آمریکا افزودن مجدد کره شمالی به فهرست کشورهای حامی تروریسم را بررسی می‌کند

حق نشر عکس Sony Pictures
Image caption نمایی از فیلم 'مصاحبه' که شرکت سونی در پی تهدید هکرها پخش آن را لغو کرد

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا می‌گوید که کشورش درحال بررسی این موضوع است که بار دیگر کره شمالی را به فهرست "دولت های حامی تروریسم" اضافه کند.

این اظهارات آقای اوباما به دنبال ایراد اتهام آمریکا به کره شمالی در مورد حمله سایبری به شرکت "سونی پیکچرز اینترتینمنت" بیان می‌شود.

رئیس جمهور آمریکا در گفتگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان، تاکید کرد که این حمله نماینگر هزینه زیاد خرابکاری سایبری است. او گفت که پاسخ مناسب را در قبال این حمله زمانی که بررسی ها در این خصوص تکمیل شد، ارایه خواهد داد.

پیشتر اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا، اعلام کرد که کره شمالی مسئول حمله سایبری به "سونی پیکچرز "است. اف‌بی‌آی می‌گوید که تحلیل بدافزارها نشان دهنده ارتباط‌هایی با کره شمالی بوده است.

این حمله‌ها در پی ساخت یک فیلم کمدی درباره رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون، صورت گرفته است.

در فیلم "مصاحبه" به دو خبرنگار آمریکایی (با بازی جیمز فرانکو و ست روگن) فرصت مصاحبه با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی داده می شود. سپس سیا آن دو را مامور ترور او می‌کند. این فیلم قرار بود در تعطیلات کریسمس امسال در سینماها اکران شود.

رد درخواست همکاری کره شمالی از سوی آمریکا

به دنبال اتهام اف‌بی‌آی، دولت کره شمالی شنبه (۲۰ دسامبر / ۲۹ آذر) پیشنهاد کرد که در خصوص این ماجرا تحقیقاتی مشترک با آمریکا انجام دهد.

وزیر امور خارجه کره شمالی گفت: ‌"از آنجا که ایالات متحده اتهامات بی‌اساسی را اشاعه داده و به ما افترا زده است، ما پیشنهاد می‌کنیم که تحقیقات مشترکی را در این خصوص انجام دهیم."

او افزود: ‌"ما ابزارهایی در دست داریم که ثابت می‌کند این ماجرا هیچ ارتباطی با ما نداشته است."

در بیانیه وزیر امور خارجه کره شمالی آمده است که اگر آمریکا پیشنهاد تحقیقات آن‌ها را نپذیرد، "تبعات جدی" خواهد داشت.

کره شمالی اتهام دست داشتن در هک و تهدید شرکت سونی را بی‌اساس دانسته، اما از اقدام هکرهای مهاجم ابراز خشنودی کرده است.

اما آمریکا درخواست کره شمالی برای تحقیقات مشترک در مورد هک و تهدید شرکت سونی بر سر فیلم کمدی بحث برانگیز "مصاحبه" را رد و بر مقصر بودن پیونگ یانگ تاکید کرده است.

مارک استروه، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز شنبه (۲۰ دسامبر) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: ‌"همان طور که اف بی‌ آی تصریح کرده، ما اطمینان داریم که دولت کره شمالی مسئول آن حمله مخرب بوده است. ما بر صحت این نتیجه تاکید داریم."

او افزود: ‌"دولت کره شمالی در تکذیب اقدامات تحریک آمیز و مخرب خود سابقه طولانی دارد. اگر دولت کره شمالی واقعا می‌خواهد کمک کند، آن‌ها می‌توانند مقصر بودن را بپذیرند و خساراتی که به سونی در آن حمله وارد آمده است را بپردازند."

بیشتر بخوانید:‌ سینمای آتش افروز؛ فیلم‌هایی که به تنش سیاسی دامن زدند

حق نشر عکس AP

مطالب مرتبط