شاهکارهای سینمای بریتانیا بر روی تمبر

شرکت پست سلطنتی بریتانیا از تمبرهایی ویژه در ستایش شش فیلم بریتانیایی مهم بعد از جنگ جهانی دوم رونمایی کرد.

شش فیلم منتخب که از سال ۱۹۴۰ تا ۲۰۰۰ ساخته شده‌اند، پس از مشورت با کارشناسان سینمایی، موسسه فیلم بریتانیا و نظرسنجی از مردم انتخاب شدند.

حق نشر عکس PA

دیوید نیون، هنرپیشه مشهور بریتانیایی، یکی از بهترین نقش‌هایش را در فیلم مسئله مرگ و زندگی (۱۹۴۶) (A Matter Of Life And Death) ایفا کرد. این رمانتیک فانتزی است، داستان خلبانی است که پس از بیرون پریدن از هواپیمایش بدون چتر نجات، بین دنیای واقعی و دنیای پس از مرگ سرگردان می‌ماند.

از لحاظ فنی، این فیلم یکی از نوآورترین پروژه های سینمایی در زمان خودش بود. صحنه‌های جهان واقعی فیلم رنگی، و صحنه‌های 'دنیای دیگر' با استفاده از تکنیکی نوآورانه سیاه‌وسفید فیلمبرداری شده بود.

جورج ششم، پادشاه وقت بریتانیا، و شاهدخت الیزابت و شاهدخت مارگارت در اکران ویژه حضور داشتند. مسئله مرگ و زندگی همواره در فهرست‌های بهترین ۲۰ فیلم بریتانیایی حضور پیدا می‌کند.

حق نشر عکس PA

فیلم لورنس عربستان (۱۹۶۲) (Lawrence Of Arabia) هفت اسکار، چهار بفتا و پنج گلدن گلوب برد. پیتر اوتول در پی اجرای یکی از بهترین بازی‌هایش، به یکی از بزرگ‌ترین ستاره‌های سینما تبدیل شد. همچنین، لورنس عربستان در نظر خیلی‌ها شاهکار دیوید لین، کارگردان فیلم است.

در سال ۱۹۹۸، موسسه فیلم آمریکا لورنس عربستان را به عنوان یکی از بهترین پنج فیلم تاریخ سینما انتخاب کرد.

حق نشر عکس PA

۲۰۰۱: ادیسه فضایی (در ایران: راز کیهان) (۲۰۰۱: A Space Odyssey) در سال ۱۹۶۸ به کارگردانی استنلی کوبریک ساخته شد.

این فیلم هنوز هم هواداران زیادی دارد، از نگاه بسیاری از منتقدان بهترین فیلم ژانر علمی - تخیلی است.

استنلی کوبریک که در آمریکا به دنیا آمد در سال‌های آغازین دهه ۶۰ میلادی به بریتانیا آمد و از آن زمان به بعد تمام فیلم‌هایش را با همکاری با استودیوهای بریتانیایی ساخت.

حق نشر عکس PA

ارابه‌های آتش (Chariots of Fire) به کارگردانی هیو هادسون، که برنده چند جایزه اسکار و بفتا نیز شد، داستان دو دونده‌ است که در المپیک ۱۹۲۴ شرکت کردند.

این فیلم همیشه مورد استقبال منتقدان قرار گرفته و بارها به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ورزشی، و یکی از بهترین ۲۰ فیلم بریتانیایی شناخته شده است.

حق نشر عکس PA

رازها و دروغ‌ها (۱۹۹۶) (Secrets & Lies) علاوه بر به دست آوردن دو بفتا، جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم کن را هم برای مایک لی، کارگردان فیلم، به ارمغان آورد. همچنین، برندا بثلین صاحب جایزه بهترین بازیگر شد.

رازها و دروغ‌ها از لحاظ تجاری موفق‌ترین فیلم لی است.

حق نشر عکس PA

مثل بکام کات‌دار سانتر کن (۲۰۰۲) (Bend It Like Beckham starring) یک شبه کیرا نایتلی را به ستاره تبدیل کرد. این فیلم به کارگردانی گوریندر گادا در زمان اکرانش صدرنشین جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های بریتانیا شد.

این فیلم که در کشورهای زیادی به موفقیت اقتصادی زیادی هم دست پیدا کرد، جایزه بهترین فیلم را در جشنواره فیلم های کمدی بریتانیا را به دست آورد.