دستمزد یک میلیون دلاری بازیگران سریال تئوری بیگ‌بنگ

  • مارک سویج
  • گزارشگر هنری٬ بی‌بی‌سی
در سال ۲۰۰۷ که اولین فصل از این مجموعه تولید می شد دستمزد بازیگران اصلی آن برای قمست حدود ۶۰ هزار دلار بود

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

در سال ۲۰۰۷ که اولین فصل از این مجموعه تولید می شد دستمزد بازیگران اصلی آن برای قمست حدود ۶۰ هزار دلار بود

بازیگران اصلی مجموعه تلویزیونی پر طرفدار تئوری بیگ‌بنگ پس از یک اعتصاب کوتاه هنگام تولید اولین قسمت از فصل جدید این سریال، توانستند دستمزد خود را سه برابر افزایش بدهند و از این پس برای بازی در هر قسمت یک میلیون دلار دریافت کنند.

چاک لوره خالق این مجموعه در مصاحبه ای گفت: "آنها لیاقت این دستمزد را دارند. بازیگران بسیار خوبی هستند و اکنون دوران موفقیت آنهاست. به نظر من همه باید موفق، شاد و ثروتمند باشند."

شکی نیست که این بازیگران همه ثروتمند خواهند شد. تولید این مجموعه تلویزیونی حداقل تا سال ۲۰۱۷ ادامه خواهد یافت. براساس توافق جدید هر یک از سه بازیگر اصلی این مجموعه یعنی جیم پارسونز (بازیگر نقش شلدون) جای گالکی (بازیگر نقش لئونارد) و کالی کوکو ( بازیگر نقش پنی) طی سه فصل آینده از تولید این سریال هر یک بیش از ۷۰ میلیون دلار دستمزد خواهند گرفت.

مائیام بیالیک (بازیگر نقش ایمی) و ملیسا راوچ (بازیگر نقش برنادت) نیز توانسته اند دستمزد خود را با درصد کمتری افزایش دهند. قرار است دو بازیگر دیگر این مجموعه نیز یعنی سایمون هلبرگ (بازیگر نقش هوارد) و کونال نایار (بازیگر نقش دکتر کوتراپالی) به زودی قرار داد جدیدی امضا کنند.

مسلما تحت تاثیر افزایش چشمگیر دستمزد بازیگران هزینه تولید این مجموعه از گذشته بسیار بیشتر خواهد شد.

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

جیم پارسونز (راست)‌بازیگر نقش شلدون: همه می توانند بدون قرار قبلی هر هفته از تماشای سریال ما لذت ببرند

شبکه تلویزیونی سی بی اس٬ تولید کننده این مجموعه برای تولید هر قسمت بدون در نظر گرفتن دستمزد بازیگران حدود چهار میلیون دلار هزینه می کند که در نوع خود بسیار زیاد است. اما بازیگران این مجموعه می دانستند که در صورت اعتصاب حتما به موفقیت خواهند رسید.

ماجراهای این مجموعه کمدی مربوط به زندگی چهار مرد جوان و دست و پاچلفتی و زن جوانی است که رفتار عجیب آنها را تحمل می کند. این سریال در سالهای اخیر تمام رکوردهای مجموعه های تلویزیونی آمریکا را شکسته و در سال گذشته هر قسمت آن به طور متوسط بیش از ۲۱ میلیون بیننده را به خود جلب کرده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

این مجموعه با فاصله بسیار زیادی از مجموعه های مشابه و رقیب موفق تر و پردرآمدتر بوده است. به عنوان نمونه سریال خانواده مدرن که از نظر میزان تماشاچی در مقام دوم قرار دارد، طی سال گذشته حدود ۱۴ میلیون تماشاگر داشت.

نکته مهم دیگر این است که مجموعه تلویزیونی تئوری بیگ‌بنگ در میان تماشاچیان جوان هواداران فراوانی دارد. گذشته از برنامه های ورزشی، این مجموعه طی سال گذشته در بین گروه سنی ۱۲ تا ۱۷ سال و گروه سنی ۱۸ تا ۳۴ سال پرطرفدارترین برنامه تلویزیونی بوده و از نظر تبلیغات تجاری درآمد هنگفتی دارد.

توبی ایرل منتقد برنامه‌های تلویزیونی می گوید: "قرارداد جدید برای دستمزد این بازیگران براساس مطالعه دقیق از ظرفیت های بالقوه این مجموعه تلویزیونی در جلب تماشاچی بیشتر تنظیم شده است."

او می افزاید: "شاید در کوتاه مدت هزینه تولید این مجموعه افزایش یابد ولی اگر میزان درآمد تبلیغاتی، فروش آن به کشورهای دیگر و درآمدهای جانبی آن را در نظر بگیریم مسلما تمام این هزینه ها جبران خواهند شد. در یک دوره طولانی تر هزینه افزایش دستمزد بازیگران در برابر درآمد و سود این سریال رقم ناچیزی خواهد بود."

پولساز و موفق

افزایش دستمزد بازیگران اصلی این مجموعه را با اقدام مشابه بازیگران سریال تلویزیونی دوستان (Friends) مقایسه کرده اند. در سال ۲۰۰۲ و به هنگام تولید آخرین فصل از مجموعه دوستان، بازیگران آن در نتیجه اعتصاب مشترک و مذاکره با تهیه کنندگان توانستند دستمزد خود برای بازی در هر قسمت را به یک میلیون دلار افزایش دهند که با در نظر گرفتن ارزش امروزی پول حدود یک میلیون و ۴۶۰ هزار دلار می شود.

این افزایش دستمزد هزینه بسیار زیادی را به شبکه تلویزیونی ان بی سی تحمیل کرد و با وجود درآمد هنگفت آن از محل آگهی های تجاری این شبکه در ابتدای کار متحمل ضرر شد.

تولید کنندگان مجموعه تلویزیونی دوستان درآن زمان این ضرر را تقبل کردند چون مطمئن بودند که از محل درآمد قسمت های بعدی این هزینه های اضافی را جبران خواهند کرد.

در سال ۲۰۰۴ زمانی که پخش سریال تلویزیونی دوستان متوقف شد، تیم بروکس منتقد تلویزیون در مصاحبه ای با روزنامه لس آنجلس تایمز گفت: "همیشه نمی توان مبلغ زیادی را برای یک سریال تلویزیونی موفق هزینه کرد، هر چند شبکه های تلویزیون این موضوع را به صراحت به تهیه کنندگان نمی گویند. به عنوان مثال یک زمانی سریال تلویزیونی خانه کوچک آنقدر موفق بود که هزینه تمام برنامه های روزانه شبکه ان بی سی را تامین می کرد. بنابراین یک مجموعه تلویزیونی گاهی اوقات می تواند در خرج و دخل شبکه های تلویزیونی نقش مهمی داشته باشد."

سریالهای موفق حتی پس از پایان دوره پخش اول و پیوستن بازیگران اصلی آن به برنامه تلویزیونی دیگر، پولساز باقی می مانند. معمولا پس از پخش ۸۰ تا ۱۰۰ قسمت از یک سریال تلویزیونی حق پخش آن به طور همزمان به شبکه های تلویزیونی کوچکتر و یا شبکه های کابلی فروخته می شود.

توبی ایرل منتقد تلویزیون می گوید: "مجموعه تلویزیونی ساینفیلد یک مثال برجسته از این شرایط بود که سالها پس از توقف تولید آن از محل بازپخش در کانالهای تلویزیونی دیگر حدود سه میلیارد دلار درآمد داشت. لری دیوید و جی ساینفیلد خالقان این مجموعه هرکدام از محل بازپخش آن حدود ۴۰۰ میلیون دلار درآمد داشتند."

مجموعه تلویزیونی تئوری بیگ‌بنگ در سال ۲۰۱۱ به این مرحله رسید و اکنون از نظر بازپخش همزمان در کانالهای مختلف موفق ترین مجموعه تلویزیونی درآمریکاست. علاوه بر این بازپخش فصل های قدیمی این مجموعه باعث شده که تعداد تماشاچیان قسمتهای جدید آن حدود ۲۰ درصد افزایش یابد.

راز موفقیت

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

دوستان برای یک دهه از موفق‌ترین برنامه‌های تلویزیون بود

اما چرا مجموعه تلویزیونی تئوری بیگ‌بنگ توانسته تا این حد موفق شود؟

اگر به جوایز امی که مخصوص تولیدات تلویزیونی است نگاه کنیم می بینیم که این سریال موفقیت مشابهی نداشته و در بخش سریال های کمدی این جوایز همواره در مقام دوم قرار گرفته است.

برخلاف سریالهایی که در جوایز امی سالهای اخیر موفقیت کسب کرده اند، مجموعه تئوری بیگ‌بنگ ساختاری سنتی دارد، در محیط استودیو ضبط می شود، دوربین های متعدد از زوایای مختلف صحنه را نشان می دهند و صدای ضبط شده خنده در لحظات جالب داستان پخش می شود.

ساختار و ماجراهای این مجموعه چندین عنصر آشنا دارد، از جمله شک و تردید همیشگی در مورد اینکه آیا رابطه دو شخصیت اصلی داستان یعنی پنی و لئونارد به عشق منجر خواهد شد و یا نه و این روی رابطه شلدون و لئونارد که هم خانه هستند چه تاثیر خواهد گذاشت؟

کن لوین از نویسندگان سریال‌های تلویزیونی موفقی مثل مش و چیرز می گوید بخش اعظم جذابیت و موفقیت یک سریال کمدی به کیفیت داستان نویسی آن بستگی دارد. او در وبلاگ خود نوشت:"سریال تئوری بیگ‌بنگ واقعا خنده دار است، جوک های فراوانی دارد که همه بامزه هستند."

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

سایمون هلبرگ٬ بازیگر نقش هوارد (چپ) هنوز در مورد دستمزد خود مشغول مذاکره است

او در ادامه می افزاید که راز موفقیت کار و تلاش زیاد است."برنامه هایی مثل تئوری بیگ‌بنگ فیلمنامه را به یک یا دو نویسنده نمی سپارند. تمام گروه نویسندگان دور میز جمع شده و به طور مشترک روی پیش نویس داستان و لطیفه های آن کار می کنند."

اما نظر توبی ایرل در مورد موفقیت این مجموعه تلویزیونی چندان مثبت نیست او می گوید:" مضامین طنز این مجموعه خیلی ملایم اند و انتقاد نیش‌داری در آن دیده نمی شود. نکته جالب در مورد آن این است که در ظاهر روش زندگی افراد به اصطلاح دست و پا چلفتی را پذیرفته ولی در واقع روحیات آنها را به تمسخر می گیرد. این نوع طنز در عین حال که برای اکثریت تماشاچی ها برخورنده نیست می تواند سرگرم کننده و جالب باشد. ولی در مجموع به نظر من طنز هوشمندانه و عمیقی ندارد."

با وجود تمام جوک های مربوط به اجرام فضایی و اشارات عجیب به جزییات فیلم جنگ ستارگان در مکالمات شخصیت ها به نظر می رسد که این سریال برای بسیاری از بینندگان آمریکایی جالب و آشنا است.

جیم پارسونز بازیگر نقش شلدون در این مجموع تلویزیونی اخیرا در مصاحبه ای با مجله نیویورک تایمز گفت:"در حال حاضر هیچ برنامه تلویزیونی دیگری وجود ندارد که بتواند با سریال تئوری بیگ‌بنگ رقابت کند. بینندگان امروزه انتخاب های زیادی دارند و کسی آنها را مجبور نمی کند که سریال ما را تماشا کنند. هر کس که بخواهد و بدون اینکه مجبور باشد قرار ملاقاتی بگذارد می تواند هر هفته از سریال ما لذت ببرد."