انتقاد سینماگران آمریکایی از لغو اکران فیلم 'مصاحبه' در پی تهدید هکرها

حق نشر عکس AP

شماری از سینماگران هالیوود از لغو اکران فیلم "مصاحبه"،‌ فیلمی کمدی درباره توطئه برای کشتن رهبر کره شمالی، اظهار تاسف کرده و آن را مورد انتقاد قرار داده اند.

بن استیلر این اقدام شرکت سونی پیکچرز را در خصوص عدم پخش این فیلم "تهدیدی برای آزادی بیان" دانسته است و راب لو آن را یک پیروزی برای هکرهایی دانسته که به سونی حمله سایبری کرده اند.

شرکت سونی پیکچرز برنامه اکران فیلم 'مصاحبه' (The Interview) را پس از تصمیم یک سینمای زنجیره ای برای عدم پخش آن لغو کرده است.

هکرهایی که خود را "حافظان صلح" می خوانند اخیرا ای میل ها و داده های به سرقت رفته از سونی را علنی کردند.

آنها به تازگی در اخطاری به حملات ۱۱ سپتامبر اشاره و ادعا کردند که "جهان آکنده از وحشت خواهد شد."

این هکرها در پیامی در روز سه شنبه نوشتند:‌ "در روزهای آینده هر اتفاقی بیفتد به خاطر طمع سونی پیکچرز انترتینمنت بوده است."

رسانه های آمریکایی گزارش می دهند که مقام های اطلاعاتی آمریکا نتیجه گیری کرده اند که دولت کره شمالی "مسلما" در حملات اخیر علیه کامپیوترهای شرکت سونی پیکچرز نقش داشته است.

با این حال، دولت آمریکا گفته است که هیچ "اطلاعات امنیتی معتبری" دایر بر وجود تهدیدی علیه سینماها در دست نیست.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در سخنانی که از شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا پخش می شد به مردم توصیه کرد که به سینما بروند ولی تاکید کرد که این هک "خیلی جدی" بوده است.

آقای اوباما افزود: "ما هشیار خواهیم ماند. اگر چیزی را مشاهده کنیم که آن را جدی و قابل توجه ببینیم، به مردم هشدار خواهیم داد."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

سونی گفته است که دیگر برنامه تازه ای برای اکران فیلم نخواهد داشت. شعبه بریتانیایی این شرکت آمریکایی هم گفته است: "هیچ برنامه ای برای اکران فیلم "مصاحبه" در این کشور هم در کار نیست."

شمار دیگری از چهره های مشهور نیز به تصمیم سونی برای لغو اکران این فیلم انتقاد کرده اند و این شرکت را متهم کرده اند که تسلیم تهدیدهای هکرها شده است.

آرون سورکین، فیلمنامه نویس برنده اسکار که پیشتر نیز رسانه ها را به دلیل انتشار اطلاعات علنی شده توسط هکرها مورد انتقاد قرار داده بود، گفته است: "امروز آمریکا تسلیم حمله ای بی سابقه به ارزشمندترین و اساسی ترین اصل آزادی بیان شده است."

استیو کارل، بازیگر، نیز این اقدام سونی را "روزی غم انگیز برای نمایش تصویری خلاق" خوانده است.

روز چهارشنبه گزارش شد که پروژه سینمایی استیو کارل که تریلری بود با نام پیونگ یانگ (درباره یک فرد غربی که در کره شمالی کار می کند) لغو شده است.

حق نشر عکس .

مطالب مرتبط