کامبیز درم‌بخش، کارتونیست ایرانی نشان شوالیه هنر و ادبیات فرانسه را گرفت

حق نشر عکس Mehr
Image caption کامبیز درمبخش، ۷۲ ساله یکی از شناخته شده ترین کارتونیست‌های ایرانی در جهان است

کامبیز درم‌بخش، طراح و کارتونیست ایرانی "نشان شوالیه هنر و ادبیات" فرانسه را دریافت کرد.

این نشان روز یکشنبه، ۴ آبان در سفارت فرانسه در تهران به نمایندگی از وزیر فرهنگ فرانسه برای قدردانی از دستاوردهای هنری او اهدا شد.

"نشان هنر و ادبیات" ازجمله جوایز جانبی "نشان ملی لیاقت" است که هر سال به نزدیک به ۳۰۰ نفر به ترتیب اهمیت در سه بخش فرمانده، افسر و شوالیه اهدا می‌شود.

آقای درم‌بخش چند روز پیش از دریافت این جایزه به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفته بود: "حدود یک سال پیش به من خبر داده شد که قرار است جایزه نشان شوالیه ملی لیاقت به من اعطا شود."

او گفت: "من اولین کسی هستم که در هنرهای تجسمی در ایران این نشان را می‌گیرم. پیش از من در سینما، ادبیات و موسیقی این نشان به هنرمندان این رشته‌ها داده شده بود ولی هیچ گاه این نشان به هنرمندان تجسمی ایرانی اعطا نشده بود."

پیشتر کسانی چون شهرام ناظری (خواننده)، جلال ستاری (اسطوره شناس)، اصغر فرهادی ( کارگردان سینما) و پری صابری (کاگردان تئاتر) این نشان را دریافت کرده بودند.

در مراسم روز یکشنبه چند چهره فرهنگ و هنر ایران از جمله محمود دولت آبادی، جواد مجابی و بزرگمهر حسین‌پور حضور داشتند.

کامبیز درم‌بخش، ۷۲ ساله یکی از شناخته شده‌ترین کارتونیست‌های ایرانی در جهان است که تاکنون جوایز متعددی به دست آورده و چندین نمایشگاه انفرادی از او در کشورهای مختلف برگزار شده است.

بدون شرح، دفتر خاطرات فرشته‌ها، کتاب کامبیز، میازار موری که دانه‌کش است، المپیک خنده، سمفونی خطوط، اگر داوینچی مرا دیده بود و کتاب‌های مشترک طنزاندیشان امروز ایران و طنزاندیشان امروز ایران در خارج از کشور از جمله کتاب‌های منتشر شده از اوست.