برای نخستین بار جشن سینما همزمان در شهرهای مختلف ایران برگزار می‌شود

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جوایز برگزیدگان این دوره در روز ۲۱ شهریور اهدا خواهد شد

مازیار میری، کارگردان سینما و مدیر اجرایی جشن سینمای ایران گفت که شانزدهمین دوره این جشن برای نخستین بار به طور همزمان در تهران و چند شهر دیگر ایران برگزار می شود.

به گفته آقای میری روز جمعه ۲۱ شهریور ماه راس ساعت ۵ بعد از ظهر در ۱۰ سینمای ایران برگزار خواهد شد.

او گفت: "سینماهای برگزار کننده در تهران پردیس‌های آزادی، ملت، کورش و زندگی و سینمای فرهنگ و در شهرهای مشهد (سینما هویزه)، اصفهان (سینما سپاهان)، شیراز (سینما سعدی)، اهواز (سینما اکسین) و قزوین (سینما بهمن) است."

قرار است حسین پاکدل، از مجریان و مدیران سابق صدا و سیما اجرای این مراسم را بر عهده داشته باشد.

در آخرین دوره جشنواره فیلم فجر که در زمستان گذشته برگزار شد، قرار بود او اجرای مراسم اختتامیه را بر عهده گیرد اما کمی مانده به آغاز مراسم به او گفته شده اجازه ندارد مجری مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر باشد.

مازیار میری همچنین گفت که برای اهالی سینما سالن برج میلاد پذیرای حضور اعضای جامعه اصناف سینمایی خواهد بود.

امسال فیلم سینمایی ملکه ساخته محمدعلی باشه آهنگر با نامزد شدن در یازده بخش در صدر جدول نامزدهای این دوره جوایز جشن خانه سینما قرار گرفت.

پس از این فیلم٬ پذیرایی ساده به کارگردانی مانی حقیقی با هفت نامزدی در رده دوم جا گرفت.

امسال انجمن‌های زیرمجموعه خانه سینما که بزرگترین نهاد صنفی سینماگران در ایران است٬ نامزدهای خود را از میان ۱۰۹ فیلم ایرانی انتخاب کردند.

نامزدهای این جشن که در بیست رشته به رقابت می‌پردازند توسط نمایندگان دوازده انجمن صنفی خانه سینما انتخاب شده اند.

فهرست کامل نامزدهای جشن شانزدهم

شیوه داوری این گونه است که هر صنف حداقل یازده نفر را به عنوان هیئت داوران رشته خود معرفی می‌کند.

داوران همه فیلم‌های سال را که در سالن نمایش خانه سینما برای آنان به نمایش گذاشته می‌شود، تماشا می‌کنند و داوران هر صنف پنج فیلم را به عنوان نامزدهای رشته تخصصی خود معرفی می‌کنند. در مرحله بعد آنان از میان این پنج نامزد برنده نهایی را تعیین می‌کنند.

ضیافت اصناف

حق نشر عکس sd

جشن خانه سینما در کنار جشنواره فیلم فجر بزرگترین و مهمترین جشنواره سینمایی سال در ایران به حساب می آید. اما برگزاری این جشن در سال‌های آخر دولت محمود احمدی نژاد با مشکلاتی همراه بود.

در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و آغاز کار جواد شمقدری در معاونت سینمایی وزارت ارشاد، فعالیت خانه سینما با مشکل روبرو شد و در نهایت وزارت ارشاد با این استدلال که اساسنامه خانه سینما تغییر کرده و بر اساس آن این نهاد به "جایگاه حقوقی وزارت ارشاد در مناسباتش تن نمی دهد"، از خانه سینما شکایت کرد.

نهایتا پس از ماه ها درگیری میان خانه سینما و وزارت ارشاد، محمد حسینی وزیر ارشاد وقت در دی ماه ۱۳۹۰ دستور انحلال خانه سینما را داد چرا که فعالیت‌هایش را "فاقد وجاهت قانونی" دانست.

انحلال خانه سینما با پایه گذاری سازمان سینمایی، به ریاست جواد شمقدری و شورای عالی سینما به ریاست محمود احمدی نژاد همراه بود که موجب تغییرات ساختاری در بخش اداری سینمای ایران شد.

بعد از حدود یک سال و نیم، محمود احمدی نژاد وعده بازگشایی خانه سینما را داد اما اختلاف او با سازمان سینمایی تا آخر دوران ریاست جمهوری‌اش ادامه پیدا کرد و خانه سینما باز نشد.

خانه سینما نهایتا پس از انتقال دولت به حسن روحانی و انتصاب مدیران جدید سینمایی در شهریور ۱۳۹۲ بازگشایی شد.

مطالب مرتبط