لویاتان، برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم لندن شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption لویاتان در جشنواره فیلم کن جایزه بهترین فیلمنامه را دریافت کرد

لویاتان، ساخته آندری زویاگینتسف محصول روسیه جایزه بهترین فیلم را در پنجاه و هشتمین دوره جشنواره فیلم لندن دریافت کرد.

لویاتان، داستان مردی است که در شهری کوچک بر سر زمینی که مالک آن است با شهردار فاسد درگیر می‌شود.

زویاگینتسف این فیلم را بر اساس رمانی با همین نام نوشته توماس هابز ساخته است.

این فیلم که در جشنواره فیلم کن جایزه بهترین فیلمنامه را دریافت کرده بود، به عنوان نماینده روسیه به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی (اسکار) معرفی شده است.

بیشتر بخوانید: ده فیلمی که در جشنواره فیلم لندن باید دید

در این دوره فیلم آب نقره‌ای، خودنگاره سوریه که جنگ داخلی در این کشور از جمله تصرف شهر حمص را به تصویر می‌کشد، جایزه بهترین مستند را دریافت کرد.

فیلم قبیله محصول سینمای اوکراین نیز جایزه بهترین فیلم اول را به دست آورد.

در مراسم اهدای جوایز که شنبه شب، ۱۸ اکتبر در مرکز لندن برگزار شد، استیون فریرز، کارگردان بریتانیایی که فیلم‌های چون روابط خطرناک، ملکه و فیلومنا را در کارنامه خود دارد، به عضویت افتخاری موسسه فیلم بریتانیا (BFI)، برگزار کننده جشنواره فیلم لندن در آمد.

این کارگردان ۷۳ ساله هنگام دریافت این جایزه به شوخی گفت که اهدای این جایزه به او حس "سالخوردگی" می‌دهد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption استیون فریرز، نفر وسط

جایزه بهترین تازه وارد که به اولین حضور سینماگری بریتانیایی اهدا می‌شود امسال به ثمینه جبین احمد، برای بازی در فیلم پدر، مرا بگیر اهدا شد.

این بازیگر بریتانیایی نقش لیلا، دختری پاکستانی را بازی می‌کند که برای زندگی با دوست پسرش از خانه پدری می‌گریزد.

جشنواره فیلم لندن که چند سالی است رقابتی شده، سعی دارد خود را به عنوان یکی از جشنواره معتبر سینمایی جهان مطرح کند.

این جشنواره از چهارشنبه شب (۸ اکتبر) آغاز به کار کرد و در دوازده روز حدود ۲۵۰ فیلم در چندین سینما در پایتخت بریتانیا به نمایش در آمد.

تازه‌ترین ساخته‌های فیلمسازان ایرانی چون رخشان بنی اعتماد، محسن مخملباف، سودابه مرتضایی، دزیره اخوان و لیلی امیرپور از جمله فیلم‎های به نمایش در آمده بود.

پنجاه و هشتمین دوره جشنواره فیلم لندن، شامگاه یکشنبه با نمایش فیلم فیوری (Fury) با بازی برد پیت که داستان در خلال جنگ جهانی دوم می‍‎گذرد، به کار خود پایان می‌دهد.

دو فیلم برنده از نگاه پرویز جاهد، منتقد فیلم

لویاتان

ساخته آندری زویاگینتسف کشمکش مردی با سیستم فاسد روسیه است. کولیا، مکانیک اتومبیلی است که همه، از شهردار فاسد شهر گرفته تا همسر جوانش لیلیا، بهترین دوستش(دیمتری) و پسرش(روما) در برابر او می ایستند، به او نارو زده، خیانت می کنند و یا تنهایش می گذارند و در نهایت او را از پا درمی آورند.

لویاتان اثری اگزیستانسیالیستی با رویکردی مدرن از کتاب ایوب (تورات) است. زویاگینتسف، بدون اینکه به شعار یا موعظه های اخلاقی و دینی متوسل شود، با نگاهی دینی، جامعه امروز روسیه و فساد سیاسی و اخلاقی حاکم بر آن را مورد نقد قرار می دهد. این که چگونه انسان مدرن می تواند با دولت مطلقه که به منظور حفاظت از او در برابر شر ایجاد شده اما خود به شر مطلق بدل می شود، مواجه شود و چگونه می تواند آزادی خود را به دست آورد و عدالت در حق او چگونه اجرا می شود.

لویاتان، اوج زیبایی شناسی بصری زویاگینتسف است با قاب های عریض از دشت ها و جاده ها و مناظر طبیعی سرد و غم انگیز که بستر تراژدی های هولناک بشری است.

آب نقره‌ای، خودنگاره سوریه

آب نقره ای، سلف پرتره سوریه، مستندی تکان دهنده در قالب "فیلم-مقاله" است. اسامه محمد فیلمساز سوری تبعیدی ساکن سوریه، در این فیلم عشق خود به سینما را با رویدادهای هولناک سوریه معاصر و سرکوب مخالفان رژیم بشار اسد گره زده است.

تمام فیلم به شکل نامه ای تصویری است که بین اسامه محمد و ویام سیماو بدرخان، زنی شجاع که در سوریه مستقر است و شاهد سرکوب معترضان و مردم بی گناه به وسیله سربازان بشار اسد است، رد و بدل شده است.

اسامه محمد، تصاویر ویدیویی را که با دوربین های موبایل دهها شهروند عادی از جنایات ارتش سوریه گرفته شده با تصاویر ارژینال ویام سیماو بدرخان و نیز تصاویری از شکنجه زندانیان که به وسیله شکنجه‌گران ثبت شده و در یوتیوب منتشر شده، ترکیب کرده و با زبان شاعرانه ای آنها را تفسیر می کند: این یک فیلم نیست بلکه هزار و یک فیلم است.

آب نقره‌ای، خودنگاره سوریه، نه تنها سندی ارزشمند و بیانیه ای محکم علیه جنایت های یک رژیم مستبد و ظالم است بلکه بیانگر قدرت سینما در ثبت واقعیت های هولناک تاریخ است.

مطالب مرتبط