'یک دریچه آزادی' و 'چهره درون' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات دو فیلم 'یک دریچه آزادی' ساخته امیر‌محمد قاسمی‌زاده و 'چهره درون' ساخته فریده کاکاوند به نمایش در می‌آید.

درباره فیلم 'یک دریچه آزادی'

حق نشر عکس aparatazadi
Image caption نمایی از فیلم 'یک دریچه آزادی'

سیمین بهبهانی و شعرش برای همه کسانی که با زبان فارسی آشنا هستند، چه در ایران، چه در افغانستان و تاجیکستان و جاهای دیگر شاخته شده است . او یکی از قله‌های شعر و ادبیات فارسی در یک قرن گذشته بود. در فیلم 'یک دریچه آزادی' در قالب یک فیلم مستند و از زبان اهل هنر و ادبیات ایران با سیمین بهبهانی بیشتر آشنا می‌شویم و کمی به زندگی اش نزدیکتر. ساخت این فیلم چندین سال به‌طول انجامیده و زمان ساخت آن به قبل از درگذشت سیمین بهبهانی بر‌می‌گردد.

ویژگی فیلم

فیلم 'یک دریچه آزادی' یک کوشش چند ساله از جمع آوری دیدگاه های مختلف درباره سیمین بهبهانی است که با مراحل ساخت مجسمه سیمین همراه شده است و یکی از نکات برجسته آن، حضور برخی از چهره های از دست رفته ادبیات و هنر ایران در سال های اخیر در جلوی دوربین است.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatghasemizadeh
Image caption امیر‌محمد قاسمی‌زاده، کارگردان

امیر محمد قاسمی‌زاده، نقاش،مجسمه‌ساز ومستندساز متولد ۱۳۵۸ در تهران و دانش‌آموخته نقاشی از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد است. او که علاوه بر این‌ها تجربه دستیاری و طراحی صحنه فیلم‌ را هم در کارنامه هنری خود دارد، در فیلم‌های مستندش سعی کرده هنر مجسمه سازی‌اش را به کار بگیرد. در کارنامه فیلم‌سازی او سه فیلم مستند دیگر با همین شیوه‌ با عناوین 'فیلم مجسمه دکتر مصدق' و 'فیلم مجسمه فردوسی' و 'فیلم مجسمه شاملو' به چشم می‌خورد.

درباره 'چهره درون'

حق نشر عکس aparatfaceinside1
Image caption نمایی از فیلم، 'چهره درون'

چند سال پیش منصوره حسینی ، یکی از نقاشان به‌نام ایران ، در یک تنهایی عجیب وغریب در کنار نقاشی‌هایش درگذشت و تا مدت ها هم کسی خبردار نشد. نام وی برای هنرمندان ایرانی ، یک نام آشناست . او هرچند که به عنوان یک نقاش آبستره معروف است ولی خیلی‌ها خانم حسینی را با نقاشی خط هایش می‌شناسند . او راههای تازه ای را در نقاشی طی کرد و از اولین کسانی است که با خط فارسی آثاری مدرن به وجود آورد. خانم حسینی که سال ۱۳۰۵ به دنیا آمده بود ، از اولین تحصیل کرده‌های دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته نقاشی بوده و از جمله پیشگامان نقاشی معاصر ایران به شمار می آید. تمام عمرش نقاشی کرد و در عرصه رشته های مختلف هنر مدرن فعالیت داشت، از مجسمه سازی و آثار تجسمی گرفته تا داستان نویسی. فیلم 'چهره درون' ، ساخته فریده کاکاوند ، روایتی است از زبان منصوره حسینی درباره خودش ، زندگی اش و آثارش.

ویژگی فیلم

'چهره درون' یادی است از یک هنرمند و فیلمی است درباره دنیای او و بی قراری‌هایش. فیلم بیشتر به یک تک‌گویی از یک هنرمند می‌ماند و نماهای تنهای منصوره حسینی در خانه‌اش به القای این حس به تماشاگر کمک کرده است. در این فیلم، هنرمند از زبان خودش بیان می شود و به طورغیر مستقیم دنیای درون و لحظه‌های آفرینشش را با مخاطب شریک می‌سازد.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatkakavand
Image caption فریده کاکاوند، کارگردان

فریده کاکاوند دانش آموخته تاتر از دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد سینما از دانشگاه هنر است. کار هنری را با فیلم‌سازی و با ساخت فیلمهای کوتاه هشت میلیمتری در انجمن سینمای جوان شروع کرده است. او در چندین تئاتر و نمایش رادیوئی به عنوان بازیگر ، نویسنده و کارگردان حضور داشته است. علاوه بر این وی یکی از اعضای انجمن صداپیشگان ایران نیز بوده است. او مدتی است که به فیلم سازی مستند روی آورده و ساخت مجموعه ای مستند درباره نوجوانان و چند فیلم مستند درباره زنان شناخنه شده ایران و فعالیت هایشان را نیز در کارنامه اش دارد. از وی فیلم 'شرقی خاموش – خاطره پروانه' قبل‌تر در آپارات پخش شده است که آن فیلم و فیلم این هفته بخشی از مجموعه 'شرقی خاموش' هستند.

نگاه کارگردان

'چهره درون' یکی‌ از فیلمهای مجموعه 'شرقی خاموش' است که در باره زنان هنرمند و زنانی است که در عرصه فرهنگ فعالیت داشته‌اند ولی‌ به دلایلی خود خواسته و یا ناخواسته فعالیتشان محدود شده و تنهایی را انتخاب کرده اند. منصوره حسینی از جمله کسانی‌ بود که در تنهایی اندیشه می‌کرد، خلق می‌کرد و به تنهایی‌ اندیشه‌اش را اجرا می‌کرد. نقاش طبیعت پرتره و یکی‌ از پیشروان سبک خط ‌نقاشی بود. به گفته خودش درونش را زندگی‌اش را، نداشته‌هایش را، سرکشی ها و گاه ناهنجاری‌هایش را در تابلوها و تندیس‌هایش فریاد کشیده و تنها بیننده باید دقیق شود و با چشم بینا آنها را درک کند. گاهی برای دیدن فقط کافیست دنیای شعر و گاه باید خط را شناخت تا به خلاقیت وی نزدیک شد. منصوره حسینی شعر را درقالب نقش و گاه در قالب تندیس می‌ریخت ، زندگی‌دوباره می‌بخشید و مفهومی‌ متفاوت می‌آفرید. او تنهایی‌ را دوست داشت و آن را برای پرورش اندیشه لازم می‌دانست و معتقد بود آفرینش بی‌شک در تنهایی‌ اتفاق می‌افتد. در این فیلم منصوره حسینی، خود را از اثرش بیرون می‌کشد و تعریف می‌کند یعنی‌ او را از زبان خودش و از طریقه تصویر می‌بینیم و یا از طریق تفسیرهایی که گاه درباره اثرش می‌کند.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'و عنکبوت آمد' ساخته مازیار بهاری

حق نشر عکس aparatspider
Image caption نمایی از فیلم 'و عنکبوت آمد'

در سال ۱۳۷۹ یک سلسه قتل در مشهد انجام شد که دست کم یک سال جو جامعه آن وقت ایران را تحت تاثیر قرار داد. یک سال بعد، بعد از قتل ۱۶ زن، سرانجام قاتل پیدا شد. روزنامه ها به عامل قتل ها لقب 'قاتل عنکبوتی' دادند. قاتل عنکبوتی کسی نبود جز سعید حنایی، یک بنای ساختمان که تصمیم گرفته بود فرمان خدا را در مملکت اسلامی پیاده کند و زنانی را که به نظرش مفسد فی الارض بودند، را از بین ببرد. این فیلم با گفتگو با سعید حنایی و خانواده و بستگانش و نیز خانواده برخی قربانیان به علل و ابعاد این قتل‌ها می‌پردازد.

نظرات بینندگان درباره فیلم

محمد

واقعا عالی بود. این مستند نشان می‌داد که اول- فقر فرهنگی چگونه بر اکثریت مردم غالب شده است. دوم- این‌که تاثیرات مخرب جنگ بر روحیه افرادی که از لحاظ فکری هنوز به بلوغ نرسیده‌اند تا چه حد است. سوم- تعلیمات دینی ناقص چگونه افراد را به اشتباه در انتخاب راه درست و غلط وا‌می‌دارد. چهرم - نبود قوانین درست و شفاف درباره بعضی مسائل مثل مصداق مهدور الدم چقدر احساس می‌شود. در کل به نظرم هنوز هم افرادی هستند با این طرز تفکر که متاسفانه بعضی از این افراد به مقامات بالای اداری و اجرایی کشور هم رسیده‌اند.

فیروز فصیحی

فيلم " و عنكبوت آمد" مازيار بهائى ضمن این که بیانگر قتل هاى زنجيره اى ١٦ زن به روايتى بد كاره توسط يك متعصب مذهبى نادان با پس زمينه لذت از ادمكشى كه سوغات جنگى است، بيانگر يك حقيقت تلخ و وحشتناك، مرد گرايانه مبتنى بر تعصب احمقانه مذهبى هم هست. متاسفانه نه كارگردان و نه خانم رويا كريمى و نه قاضى و نه هيچكس از اين فرد جنايتكار نپرسيد كه: آيا هرگز از اين زنان پرسيد كه چرا تن فروشى ميكنند و يا نظرش را در مورد مردان فاحشه‌ای كه بدنبال اين زنان بودند چیست. آيا تا مرد متقاضى فحشاء وجود نداشته باشد، ايا امكان دارد كه زن فاحشه وجود داشته باشد نه تنها گناه مردان بزه كار و فاسق و فاجر نشان داده نشد، بر عكس متاسفانه كارگردان به عمد و يا بسهو از اين قاتل، براى طبقه امثال خودش يك قهرمان ساخت و داستان و افتخار اين قهرمانى را از زبان برادر ، همسر و حتى پسر تازه بالغ به طبقه ى نادان و متعصب مذهبى اظهار نمود. از طرف ديگر كارگردان به وضعيت اين زنان نپرداخته است. اگر فيلم يك گزارش تلويزيونى بود مساله نبود، چون تلويزيون متعلق به نظام است ولى يك فيلم مستند از یك داستان واقعى بايستى د از تمام زوايا مساله را مورد بررسى قرار دهد. دكتر فيروز فصيحى استاد دانشگاه

مهدی

هزار بار دیگر هم اگر این فیلم تکرار شود، باز هم دیدنی است. باز هم چیزی از تلخ‌اش کاسته نمی شود. موسیقی متن آغازین و انتهایی و آخرین سکانس که دخترکی با مقنعه سفید در لنز دوربین فقط نگاه می کند که تمام مستند را می شود در همین چند ثانیه نگاه این دخترک خلاصه کرد، بسیار تاثیرگذار است.

فرناز

تلويزيون سوئد چند سال پيش يک مستند در مورد سعید حنایی پخش كرد. چيزی كه از همه بيشتر آزاردهنده بود و تا مدتها نقل محافل آنجا، نه قتلهای تكان دهنده، بلكه مصاحبه با مردم كوچه و بازار مشهد بود كه از سعيد حنايی به عنوان يک قهرمان ياد می‌کردند. این شرم آور و غير قابل توجيه بود.

شهره

فیلمی تکان دهنده و بیانگر عمق مشکلات فرهنگی و ناهنجاریهای اجتماعی در جامعه ایران.

نرجس

دلم برای آن زن بدبخت و بیچاره ای که بابت سیر کردن شکم دختر بچه‌اش تن به همچین کاری داده خیلی سوخت.

مهشید

گلی به گوشه جمال حجه السلام منصوری قاضی محترم. دلم تو دستم بود نكند حكم اعدامش را صادر نكرده باشد.

فرهاد

فیلم جالبی بود و بخشی از واقعیتی که اتفاق افتاده بود را بیان می کرد. اتفاق مشابه‌ای در حال حاضر دارد در عراق و سوریه تخت حاکمیت داعش به نام دین می‌افتد و این نشان می‌دهد که چقدر تفکرات دینی افراد تندرو می‌تواند خطرناک باشد. به نظرم چهره قاتل هیچ چیز از چهره یک آدم معمولی و یا درستکار کم ندارد.

سودابه

به من نظر من این شخص بیمار روانی از نوع اسکیزوفرن بود ولی حیف که در ایران امکان بررسی روانی افراد نیست.

سعیده

جنایتکارهایی که مهدورالدم ها را می‌کشند. مهدورالدم یک شخصیت کاملا مجهول است و انگار سلیقه ای انتخابش می‌کنند. این جنایت شبیه جنایتی که در کرمان شد و جنایت‌های دیگر است . از این‌که این اشخاص آن‌قدر چهره اسلام را خدشه دار کردند، عمیقا ناراحتم.

عاطفه

قاتل از انسانیت هیچ بویی نبرده و ضعیف‌ترین و بی پناه‌ترین قشر اجتماع را هدف گرفته بود.

مریم

مرد عنکبوتی اعدام شد، اما تفکر خشونت آمیزی که حاصل ایجاد همچین اتفاقاتی است، هنوز در جامعه زنده است. دردناک بود که بچه هشت ساله ای که آرزو داشت نقاش شود، می‌گفت: 'می‌خوام با دستهام خفه‌اش کنم، همون جور که اون مامانمو کشت.'

مهدی

پیام فیلم آخرش بود. اگر چه این مرد اعدام شد ولی آتش زیر خاکستر بتفکر قرون وستایی خانواده‌اش و معدودی از مردم هنوز روشن است.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز قابل مشاهده است.

برای مشاهده برنامه از طریق لینک پخش زنده تلویزیونی وب سایت بی‌بی‌سی اینجا را کلیک کنید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط