گودزیلا، بازگشتی به آرواره‌ها و بیگانه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گرت ادواردز و همکاران او برای طراحی چهره گودزیلا مشخصات صورت سگ‌ها و خرس‌ها را مطالعه کرده و عناصری از اصالت چهره عقاب را نیز در آن گنجانده اند

گرت ادواردز کارگردان فیلم گودزیلا گفته است که با وجود بودجه کلان، این فیلم بازگشتی است به سالهای دهه ۷۰ و ۸۰ و دوران قبل از فناوریهای دیجیتال که خود هیولا فقط در صحنه های بسیار کوتاهی از فیلم نشان داده می شود.

او افزود که نحوه پرداخت او از داستان و تهیه فیلم گودزیلا با فیلمهای ترسناک و مهیج آن دوره مثل بیگانه به کارگردانی ریدلی اسکات، آرواره ها (کوسه) و برخورد نزدیک از نوع سوم هر دو به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و شباهت زیادی خواهد داشت و مملو از صحنه هایی است که انتظار و اضطراب را در بیننده برمی انگیزد.

گرت ادواردز گفت: "چون ریدلی اسکات و اسپیلبرگ نمی توانستند به طور مداوم جانور یا مخلوق ترسناک داستان را نشان دهند در نیمه اول فیلم فقط در تک لحظه هایی این موجودات ظاهر می شدند و همین باعث می شد که در بیننده حس انتظاری همراه با هراس ایجاد شود. من دلم برای این سبک از داستان گویی تنگ شده است."

گودزیلا با بودجه ای ۱۶۰ میلیون دلاری و بازیگرانی همچون برایان کرانستون، آرون تیلر- جانسون، الیزابت اولسن، سلی هاوکینز و ژولیت بینوش تاکنون با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو بوده است.

مجله سینمایی ورایتی نوشته است: "تمرکز بیش از حد فیلم روی شخصیت های انسانی داستان فرصت چندانی برای نشان دادن خود هیولا باقی نگذاشته است."

روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت نوشت: "در این فیلم جدید اینطور به نظر می رسد که خود گودزیلا از فیلمهای ارزان قیمت ری هریهاوزن به عاریه گرفته شده و صحنه های مربوط به هیولا در حیاط یکی از همسایه ها فیملبرداری شده اند."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption برایان کرانستون و آرون تیلر- جانسون نقش یک پدر و پسر را بازی می کنند که با هم رابطه ای ندارند و زندگی آنها تحت تاثیر مصائب داستان قرار می گیرد

روزنامه دیلی تلگراف آن را به عنوان "یک فیلم پر فروش و موفق فصل تابستان" توصیف کرده که "نه تنها هیجان انگیز و ترسناک است بلکه این هراس را با چنان نیرویی منتقل می کند که تماشاچی می خواهد از ته دل و در کمال رضایت جیع بکشد."

فیلم اصلی گودزیلا محصول سال ۱۹۵۴ ژاپن، در حقیقت استعاره ای بود برای نشان دادن ویرانی و مصائب ناشی از بمباران هسته ای هیروشیما و ناکازاکی توسط آمریکا در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم و بعد هم انجام آزمایش هسته ای سال ۱۹۵۴ که در آبهای اقیانوس آرام انجام شد.

درآن فیلم هنرپیشه ای که لباسی شبیه به پوست خزندگان را به تن داشت نقش گودزیلا را بازی می کرد و با لگد کوب کردن یک ماکت کوچک از ساختمانهای شهر توکیو ساکنان این شهر را مرعوب می کرد.

کارگردان چند کاره

در سال ۱۹۹۸ نیز فیلم دیگری از روی داستان گودزیلا به کارگردانی رولند امریچ و بازی میتو برودریک ساخته شد که نقدهای بسیار منفی داشت. فیلم امسال به کارگردانی گرت ادواردز در حقیقت در شصتمین سال تولید اولین فیلم گودزیلا به بازار می آید و مسلما او تحت فشار بوده تا اینبار محصولی شایسته و در خور ارائه دهد.

گرت ادواردز ۳۸ ساله و متخصص جلوه های ویژه است. اولین فیلم او به نام هیولاها که با بودجه ای ۵۰۰ هزار پوندی ساخته شد و او آن را در منزل خودش در شهر لندن تدوین کرده بود، در سال ۲۰۱۰ توجه منتقدان را به خود جلب کرد. همین موفقیت فیلم اولش باعث شد که او را برای کارگردانی فیلم جدید گودزیلا انتخاب کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آرون تیلر جانسون نقش یک ستوان ارتش را بازی می کند که برای بازگشت نزد همسرش با بازی الیزابت اولسن و پسرش باید سخت بجنگد

گرت ادواردز در مراسم جوایز سینمای مستقل بریتانیا در سال ۲۰۱۱ به خاطر فیلم هیولاها جایزه بهترین کارگردان را گرفت. او هم کارگردان و هم نویسنده فیلمنامه و هم مدیریت جلوه های ویژه این فیلم را خود شخصا برعهده داشت.

سه سال پس از آن تاریخ و با در اختیار داشتن بودجه ای ۱۶۰ میلیون میلیون دلاری، گرت ادواردز می گوید هدفش این بود که فقط یک صحنه از خود هیولا را با جلوه های ویژه فیلمبرداری کند و در نهایت "حتی چند دقیقه فیلمبرداری اضافی از خود گودزیلا نداشتیم"

او می افزاید: "اما مهمترین موضوع این بود که در تولید این فیلم من با بهترین بهترین ها همکاری می کردم. مدیر جلوه های ویژه فیلم جیم ریجیل است که جلوه های ویژه فیلم ارباب حلقه ها را انجام داده و همینطور جان دیکسترا که جلوه های ویژه اولین فیلم جنگ ستارگان را انجام داده است."

گرت ادواردز ضمن اذعان به این نکته که ساختن فیلم گودزیلا دشوارترین کاری بوده که او تاکنون انجام داده می گوید: "کار کردن با کسانی که برای من مثل قهرمان و الگو هستند و سپردن این نوزاد به دست کسانی که به خوبی می توانند از آن نگهداری کنند البته خیلی دشوار نبود."

گرت ادواردز برای خلق حرکات گودزیلا روی پرده سینما از بازیگری اندی سریکس استفاده کرده که در کارهای قبلی خود نقش موجودات دیجیتالی مثل گولوم در ارباب حلقه ها و یا نقش کینگ کنگ را ایفا کرده است.

این کارگردان بریتانیایی می گوید که اندی سریکس در شکل دادن به عناصر عاطفی این شخصیت و خلق حالات چهره گودزیلا نقش بسیار مهمی داشت. او و گروه همکارانش برای شکل دادن به حالت نهایی چهره و سر گودزیلا مشخصات صورت سگ ها و خرسها را بررسی کردند و در ترکیب نهایی چهره گودزیلا به گفته خودش "اصالت صورت عقاب" را نیز گنجانده اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کیت واتانیب و سلی هاوکینز نقش دانشمندانی را بازی می کنند که می خواهند از نابود کردن گودزیلا توسط ارتش جلوگیری کنند

از جمله شخصت های انسانی در این فیلم برایان کرانستون نقش یک دانشمند هسته ای و افشاگر را بازی می کند. برایان کرانستون که به خاطر بازی در نقش والتر وایت در مجموعه تلویزیونی بد شدن (Breaking Bad) جوایز امی و گلدن گلوب در بخش مجموعه های تلویزیونی را برده است، گفت با توجه به اینکه بازی های بعدی او را با بازی در این مجموعه تلویزیونی موفق مقایسه خواهند کرد به دنبال ایفای نقشی است که از نظر فیلمنامه و متن کیفیت بسیار بالایی داشته باشد.

گودزیلا با موفقیت در گیشه برای بازیگری برایان کرانستون نیز می تواند یک موفقیت بزرگ باشد. او گفت که مضمون عاطفی فیلم و تمرکز آن روی خانواده و روابط انسانها برای او جالب بوده است.

برایان کرانستون افزود: "وقتی که پیشنهاد بازی در گودزیلا اولین بار مطرح شد من با خودم گفتم احتمالا نباید در یک چنین فیلمی بازی کنم ولی مدیر برنامه هایم اصرار کرد که فیلمنامه را بخوانم چون به نظر او کاملا متفاوت بود. وقتی داستان را خواندم دیدم خیلی جالب است. و البته این نکته هم مهم بود که یک فیلم هیولایی است. من اینطور فیلمها را دوست دارم و گودزیلا همیشه هیولای مورد علاقه من بوده. و بالاخره هر از چند گاه یکبار با بازی در یک نقش متفاوت باید مردم را متعجب کرد."

آرون تیلر- جانسون نقش پسر او را بازی می کند که یک ستوان ارتش است و در این فیلم می کوشد بر مشکلات فایق آمده و به سوی خانواده خود بازگردد.

او نیز به جنبه های عاطفی گودزیلا و تمرکز آن روی روابط افراد اشاره کرده و می گوید: "این موضوع را که شخصیت من یک پدر و یک همسر بود خیلی دوست داشتم. چون سرنوشت شخصیتی که من نقش او را بازی می کنم یک مبارزه جدی برای بقا خودش و بازگشت نزد خانواده است."

تماشاچیان حرف آخر را می زنند

الیزابت اولسن نیز که نقش همسر تیلر جانسون را بازی می کند می گوید که در گودزیلا از ایفای نقش یک مادر که در زمان وقوع اتفاقات ترسناک باید مقاوم باشد و از فرزند خود مواظبت کند، لذت برده است.

برایان کرانستون می گوید: "در نهایت این تماشاچیان و مردم هستند که یک فیلم سینمایی و یا یک مجموعه تلویزیونی را به یک اثر ماندار بدل می کنند. اینکه فیلم جدید گودزیلا در گذر زمان می تواند به یک اثر ماندگار بدل شود و یا نه، کاملا به نظر مردم و تماشاچیان بستگی دارد."

اکران فیلم گودزیلا از روز ۱۵ مه در سینماهای بریتانیا آغاز شده است.