مجسمه‌های تناولی دوباره به موزه امام علی منتقل شد

حق نشر عکس ISNA
Image caption وکیل پرویز تناولی: با آثار ارزشمند آقای تناولی مثل لاشه گوسفند رفتار شد

سرپرست موزه هنرهای معاصر گفته است که مجسمه‌های پرویز تناولی که به امانت در این موزه نگهداری می شده، هفته گذشته به موزه امام علی منتقل شده است.

مجید ملانوروزی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)گفت: "هفته گذشته چند نفر با حکمی که از دادگاه داشتند، ۱۱ مجسمه پرویز تناولی را که در اختیار موزه هنرهای معاصر بود، به موزه امام علی منتقل کردند."

او گفت: "موزه هنرهای معاصر تنها به عنوان حافظ اموال به وظیفه نگه‌داری آثار تناولی عمل کرد و با حکم دادگاه آن‌ها را تحویل داد."

بنابر آخرین حکم دادگاه که برای مشکل تناولی با سازمان فرهنگی هنری شهرداری صادر شد، قرار بود تا زمان حل قضایی این مشکل، مجسمه‌های مورد مناقشه این مجسمه‌ساز پیشکسوت که ۱۱ عدد آن در دست خودش و ۴۶ عدد آن در دست شهرداری قرار داشت، در اختیار حافظ اموال که موزه هنرهای معاصر تهران بود، بماند.

آقای تناولی از انتقال مجسمه‌ها اظهار بی اطلاعی کرده و گفته است که موضوع را از طریق وکیلش پیگیری خواهد کرد.

حق نشر عکس Isna
Image caption پرویز تناولی: اگر مجسمه‌ای وجود نداشت شهرداری ملک را برای تبدیل کردن به موزه در اختیار خود قرار نمی‌داد

در آخرین روزهای سال پیش آقای تناولی اعلام کرد که یازده مجسمه از ۵۷ اثری را که در حدود ۱۰ سال در اختیار شهرداری بوده دو هفته پیش از آن با حکم دادگاه به خانه‌اش منتقل کرده بود، اما روز یکشنبه، ۲۶ اسفند شهرداری تهران دوباره این آثار را با ورود به خانه در اختیار گرفت.

در میان این یازده اثر که از ۹ مجسمه حجمی برنز و دو مجسمه حجمی سرامیک تشکیل شده، آثاری با عنوان دیوارهای ایرانی، نفس هیچ، قفس هیچ و یادبودی برای فرهاد کوهکن وجود داشته است.

در فیلمی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، نشان داده می‌شود که کارگران در حضور پرویز تناولی در حال خارج کردن این آثار از خانه‌اش هستند و هنگام گذاشتن یکی از مجسمه های بر روی کامیون، این مجسمه بر روی زمین می‌افتد.

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در واکنش به اظهارات پرویز تناولی در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که مالکیت این مجسمه‌ها ۱۰ سال پیش طبق قراردادی به شهرداری تهران واگذار شد و متعلق به "بیت المال" است.

هفته گذشته شهاب مرادی، رئیس این سازمان گفته بود: "پرونده این آثار مختومه شده است. آقای تناولی می‌خواست این آثار را پس بگیرد و ما از شکایت ایشان اطلاع نداشتیم تا روزی که جرثقیل به موزه امام علی رفت و مامورین قوه قضاییه همکاران مرا در روز تعطیل می‌خواستند بازداشت کنند که چرا اجازه نمی‌دادند آثار ایشان از آنجا برده شود. ما هم برای این پرونده وکیلی داشتیم و چون خوانده شده بودیم به دادگاه رفتیم که در همان جلسات اولیه پرونده مختومه شد و اعتراضی هم صورت نگرفت."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مجموعه مجسمه های "هیچ" محبویت زیادی در بازارهای خرید و فروش آثار هنری در خارج از ایران دارد

به گفته آقای تناولی، خانه او در سال ۱۳۸۲ با همکاری شهرداری تهران به "موزه پرویز تناولی" تبدیل شد، اما چند ماه بعد، با انتخاب محمود احمدی نژاد به عنوان شهردار تهران، این موزه تعطیل شد.

او می گوید که پس از چند سال توانست خانه اش را با حکم دادگاه از سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران پس بگیرد، اما آثارش در اختیار شهرداری ماند که بخشی از آن در موزه امام علی و بخشی دیگر در انبارهای شهرداری نگهداری می شد.

اما شهرداری تهران گفته بود که این دو قرارداد، (قرارداد واگذاری مجسمه ها و فروش خانه) دو عمل حقوقی جداگانه و بی‌ارتباط با یکدیگر بوده است.

پرویز تناولی از شناخته شده ترین هنرمندان ایرانی در خارج از ایران است که بسیاری از آثار او از جمله مجموعه مجسمه های "هیچ" محبوبیت زیادی در بازارهای خرید و فروش آثار هنری در خارج از ایران دارد.

رکورد فروش یک اثر هنر مدرن ایرانی متعلق به یکی از مجسمه های "هیچ" از پرویز تناولی است که در سال ۱۳۸۷ در حراجی کریستی در دوبی به قیمت بیش از ۲.۵ میلیون دلار فروخته شد.

مطالب مرتبط