داعش روح میلیون ها نفر را 'می‌دزدد'

  • سام فرزانه
  • بی‌بی‌سی
توضیح تصویر،

جان کری در موزه متروپولیتن

"داعش جان آدم ها را می گیرد؟ بله. اما آنها روح و هویت میلیون‌ها نفر را هم می‌دزدند."

این جمله جان کری، وزیر خارجه آمریکا، شاید گویاترین دلیل برای تلاش سازمان های بین المللی و کشورهایی باشد که برای نجات میراث فرهنگی سوریه و عراق دست به کار شده اند.

آقای کری این سخنان را در موزه متروپولیتن شهر نیویورک بیان کرد. جایی که از روز سه‌شنبه ۲۲ سپتامبر میزبان نمایشگاهی از آثار به جا مانده از دوره آشوریها در سوریه و عراق کنونی و منطقه ایبریا است که امروز به نام اسپانیا شناخته می شود.

اشیایی که در این نمایشگاه دیده می‌شوند از موزه های مختلف جمع آوری شده اند. آثاری ریز و درشت که نمایانگر تمدن‌های شکوهمند گذشته هستند.

زیبایی قطعات این نمایشگاه حیرت به چشم تماشاگران می آورد و همزمان آهی بر لبانشان می‌نشاند که چطور محوطه های باستانی سوریه درحال نابودی‌اند.

'مالیات در ازای حفاری'

پیش از وزیر خارجه آمریکا در مراسم افتتاحیه نمایشگاه، مایکل دنتی، استاد شرق شناسی در دانشگاه بوستون درباره خرابی‌های به بار آمده بر اثر جنگ در سوریه سخن گفت.

آقای دنتی در طول سخنرانی خود عکس‌های مناطق باستانی در سوریه را قبل و بعد از جنگ داخلی سه ساله در این کشور نشان داد.

مسجدی سرپا در یک عکس، در عکس بعدی تنها مخروبه‌ای بود.

بیژن روحانی، معاون کمیته علمی آمادگی در برابر حوادث در سازمان جهانی ایکوموس، می‌گوید طولانی شدن جنگ داخلی در سوریه و گستردگی آن باعث شده حفاظت از آثار باستانی این منطقه سخت‌تر شود.

ایکوموس، شورای بین المللی بناها و اماکن تاریخی است.

به گفته او تنها تیر و تفنگ نیست که بلای جان محوطه‌های باستانی سوریه شده است.

"حفاری قاچاق" یا "غارت محوطه‌های باستانی"، به عقیده آقای روحانی بیشترین اثر مخرب را بر این مناطق داشته است.

او با استناد به گزارش‌هایی که از داخل سوریه به بیرون آمده می‌گوید که گروه "دولت اسلامی" به افراد محلی "اجازه حفاری می دهد و در ازای آن مالیات اسلامی دریافت می کند."

"دولت اسلامی" نام گروهی است که کنترل بخش‌هایی از سوریه و عراق را در دست گرفته و از جانب بسیاری به خشونت افراطی متهم شده است.

ممنوعیت خرید و فروش عتیقه‌های سوریه

الیزابت دوگال، نماینده آمریکا در شورای بین‌المللی موزه‌ها، در سخنرانی خود در موزه متروپلیتن گفت که موزه‌های دنیا از خرید آثار قاچاق شده از سوریه منع شده اند.

مشکل اصلی به گفته خانم دوگال موزه‌ها نیستند. بلکه مجموعه داران خصوصی هستند که برای این آثار پول می‌پردازند.

او هشدار داد که اگر زود اقدام نشود، اشیا عتیقه سوریه وارد بازارهای غیرقانونی می شوند.

ایرینا بوکوا، مدیرکل یونسکو، در سخنرانی خود در این مراسم گفت: "حفظ گذشته سوریه و عراق برای حفظ آینده همه ما مهم است."

خانم بوکوا همچنین از برنامه های یونسکو برای حفاظت از این آثار گفت. از جمله این که از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته تا "ممنوعیت جهانی برای خرید و فروش اشیا عتیقه سوریه وضع کنند.»

بیژن روحانی می‌گوید که حتی دولت سوریه و سازمان میراث فرهنگی این کشور هم خواهان ممنوعیت جهانی خرید و فروش عتیقه‌های سوریه شده‌اند.

آقای روحانی همچنین از برنامه‌های آموزشی سازمان‌های جهانی برای متخصصان سوری گفت که به آنها مراقبت از اماکن و محوطه‌های تاریخی را می‌آموزند.

مدیرکل یونسکو و برخی دیگر از سخنرانان در این جلسه از دولت آمریکا به عنوان یکی از بزرگترین حامیان حفظ آثار تاریخی سوریه نام بردند.

جان کری در سخنان خود از جانب رییس جمهوری آمریکا گفت که دولت آمریکا برای آثار باستانی همه کشورها احساس مسئولیت می‌کند.

سخنرانان این مراسم تک به تک بر ضرورت حفظ بناها و اشیا تاریخی تاکید کردند و آنها را برای هویت بشر مفید دانستند و تخریب آنها را هم برای همه مردم دنیا ضایعه دانستند.

توضیح تصویر،

صحنه رسیدن ملکه صبا به بارگاه سلیمان

توضیح تصویر،

فیلمی از کاوش در زیر دریا در این نمایشگاه پخش می شد

توضیح تصویر،

مرد و سگ