همه آنچه باید درباره حملات سایبری به سونی بدانید

حق نشر عکس AFP

پیامدهای حملات هکرها به شرکت فیلم سازی سونی پیکچرز که یک ماه پیش اتفاق افتاد در نهایت باعث شد که این شرکت در نحوه توزیع و اکران فیلم "مصاحبه" که یک فیلم کمدی و داستان آن طرح ترور رهبر کره شمالی است، تجدید نظر کند.

هکرها در جریان موج اولیه حملات سایبری خود تعدادی از ای میل ها حاوی جزییات گاه خجالت آوری از مکاتبات و اطلاعات ستاره های بزرگ سینمای آمریکا را به سرقت بردند و افشا کردند. اما این حملات سایبری ادامه یافت و در هفته های اخیر هکرها سینماهایی را که قرار بود این فیلم را اکران کنند تهدید کردند.

تازه ترین تحولات: پیشنهاد کره شمالی برای همکاری با آمریکا درباره حمله سایبری به سونی

این ماجرا به یکی از دشوارترین و مختل کننده ترین فصل های تاریخ معاصر هالیوود بدل شده است. در این گزارش فرازهای اصلی این رویداد را مرور می کنیم.

ماجرا چگونه آغاز شد؟

روز ۲۲ نوامبر مشخص شد که کامپیوترهای شرکت سونی پیکچرز مورد حمله قرار گرفته است. روی صفحه کامپیوتر کارکنان این شرکت علامت اسکلت سیاه (نشان دزدان دریایی) پدیدار شد و هکرها در پیام خود تهدید کردند که "اطلاعات محرمانه ای" را که توانسته اند از این شبکه جمع آوری کنند افشا خواهند کرد.

این حمله هکرها باعث شد که در سیستم کامپیوتری شرکت سونی پیکچرز اختلالات جدی به وجود بیاید و کارمندان مجبور شدند با کاغذ و قلم کار کنند. یک کارمند این شرکت به روزنامه لس آنجلس تایمز گفت: "ما حتی دستگاه فکس خود را هم خاموش کردیم."

شرکت سونی پیکچرز ابتدا اعلام کرد که مشکل "مسایل فنی و کامپیوتری" است ولی در نهایت مجبور شد به کارمندان خود بگوید که دلیل این وضعیت هک شدن سیستم کامپیوتری شرکت است و آن را "اقدام های خرابکارنه تبهکاران" توصیف کرد.

مسئول کیست؟

یک گروه ناشناس که ابتدا خود را GOP# و بعدا خود را "حافظان صلح" معرفی کرد، مدعی است که این حملات را انجام داده است. اف بی آی، پلیس فدرال آمریکا، تحقیقات در این زمینه را شروع کرد و بعد مشخص شد که این گروه در افشای اطلاعات دست داشته است.

از آن زمان به بعد گمان زده می شود که احتمالا کره شمالی در این حملات سایبری دست داشته و این حملات با هدف انتقام گرفتن از اکران فیلم "مصاحبه" توسط شرکت سونی پیکچرز انجام شده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی در ماه ژوئن تولید این فیلم را یک اقدام تروریستی توصیف کرده بود و در همان زمان هشدار داده بود که در صورت اکران این فیلم، اقدامات تلافی جویانه "بی رحمانه ای" صورت خواهد گرفت.

اما در نهایت دولت کره شمالی به طور رسمی دخالت در این حملات سایبری را تکذیب کرد ولی هکرها را ستوده و حملات آنها را "اقدامات شرافتمندانه" توصیف کرد. در مورد قابلیت و توانایی حکومت کره شمالی برای حملات سایبری اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی تاکنون از عنوان "حافظان صلح" استفاده نکرده بود.

شبکه خبری بلومبرگ گزارش داده است که هکرها از یک هتل در کشور تایلند حملات را انجام داده اند. یکی از مدیران شرکت سونی نیز به خبرگزاری ها گفته است که عناصری در داخل شرکت که می دانستند این اطلاعات خصوصی در کجا نگهدای می شوند به هکرها کمک کرده اند. این مقام همچنین افزود که به نظر پلیس فدرال آمریکا دولت کره شمالی با این حمله ارتباط داشته است.

اما امروز شنبه ۲۰ دسامبر، کره شمالی با تکذیب دوباره این اتهام، رسما پیشنهاد کرده است که با آمریکا درباره این حمله سایبری همکاری کند و دست به تحقیقات مشترک بزند.

چرا اکران فیلم "مصاحبه" لغو شد؟

پیامدهای این حمله سایبری تشدید شد و هکرهای گروه موسوم به "حافظان صلح" تهدید کردند که به سینماهایی که این فیلم را اکران کنند حمله خواهند کرد. آنها با اشاره به حملات یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ در پیام خود گفتند این حملات پاسخی خواهد بود به "طمع‌‌ورزیهای شرکت سونی."

اکران اول فیلم در شهر نیویورک لغو شد و سینماهای زنجیره ای نیز نمایش آن را لغو کردند و در نهایت شرکت سونی پیکچرز اعلام کرد که " تصمیم گرفته است اکران سراسری فیلم را که برای روز ۲۵ دسامبر تعیین شده بود اجرا نکند."

برخی از چهره های سینمای آمریکا از این تصمیم شرکت سونی انتقاد کرده اند. راب لو، بازیگر آمریکایی، در توئیت خود نوشت:"عجب. همه ترسیدند. هکرها پیروز شدند. برای آنها این یک پیروزی بزرگ است."

جیمی کیمل، کمدین سرشناس، در توئیت خود نوشت تصمیم سینماها برای لغو نمایش این فیلم یک "عمل زبونانه و غیرآمریکایی است که به اقدامات تروریستی اعتبار می دهد و یک سرمشق خطرناکی خواهد بود."

هکرها چه سرقت کردند؟

حق نشر عکس AFP
Image caption فیلم " آنی" با شرکت کامرون دیاز از جمله فیلم های سونی بود که در حمله هکرها به سرقت رفت

قبل از اینکه جنجال ها بر سر فیلم "مصاحبه" بالا بگیرد مقداری از اطلاعات که شرکت سونی آن را محرمانه می داند و در عین حال جزو دارایی های مهم این شرکت محسوب می شوند، به سرقت رفت. یک نسخه اولیه از فیلمنامه فیلم بعدی جیمز باند هم به سرقت رفت ولی باعث نشد تولید این فیلم متوقف شود.

پنج فیلم محصول شرکت سونی، از جمله فیلم اکران نشده "آنی" روی وبسایت های غیرقانونی اشتراک اطلاعات منتشر و حدود یک میلیون بار توسط کاربران دانلود شد.

فیلم جدید برد پیت با عنوان "خشم" نیز که اخیرا اکران شده است روی همین وب سایت ها منتشر شد.

چه اطلاعاتی افشا شده است؟

ظاهرا مجموعه زیادی از اطلاعات خصوصی شرکت سونی از جمله حقوق مدیران و شماره خدمات اجتماعی کارمندان شرکت افشا شده است. تعداد زیادی از ای میل های محرمانه کارمندان شرکت سونی هم افشا شده و به نظر می رسد که حساس ترین و شرم آور ترین بخش از این افشاگری هستند.

بخشی از نکاتی که در این ای میل ها افشا شده عبارتند از:

- دستمزد برخی از ستاره های زن سینمای هالیوود مثل ایمی آدامز و یا جنیفر لاورنس از همبازی های مرد آنها کمتر است.

- ایمی پاسکال مدیرعامل شرکت سونی پیکچرز، فیلمهای با مضامین مربوط به زندگی سیاهپوستان را که ظاهرا جزو فیلمهای مورد علاقه باراک اوباما هستند، مسخره می کرده است.

- اسکات رودین یکی از تهیه کننده های هالیوود در ای میل های خصوصی خود آنجلینا جولی را "یک بازیگر بی استعداد و لوس" توصیف کرده است.

- جورج کلونی ظاهرا از نقدهای منفی در مورد فیلم آخر خود با عنوان "The Monuments Men" به شدت آزرده شده بود و در ای میلی به ایمی پاسکال نوشت: "من همه شما را ناامید کردم. چنین قصدی نداشتم و معذرت می خواهم."

شرکت سونی پیکچرز در تماس با برخی از رسانه ها از آنها خواسته است تا در مورد انتشار مطالب افشا شده جنبه احتیاط را رعایت کنند.

حق نشر عکس Getty
Image caption آرون سورکین به شدت از واکنش رسانه ها و هالیوود به پیامدهای این حمله سایبری انتقاد کرده است

واکنش هالیوود چه بود؟

تاکنون ستاره های بزرگ که نام آنها در مرکز این افشاگری ها است به شکل محترمانه ای سکوت کرده اند.

اما آرون سورکین، فیلمنامه نویس و تهیه کننده آمریکایی، در مطلی در روزنامه نیویورک تایمز خشم خود را از حمله هکرها ابراز کرده و رسانه ها را متهم کرد که با گشتن به دنبال بحث برانگیزترین مطالب افشا شده و انتشار آنها عملا آب به آسیاب هکرها می ریزند. او در عین حال به هالیوود به خاطر انفعالش در حمایت از کارکنان شرکت سونی که اطلاعات شخصی آنها افشا شده است، حمله کرد.

جیمز فرانکو و ست روگن بازیگران اصلی فیلم "مصاحبه" نیز به طور علنی این حمله هکرها را محکوم کرده و در یک برنامه گفتگوی طنز در شبکه های تلویزیونی آمریکا گفتند که بازپخش این اطلاعات خصوصی در حقیقت همان چیزی است که این تبهکاران می خواستند."