قاسم سلیمانی خطاب به حاتمی‌کیا: به سیمرغ‌های دنیوی فکر نکنید و به راه خود ادامه دهید

Image caption قاسم سلیمانی از فرماندهان ارشد سپاه در جنگ ایران و عراق بود

سرلشکر قاسم سلیمانی٬ فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در نامه‌ای از ابراهیم حاتمی‌کیا برای ساخت فیلمی درباره مصطفی چمران تقدیر کرد.

خبر انتشار این نامه چند روز پیش منتشر شد٬ اما محتوای آن از شب گذشته در دسترس عموم قرار گرفته است.

آقای سلیمانی در نامه خود خطاب به ابراهیم حاتمی‌کیا او را " سردار هنر" و خود را "سرباز ایران و اسلام" نامیده و نوشته است: " فرصتی شد پس از مدت ها فیلم "چ" را ببینم. با دیدن آن صحنه‌ها، به یاد غربت دیروز ایرانی‌ترین ایرانی‌ها و اسلامی‌ترین اسلامی‌ها، ایثارگران فداکاری که فرصت یافتید، با هنر قابل تقدیر خود، یک نمونه از هزاران نمونه اعجاب‌آور آنان را به تصویر بکشانید و بر مظلومیت امروز همان چهره‌های فراموش شده گریه کردم."

در ادامه این نامه آمده: "برادرم از طعنه‌ها و سرزنش‌ها نهراسید و به سیمرغ‌های دنیوی هم فکر نکنید و این راه را ادامه دهید. سیمرغ شما وجدان‌های بیدار شده، در اثر این حقیقت ارزشمند ارایه شده و اشک‌های غلتانی است که بر گونه‌ها جاری ساختید. "

بیشتر بخوانید: قهرمانی یکه یا فیلمسازی وابسته؟ چرا حاتمی‌کیا معترض است

فیلم "چ" که در جشنواره فیلم فجر ۵ سیمرغ بلورین به دست آورد٬ ۴۸ ساعت از زندگی مصطفی چمران از بنیانگذاران جنگ‌های نامنظم پس از انقلاب ایران را به تصویر می‌کشد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption چ در جشنواره فیلم فجر برنده ۵ سیمرغ بلورین شد

آقای چمران که از اعضای نهضت آزادی ایران بود و مدتی در کابینه دولت موقت مهدی بازرگان وزارت دفاع را برعهده داشت٬ در سال ۱۳۶۰ در جریان جنگ ایران و عراق کشته شد.

در روزهای گذشته اظهارات ابراهیم حاتمی‌کیا درباره سینمای ایران و برخی از فیلمسازان ایرانی با واکنش گسترده ای رو به رو بوده است.

او بارها در گفته های خود برخی از فیلمسازان را متهم کرده که دغدغه مسائل ایران را ندارند و صرفا برای جشنواره‌های خارجی فیلم می‌سازند.