'ملبورن' برنده جایزه اول جشنواره قاهره شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نگار جواهریان و پیمان معادی در نمایی از فیلم

"ملبورن" نخستین ساخته نیما جاویدی٬ هرم طلایی٬ جایزه اصلی سی و ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم قاهره را به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران٬ ایسنا، آقای جاویدی و جواد نوروزبیگی، تهیه کننده فیلم علی رغم تلاش جشنواره به علت عدم صدور ویزا از سوی دفتر حافظ منافع مصر در تهران نتوانستند به قاهره سفر کنند و در مراسم اهدای جوایز حضور یابند.

رایزن فرهنگی ایران از طرف کارگردان در این مراسم جایزه فیلم "ملبورن" را دریافت کرد.

جابر عصفور٬ وزیر فرهنگ مصر، هنگام اهدای جایزه این فیلم از اینکه کارگردان فیلم شخصا جایزه‌اش را دریافت نمی‌کند اظهار تاسف کرد و گفت: "خلاقیت هنری فاصله زیادی با مسائل سیاسی دارد."

او گفت: "خوشحالم از اینکه فیلم ایرانی برنده شده ... بین ما و ایران مشکلات سیاسی بسیاری وجود دارد اما در هنر این مشکلات را نمی‌شناسیم... هنر نوآوری است و عمیقا سعادتمندم از برنده شدن فیلم ایرانی زیرا این پیروزی هنر است... و به کارگردان فیلم که به دلیل مشکلات سیاسی موجود، نتوانسته در جمع ما حاضر شود درودهای خالصانه خود را از قاهره تقدیم می‌کنم و نوآوری ایرانی و هرگونه نوع‌آوری در دنیا را تقدیر می‌کنیم."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جاویدی چند روز پیش جایزه بهترین فیلمنامه را برای ملبورن از جشنواره فیلم استکهلم به دست آورد

داستان این فیلم درباره زوج جوانی است که قصد دارند برای ادامه تحصیل به ملبورن در استرالیا بروند، اما تنها چند ساعت قبل از پرواز درگیر یک ماجرای تراژیک می‌شوند.

نیما جاویدی که فیلمنامه ملبورن را خودش نوشته درباره داستان آن گفته که ایده آن از یک تجربه شخصی آمده بود و برای صرفه جویی در زمان و با امکانات محدود کل ماجراهای آن در چهار دیواری یک آپارتمان طبقه متوسط شهری می گذرد.

جاویدی چند روز پیش جایزه بهترین فیلمنامه را برای ملبورن از جشنواره فیلم استکهلم به دست آورد.

او همچنین برای این فیلم در جوایز سینمایی آسیا-اقیانوسیه نامزد جایزه بهترین فیلمنامه شده است. نگار جواهریان و پیمان معادی بازیگران اصلی این فیلم هستند.

جشنواره فیلم قاهره قدیمی‌ترین و از معتبرترین جشنواره‌های سینمایی در جهان عرب است که در سال ۱۹۷۶ آغاز به‌کار کرد.

در این دوره بیش از ۶۰ فیلم از ۳۰ کشور جهان به نمایش درآمد.