ایم. راستش را بخواهید اصلا نمی دانم که چرا من این همه دردسر را قبول کردم. البته لحظات خوبی هم داشت، به خصوص لطیفه هایی که جورج کلونی در لابلای فیلمبرداری تعریف می کرد."

"مثلا یادم می آید که در آن لحظاتی که با چند طناب و سیم بین زمین و هوا آویزان بودم با خودم فکر می کردم و می گفتم چه شغل عجیبی برای خودت پیدا کردی."