اهدای جایزه ادبی گلشیری متوقف شد

هوشنگ گلشیری
توضیح تصویر،

سایت بنیاد گلشیری از سال ۸۹ فیلتر شده است

بنیاد ادبی گلشیری اعلام کرده است که پس از برگزاری ۱۳ دوره جایزه ادبی گلشیری به این نتیجه رسیده که بهتر است اهدای این جایزه را متوقف کند.

این بنیاد که در سال ۱۳۷۹ و پس از مرگ هوشنگ گلشیری، نویسنده سرشناس ایرانی با کوشش فرزانه طاهری، مترجم و همسر او، و تعدادی از شاگردانش راه انداخته شد، هر سال آثار برتر در حوزه های مختلف ادبیات داستانی را انتخاب می کرد و به نویسندگانشان جایزه می داد.

در بیانیه ای که در سایت رسمی بنیاد گلشیری منتشر شده، آمده است: "به این نتیجه رسیده‌ایم که بهتر است در وضع کنونی آن نیرو و منابع اندکی را که برای بنیاد گلشیری باقی مانده وقف بخشی دیگر از هدف‌های مندرج در اساسنامه بنیاد کنیم که به دلیل مشغله نفس‌گیر جایزه تا حدی مغفول مانده است... قصد داریم آرشیو مربوط به گلشیری را کامل کنیم."

جایزه ادبی گلشیری که یکی از معتبرترین جایزه های ادبی و مستقل ایران به شمار می رفت، در سال های گذشته با محدودیت های گوناگونی در انتخاب برنده و نیز برگزاری مراسم اهدای جوایز روبه رو بود.

اردیبهشت امسال مراسم سیزدهمین دوره این جایزه در خانه فرزانه طاهری و هوشنگ گلشیری برگزار شد. خانم طاهری درباره برگزاری این مراسم در خانه‌اش گفته بود: "پس از آنکه از جاهای مختلف برای برگزاری مراسم عمومی این جایزه جواب رد شنیدیم تصمیم گرفتیم این مراسم به همین صورت و به شکل خصوصی‌تر برگزار شود."

در سال ۸۷ و در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، بنیاد هوشنگ گلشیری اعلام کرده بود به دلیل سانسور گسترده کتاب های ادبیات داستانی و کمبود کتاب دارای ارزش بررسی در آن سال هیئت داوران هیچ یک از آثار معرفی شده در سه بخش مجموعه داستان، مجموعه داستان اول و رمان اول را حائز شرایط دریافت جایزه هوشنگ گلشیری ندانسته است.

این بنیاد همچنین اعلام کرده بود که این جایزه از این پس به صورت دو سالانه به برندگان اعطا می شود؛ با این حال کمیته دوره یازدهم تصمیم گرفت جریان برگزاری این مناسبت فرهنگی را به روال سابق بازگردد و بار دیگر آن را سالانه کند.

نشریه مجازی ادبی

راه اندازی بخش نقد و نظر در وبسایت از دیگر امیدواری های گردانندگان این بنیاد ذکر شده است. گردانندگان این بنیاد اظهار امیدواری کرده اند که این بخش "چیزی به فضای مجازی در حوزه داستان‌نویسی اضافه کند" و " آن قدر گسترش و عمق بیابد تا بتوان بر آن نام نشریه ادبی گذاشت."

وب سایت بنیاد گلشیری که از سال ۸۹ فیلتر شده است، علاوه بر زندگینامه، کتابشناسی و مجموعه ای از دستنوشته ها و کلیپ های صوتی و تصویری مربوط به آقای گلشیری، اخبار مربوط به فعالیت های این بنیاد را نیز منتشر می کند.

هوشنگ گلشیری از جمله نویسندگانی است که چاپ کتاب هایش در بیشتر سال های حکومت جمهوری اسلامی ممنوع بوده است.

کتاب های آقای گلشیری تا پیش از درگذشت او در سال ۱۳۷۹ ممنوع الچاپ بودند، اما بعد از فوتش و در دولت محمد خاتمی بیشتر کتاب های او مجوز انتشار گرفتند.

اما با روی کار آمدن محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴، مجوز چاپ هیچ کدام از آثار داستانی هوشنگ گلشیری تمدید نشد و چاپ آنها ممنوع ماند.

بیشتر بخوانید: یادی از هوشنگ گلشیری