اپل: دسترسی به تصاویر برهنه ستارگان به دلیل ضعف امنیتی نبوده است

حق نشر عکس AP
Image caption ریانا٬ خواننده اهل باربادوس از جمله ستارگانی است که به تصاویر خصوصی‌اش دسترسی پیدا شده

کمپانی اپل تائید کرده است که حساب کاربری چند چهره سرشناس که تصاویر برهنه و خصوصی‌شان منتشر شده٬ هک شده بود. اما این شرکت می‌گوید که امکان دسترسی شخص ثالث به این حساب‌ها٬ به دلیل ضعف در سیستم امنیتی اپل نبوده است.

اپل در بیانیه‌ای می‌گوید متخلفان با به دست آوردن رمز عبور و مشخصات کاربران توانسته اند به حساب آن‌ها و تصاویرشان دسترسی پیدا کنند.

این بیانیه در پی انتشار تصاویر برهنه و خصوصی بیش از ۲۰ شخصیت سرشناس، از جمله جنیفر لارنس، بازیگر آمریکایی در چند وبسایت٬ منتشر شده است.

این احتمال می‌رفت که سارقان اینترنتی با سوءاستفاده از ضعف امنیتی در نرم‌افزارهای ردیاب آیفون که اجازه می‌دهد به صورت نامحدود رمز عبورهای مختلف وارد شود٬ به تصاویر دست یافته اند.

حق نشر عکس AP
Image caption کیم کارداشیان از جمله کسانی است که تصاویر خصوصی‌اش به فضای عمومی درز پیدا کرده است

اما اپل این ادعا را رده کرده است و گفته است که حریم خصوصی و امنیت کاربرانش مهمترین موضوع برای این شرکت است به همین دلیل پس از انتشار این تصاویر بلافاصله تحقیقات خود را آغاز کرده است.

در بیانیه اپل آمده است: "پس از بیش از ۴۰ ساعت تحقیق٬ متوجه شدیم که به حساب کاربری چند سلبریتی با دست یافتن به رمز عبور٬ نام کاربری و پرسش امنیتی آنها حمله شده است."

اپل افزود که در هیچکدام از موارد دسترسی به داده‌ها به دلیل ایراد در سیستم امنیتی سرویس‌هایی مانند iCloud (بایگانی اینترنتی اپل) و Find my iPhone (ردیاب آیفون) نبوده است.

با بالا گرفتن جنجال انتشار این تصاویر روز گذشته پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) گفت که تحقیقات خود را برای شناسایی عاملان انتشار این تصاویر آغاز کرده است.

گفته شده بخش عمده‌ای از این تصاویر با هک شدن تلفن‌های همراه چهره‌های سرشناس و دسترسی به حساب‌های بایگانی اینترنتی‌شان به دست آمده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption تیم حقوقی جنیفر لارنس گفته است که علیه هکرها اقدام قانونی خواهد کرد

کارشناسان امنیت اینترنت همواره در خصوص سرویس‌های بایگانی اینترنتی هشدار داده اند و گفته اند که این سرویس‌ها از امنیت بالایی برخوردار نیستند.

کن وستین، کارشناس امنیت در شرکت نرم‌افزاری تایپ‌وایر گفت: "برای سلبریتی‌ها و همینطور عموم مردم بسیار مهم است که به یاد داشته باشند که عکس‌ها و داده‌هایی که بر روی دستگاهی نگه‌داری می‌شوند، فقط در محدوده آن دستگاه باقی نخواهند ماند."

"اگرچه بسیاری از سرویس‌های بایگانی اینترنتی هنگام انتقال داده‌ها از دستگاه به این سرویس‌ها و بالعکس، داده‌ها را کدگذاری می‌کنند، اما به این معنی نیست که این داده‌ها هنگامی که بر روی دستگاه هستند هم ایمن هستند."

عده ای از ستاره‌ها اصالت این‌ عکس‌ها را که ظاهرا توسط هکرها منتشر شده، رد کرده اند و عده‌ای دیگر تائید کرده اند.

بیشتر افراد این فهرست را بازیگران و چهره‌های سرشناس زن از جمله کسانی چون ریانا، کیت آپتون، سلینا گومز و کیم کارداشیان تشکیل می‌دهند.

فهرست کسانی که عکس‌های خصوصی‌شان هک و در فضای عمومی منتشر شده نام‌های زیادی را در بر دارد و همچنان نام‌های دیگری به این فهرست افزوده می‌شود.

مطالب مرتبط