لغو اکران فیلم 'مصاحبه'؛ بازی عوض خواهد شد؟

حق نشر عکس ap
Image caption پوستر فیلم مصاحبه از روی دیوار سینمایی در آتلانتا برداشته می شود

اهالی سینما تصمیم سونی برای لغو اکران فیلم "مصاحبه" در پی تهدید هکرها را نقطه عطفی توصیف می‌کنند که به گفته آنها بازی را عوض خواهد کرد.

پیش از این نیز فیلم‌هایی از پرده سینماها پایین کشیده شده است ولی مجموعه رخدادهای پیرامون فیلم "مصاحبه" آن را منحصربه فرد کرده است.

به عنوان یکی از مهم‌ترین نمونه‌ها در این زمینه، می‌توان به استنلی کوبریک اشاره کرد که در سال ۱۹۷۳ فیلم "پرتقال کوکی" را پس از اعتراض ها به خشونت در فیلم، از پرده سینماهای بریتانیا پایین کشید. این فیلم تا ۲۷ سال بعد، در سینماهای بریتانیا به نمایش درنیامد.

تصمیم سونی پس از آن بوده است که سینماهای زنجیره ای در آمریکا بدلیل نگرانی‌های امنیتی، نمایش این فیلم را از برنامه اکران کریسمس خود حذف کردند.

چیزی که باعث غافلگیری برخی شده است، این است که چرا سونی پخش این فیلم را به کلی منتفی کرده است.

شرکت سونی تایید کرده است که هیچ گونه برنامه‌ای برای پخش فیلم در آینده هم- در هیچ قالبی، اعم از دی وی دی یا پخش آنلاین بر اساس درخواست کاربران- نیز در کار نیست.

بودجه ساخت فیلم "مصاحبه" حدود ۴۲ میلیون دلار برآورد شده است.

در سال های اخیر، استودیوها به دلیل پیشامدهای غیرمنتظره چندین بار ناگزیر به گرفتن تصمیمات سخت شده‌اند. پس از کشتار شماری از شهروندان در کلرادو در جریان اکران فیلم "شاهزاده سیاهپوش بر می‌خیزد"، سینماهای آمریکا تدابیر امنیتی خود را تشدید کردند و کمپانی سینمایی "وارنر برادرز" نیز برنامه‌های تبلیغاتی خود درباره این فیلم را کاهش داد. این فیلم در پایان، در گیشه موفق از آب درآمد.

ولی در خصوص فیلم "مصاحبه"، به نظر می‌رسد که این فیلم به این زودی‌ها به سینماها نخواهد رسید.

جیمی کیمل، کمدین، توییت کرده است که تصمیم سینماها برای امتناع از نمایش این فیلم "کاری غیرآمریکایی و از سر ترس است که اقدامات تروریستی را اعتبار می‌بخشد و سنت هولناکی را پایه می گذارد."

جو اپاتو، تهیه کننده فیلم، به این قدام سونی نگاه متفاوتی دارد: "این اقدام تضمین می‌کند که این فیلم را آدم های بیشتری در دنیا خواهند دید. قانونی یا غیرقانونی، همه این فیلم را خواهند دید."

سونی در بیانیه‌ای اعلام کرده است که: "عمیقا از این تلاش گستاخانه برای اخلال در پخش فیلم غمگین است."

این شرکت نوشته است:‌ "در پرتو تصمیم اکثر نمایش دهندگان برای عدم اکران فیلم مصاحبه، ما تصمیم گرفته ایم برنامه شروع پخش سینمایی آن از روز ۲۵ دسامبر را اجرا نکنیم."

"ما به تصمیم شرکای خود احترام می گذاریم، آن را درک می کنیم و البته کاملا در علاقه آنها به تامین امنیت کارمندان و تماشاگر سهیم هستیم."

"ما در کنار فیلمسازان خود می‌ایستیم و از حق آزادی بیان آنها دفاع می کنیم و به شدت از این اتفاق، متاسف شده ایم."

لغو برنامه پخش و اکران پس از آن صورت گرفت که هکرهایی که خود را "حافظان صلح" می خوانند ای-میل ها و داده های به سرقت رفته از سونی را علنی کردند و به تازگی در اخطاری به حملات ۱۱ سپتامبر اشاره و ادعا کردند که "جهان آکنده از وحشت خواهد شد."

گروه هکرها در پیامی در روز سه شنبه نوشتند:‌ "در روزهای آینده هر اتفاقی بیافتد به خاطر طمع سونی پیکچرز انترتینمنت بوده است."

آنها نوشتند: "یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ را به یاد بیاورید. ما به شما توصیه می کنیم که در آن زمان از آن اماکن فاصله بگیرید."

آنها افزوده اند:‌ "اگر خانه شما در آن حوالی است، بهتر است آن را ترک کنید. هر اتفاقی که در روزهای پس از آن بیفتد، حاصل حرص سونی پیکچرز انترتینمنت است."

سونی در ابتدا به سینماهای آمریکا و کانادا حق انتخاب داد که در صورت تمایل، فیلم "مصاحبه" را اکران کنند.

ابتدا ریگال سینماز، ای ام سی انترتینمنت و سینمارک- سه سینمای زنجیره ای اصلی در آمریکای شمالی اعلام کردند که اکران این فیلم را به تعویق می اندازند و سینماهای اصلی کانادا نیز برنامه اکران این فیلم را لغو کردند که در نتیجه ظاهرا سونی چاره ای نداشت جز اینکه اکران این فیلم را کلا به تاخیر بیندازد.

با این حال سینمایی در تکزاس این فیلم را با فیلم "تیم آمریکا" که یک کمدی عروسکی درباره کیم جونگ ایل، پدر رهبر فعلی کره شمالی، است، جایگزین کرده است.